Spalarnia w gminie Nowe Skalmierzyce? Tego chce jedna z firm

3
Fot. fanpage burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka
Czy na terenie gminy Nowe Skalmierzyce powstanie spalarnia odpadów? Tego chciałaby jedna z tamtejszych firm. Pomysł został przedstawiony radnym oraz władzom tego samorządu. Wkrótce ma ruszyć kampania informacyjna. Burmistrz Jerzy Łukasz Walczak podkreślił, że na razie żadne wiążące decyzje ze strony urzędników nie zapadły.

Burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak poinformował, że jedna z firm funkcjonujących na terenie gminy chciałaby zbudować w Ociążu spalarnię odpadów. Właśnie temu tematowi było poświęcone wspólne posiedzenie komisji rady gminy i miasta.

Przedstawiciele firmy Com40 zapoznali radnych i władze Nowych Skalmierzyc ze swoim pomysłem. „Tematem przewodnim była informacja o chęci budowy przez spółkę na gruntach położonych w Ociążu instalacji termicznego przekształcania odpadów, czyli mówiąc językiem potocznym – nowoczesnej spalarni. Ze spotkania dowiedzieliśmy się o wadze tego typu inwestycji dla dalszego rozwoju firmy w czasach kryzysu energetycznego, w tym jej konkurencyjności na globalnym rynku, gwarancji zatrudnienia, bezpieczeństwie dla zdrowia podobnych obiektów oraz konkretnych korzyści płynących dla gminy” – podkreślił burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce opisując sprawę na swoim fanpage’u.

Choć szczegóły przedsięwzięcia nie są na razie znane opinii publicznej, wkrótce ma się to zmienić, bo – jak zaznaczył włodarz – firma zapowiedziała rozpoczęcie wkrótce kampanii informacyjnej skierowanej do mieszkańców gminy. Nie wpłynął na razie też oficjalny wniosek, a więc nie rozpoczęto procedur administracyjnych w zakresie ewentualnej budowy spalarni. „Na pierwszym miejscu stawiam dobro mieszkańców, więc działając transparentnie oraz odpowiedzialnie już dzisiaj dzielę się tymi wiadomościami” – zaznaczył włodarz.

Do tematu będziemy wracać.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Jestem przeciwna mamy dosyć trucicieli.Najwazniejsze nasze zdrowie . Chcę oddychać zdrowym powietrzem. Dość dymu i smrodu. PROTESTUJĘ

    • Spalarnie nie emitują smorodu, we wszystkich stosuje się metodę podciśnieniową w miejscu składownia paliwa (odpadów), zapewniam, Pani kubeł na śmieci pachnie gorzej:) A to co wydobywa się z komina często ma lepsze parametry dla naszego zdrowia niż otaczające powietrze w sezonie grzewczym. Jestem pewna, że inwestor przekaże wszystkie niezbędne dane na ten temat, ponieważ jest to projekt, który zgodnie z ustawą musi być transparentny, wymaga raportu środowiskowego, w którym niezależny podmiot opisuje inwestycję oraz jej oddziaływanie na środowisko. Do wglądu dla każdego:)
      Taki obiekt w okolicy oznacza mniej odpadów na wysypiskach, które w dodatku mogą spalić sie w sposób niekontrolowany..
      ale również nowe miejsca pracy. Nie ma czego się bać.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick