SP 14 w Ostrowie nosi imię Powstańców Wielkopolskich [ZDJĘCIA]

8
Szkoła Podstawowa nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość nadania imienia odbyła się 15 lutego, a więc w przeddzień podpisania pokoju w Trewirze, który zakończył Powstanie Wielkopolskie. 16 lutego przypada 100. rocznica zakończenia walk.

Uroczystości trwały cały dzień. Rano historię zbiorowego patrona poznali najmłodsi uczniowie szkoły, którym towarzyszyli członkowie Koła edukacji patriotycznej „Pamięć wciąż żywa” działającego w Szkole Podstawowej nr 14. W południe odbyła się msza św., w czasie której poświęcono sztandar szkoły. Dodatkowego historycznego klimatu nadali chłopcy z pocztu sztandarowego, który byli ubrani w mundury powstańcze.

Po południu uroczystości rozpoczęły się w budynku szkoły przy ul. Krotoszyńskiej. Nie zabrakło przemów gości oraz dyrekcji. W uroczystościach wzięli udział m.in.: prezydent Ostrowa Beata Klimek, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego Marian Franciszek Nowak, przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu dr Jakub Staszak oraz starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu Jarosław Klimczak, a jako pierwsza głos zabrała gospodyni placówki – dyrektor Beata Dymna-Heine.

Po odczytaniu aktu nadania imienia przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Zygmunta Banasiaka, odebrali go dyrektor szkoły oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Przekazano także sztandar i złożono uroczyste ślubowanie.

Pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie szkoły od strony ul. Krotoszyńskiej delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną z udziałem młodzieży uczącej się w szkole.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. A dlaczego o tych uroczystościach nie poinformowano radnych miejskich opozycji? Nie było zaproszeń. Była obawa o brak miejsc siedzących w 1.czy 2. rzędzie?

    • Nikogo oprócz Klimek i Zygi Banasioka nie było, bo to najwięksi patrioci w Ostrowie Wielkopolskim! Chociaż tego drugiego można by wziąć za jeszcze żywego weterana i powstańca tym bardziej, że nie ma jednego palca, chociaż go stracił przy cięciu drewna na krajzedze.

    • Bo nie! Pani Klimek ma teraz większość i pokazuje opozycji gdzie jest jej miejsce. Poczekajmy.

    • Radny Banasiak wiedział. A co tam będą innym radnym mówić. Ważne, że radni zagłosowali za tym patronem.

  2. To, że na uroczystości nie było ostrowskich parlamentarzystów i radnych opozycji, to mnie nie dziwi, ale, że nie było Elżbiety Grochowskiej wiceprzewodniczącej RM koleżanki Banasiaka, to już nie pojmuję.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick