W 2022 roku na terenie Polski odnotowano 444 wypadki tonięć. W ich wyniku życie straciło 419 osób, a aż 107 z nich przed utonięciem spożywało alkohol. I to właśnie bycie pod wpływem napojów wysokoprocentowych jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń nad akwenami wodnymi.
Spożywałeś alkohol? Nie wchodź do wody. Te słowa, jak mantrę powtarzają ratownicy wodni, policja i medycy. Niestety mimo ostrzeżeń, ludzie przebywający nad akwenami wodnymi czy nad basenami spożywają napoje wysokoprocentowe. A takie zachowanie jest wykroczeniem. – Jest to zagrożone karą grzywny w wysokości 100 zł – informuje st. asp. Tomasz Morawek z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie.
A często plażowicze czy osoby przeważające nad basenie zapominają, że także te miejsca są przestrzenią publiczną. Dlaczego spożywanie alkoholu nad wodą jest niebezpieczne? Bo po ich spożyciu częsta załącza w ludziach brawura.
Basen miejski w Ostrowie Wielkopolskim jest miejscem publicznym i w regulaminach takich miejsc jest zapis o zakaźnie spożywania alkoholu na obiekcie. – Dokładnie w punkcie 7 naszego regulaminy mamy jasne i wyraźne wzmianki o tym, że nie można spożywać alkoholu na terenie obiektu, nie można go wnosić. Osoby, które przyjdą i będą wyglądały, że są po spożyciu, nie zostaną wpuszczone – mówi Jacek Cierniewski, ze spółki Ostrowskie Inwestycje Sportowe.
Sezon na basenie przy Paderewskiego wystartował 8 czerwca. Przez ten czas pracownicy obiektu odnotowali kilkanaście interwencji z alkoholem w tle.
Policja przypomina też, że po spożyciu alkoholu zabronione jest korzystanie z różnego rodzaju atrakcji wodnych np. z kajaków czy rowerków wodnych.
107 z 419 osób, które utonęły w 2022 roku w Polsce było po spożyciu alkoholu. Niech ta statystyka będzie przestrogą dla wszystkich!
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz