Sprawne planowanie budżetu w powiecie poskutkowało jednogłośnym absolutorium [WIDEO]

3
Absolutorium dla Zarządu Powiatu Ostrowskiego udzielone jednogłośnie. Radni uznali wykonanie budżetu w 2019 roku za bezbłędne i zgodne z wszelkimi standardami. - To był budżet solidnie i wspólnie wykonany – podsumował starosta Paweł Rajski.

Udzielenie absolutorium to ważna i długo wyczekiwana chwila w każdym samorządzie terytorialnym. Uchwała głosowana jest zawsze w połowie roku, oceniane jest wykonanie budżetu z roku poprzedniego. Radni powiatu ostrowskiego w składzie 27 osób jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu podczas Sesji 26 czerwca. – Możemy się cieszyć, że dochody osiągnęły ok. 190 mln zł i zbliżamy się do magicznej bariery 200 mln. , że wydatki majątkowe są na poziomie ok. 22 mln. Zrealizowaliśmy kilka inwestycji, z których możemy być dumni. Nowa okulistyka, neurologia, współpraca ze sprawdzonymi przyjaciółmi z WOŚP, rozpoczęcie centralnej sterylizatorni. Przeprowadzenie naszych szkół przez reformę oświaty. Nowe drogi np. Strzegowa-Gostyczyna, droga Gorzyce Wielkie Ostrów, rozpoczęcie oczekiwanej modernizacji na odcinku Będzieszyn-Gutów. To kilka przykładów przebudowy infrastruktury, na którą przeznaczyliśmy kilkanaście milionów – powiedział podczas sesji Paweł Rajski, starosta powiatu ostrowskiego.

Powiat ostrowski zakończył 2019 rok z nadwyżką budżetową w wysokości ok. 20 milionów. Sprawozdania finansowe na bieżąco oceniała Regionalna Izba Obrachunkowa.
Radni powiatowi są „podzieleni” w ramach klubów, ale zgodni w codziennej pracy, co wielokrotnie przy różnych okazjach podkreślają. Podczas udzielania absolutorium na ostatniej sesji padło wiele ciepłych słów ze strony samorządowców. – Zainicjowaliśmy wspólnie z Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa projekt ,,Bezpieczny pieszy’’. Jego efektem są już dwa bezpieczne przejścia w pobliżu szpitala na ul. Limanowskiego oraz przy SP nr 5 na ul. Grabowskiej. Patrzymy na realizację budżetu w sposób obiektywy, merytoryczny i praktyczny – powiedział Bartosz Ziółkowski, przewodniczący bezpartyjnego klubu „Przyjazny Powiat”. Grzegorz Finke z Prawa i Sprawiedliwości z kolei nie krył, że początkowo wątpił w sukces budżetowy w 2019 roku, ale pozytywnie się zaskoczył. – Pamiętam, jak Pan starosta mówił wówczas, że planuje my dochody na poziomie 164 mln zł. Na drogi chcieliśmy przeznaczyć 10 mln, na szpital 5 mln, wprowadzić 5 proc. podwyżki dla pracowników jednostek. Pamiętam jak mówił, że wstyd mu warunków na neurologii. Zresztą nam wszystkim było wstyd. Mimo obaw o spowolnieni gospodarki osiągnęliśmy zdecydowanie większe dochody, zrealizowaliśmy większe dochody majątkowe – powiedział.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. też jeden obok drugiego i bez maseczek?! odolanowska akcja nic ich widac nie nauczyła. przykre, że taki przyklad daja społeczeństwu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick