Smog szaleje nad Ostrowem. Normy przekroczone o niemal 600%!

27
Tak dużego przekroczenia dopuszczalnego stężenia poziomu pyłów PM10 oraz PM2,5 w Ostrowie Wielkopolskim nie było już dawno. W niektórych dzielnicach miasta normy zostały przekroczone niemal o 600%.

Na Nowych Parcelach, gdzie stężenie pyłów PM2,5 (tych bardziej szkodliwych dla organizmu) przed godz. 22.00 sięgnęło poziomu 595%. PM10 – 451%. Limit określony przez Światową Organizację Zdrowia został więc wielokrotnie przekroczony.

Niewiele lepiej sytuacja wygląda w okolicach ulic Odolanowskiej i Gorzyckiej. Tam normy zostały przekroczone o 525% dla pyłów PM2,5 oraz 399% dla pyłów PM10. W pobliżu Zespołu Szkół Ekonomicznych stężenie pyłów PM2,5 także przekroczyło poziom 520%. Pomiar pyłów PM10 zatrzymał się w chwili pisania tego tekstu na 379%.

“Najczystsze” powietrze w Ostrowie jest w tej chwili na Osiedlu Jana Pawła II, gdzie normy są przekroczone o… niemal 250% (PM2,5 – 246%, PM10 – 172%).

Tak fatalne odczyty są w tej chwili normą w całej Południowej Wielkopolsce. W Kaliszu stężenie szkodliwych dla ludzkiego zdrowia pyłów jest na poziomie 450%. W Kępnie dochodzi do 300%, w Krotoszynie oscyluje w okolicach 340%, a w Jarocinie wskaźnik pokazuje 430% przekroczenia dopuszczalnej normy dla pyłu PM2,5.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

27 KOMENTARZE

 1. 14
  4

  U mnie na Jesionowej wieczorem leci taki syf z kominów że świata nie widać…zwróciłem jednemu sąsiadowi uwagę to powiedział że mama zamieszała w piecu…i to zaraz przejdzie…a widziałem latem jak oponę gumówką cieli…

 2. 15
  2

  Z kominów dym napier…a, a nasi szeryfowie w tych swoich fiatach zasmradzają dodatkowo powietrze, zamiast robić to, do czego ich powołano. Dzięki tym samochodom oni nie mają pojęcia co naprawdę jest w okolicy. Zabrać samochody, kupić im obuwie i wysłać do pracy.

 3. 10
  4

  Osiedle Jana Pawła czyste, bo są bloki i ciepło ciąg, no ala Matejki to największy truciciel palą najgorszym świństwa i od lat nic się nie zmienia. Po 21 nie wychodzić z domu, smród niesamowity.

 4. 11
  7

  Królowa Osiedla nr 4 Beata Klimek nie ma problemu ze smogiem i stad jej działania które wołaja o pomste do nieba. Sciskanie, przytulanie a ty ludu Ostrowa duś się. gdzie wy mieliscie oczy wybierajac te kobiete na kolejna kadencje. Ogladacie kolorowe reklamy czego to kobita nie zrobiła i wierzycie we wszystko.

 5. 5
  4

  Ludzie palą śmieciami ,mają w tyłku żę to truje nas wszystkich .Kiedyś -zanim weszła w życie segregacja śmieć , pytam kolesia gdzie ma kubeł na śmieci a on mi na to że daje śmieci sąsiadom bo są biedni i nie mają kasy an węgiel .Zamarłem ,mówię do niego że ,truje swoje dzieci -był zdziwiony o co mi chodzi ,on myślał że robi dobry uczynek .

 6. 7
  3

  Raz, że palone są śmieci, ale dwa, że codzienne rozpalanie niewłaściwym materiałem również powoduje duże zadymienie w porównaniu do innych pieców np. zasypowych, które rozpala się rzadziej. Ponadto starszym ludziom się nie przegada, że nie wolno palić śmieci, trują siebie, swoje dzieci i wnuki. Odstraszające kary może to zmienią. Szkoda, że władze nasze nic nie robią. W zeszłym roku wyrywkowo zostaliśmy skontrolowani, jednak na zwrócenie uwagi panom, że trzeba skontrolować również najbliższe otoczenie, ponieważ palone są tam śmieci, usłyszeliśmy, że to zapewne z biedy i trzeba być wyrozumiałym…. Panowie urzędnicy, po co te kontrole w takim razie??????

 7. Znów nudny temat sie zaczyna. Mieszkam przy odolanowskiej 50 lat i jakos nie widze roznicy w powietrzu. Moze tam gdzie dom przy domu postawili i ruchu powietrza zeeo.

 8. 2
  2

  Nie ma kar = jest przyzwolenie. Bilbordy z dziadkiem z inhalatorem w ręku można sobie w d… wsadzić, szkoda pieniędzy na takie kampanie. Walnąć 10 wysokich mandatów dla przykładu, opisać w mediach i od razu się poprawi.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick