Śmietnik zamiast kontenerów. Kto za to odpowiada?

13
Fot. Czytelnik
Kontenery na używaną odzież można znaleźć w wielu miejscach Ostrowa Wielkopolskiego. Niestety ich wygląd jest daleki od ideału, a ubrania zamiast wewnątrz zalegają dookoła kontenerów. Ich właścicielami są prywatne firmy, które odpowiadają za porządek i opróżnianie pojemników. Przypadki zaniedbań mieszkańcy mogą także zgłaszać strażnikom miejskim, którzy z kolei informują właścicieli o przypadkach zaniedbania i nieporządku.

„Tak wyglądają kubły na odzież przy Biedronce na Krotoszyńskiej. Jak slumsy lub fawele to wygląda” – informuje nasz czytelnik przesyłając zdjęcia kontenerów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego. – „Taka sytuacja przy ul. Konopnickiej. Czy tak powinno być?” – pisze kolejna z internautek, dołączając następne zdjęcia.

Większość z kontenerów należy do prywatnych firm, która ma w obowiązku kontrolowanie i wywożenie zalegających ubrań, ale wiele z takich miejsc dalekich jest od ideału. Skontaktowaliśmy się z ostrowską strażą miejską, by zapytać, jak wygląda procedura zgłaszania tego typu przypadków. – Jeśli otrzymamy takie zgłoszenie to dzwonimy do właścicieli kontenerów, podajemy jego numer i prosimy o uprzątnięcie bałaganu. Niektóre z kontenerów znajdują się na terenie prywatnym. Wtedy za porządek odpowiada również właściciel terenu – powiedział portalowi wlkp24.info Grzegorz Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ TEŻ: Część Oddziału Wewnętrznego zamknięta. Koronawirus w ostrowskim szpitalu

Niestety, głównymi sprawcami bałaganu są osoby bezdomne. – Włamują się do kontenerów, wybierają rzeczy, a pozostałe ubrania zostawiają wokół. Wiele pojemników jest też postawionych bez zgody administratora posesji. Wtedy dzwonimy i prosimy o usunięcie go z tego terenu – dodaje komendant.

Mieszkańcy, którzy zauważą tego typu bałagan mogą także poinformować bezpośrednio do właściciela, dzwoniąc pod numer, który podany jest na kontenerze.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  • A co jak kontener postawiono bez zgody właściciela i nikt łącznie ze strażą miejską nie chcą mu pomóż w jego usunięciu ?

 1. Zapraszam ma ulicę Reja/Bąka. U zbiegu tych ulic stoi kilka kontenerów na różne odpadki. Kontenery są zapełniane w kilka godzin po wywózce i stoją pełne kilka dni. Bród, smród i obrzydliwe rybactwo. Kontenery z odzieżą przy tym miejscu wyglądają luksusowo. Polecam spacer w te kolice. Najlepiej w niedzielę wieczorem.

 2. Od pewnego czasu Ostrów zaczyna być bardzo brudnym, zaśmieconym miastem. W centrum , na rynku psie kupy są na porządku dziennym . Na osiedlach z kontenerów wysypują się śmieci. Obok pięknych kwiatowych skwerków, walają się śmieci i odpady.

 3. Kontenery PCK temat rzeka , straż miejska nie mówi prawdy oni niestety nie chcą przyjmować żadnych zgłoszeń na ich temat.
  jak twierdzą ich to nie dotyczy sam zgłaszałem 15 razy i zawsze byłem zbywany.
  Proponuję wywozić je na złomowisko obciążając kosztami właściciela kontenera. Ustawiają je bez zgody właściciela terenu pole do popisu dla straży miejskiej , ale łatwiej wystawić mandat rowerzyście lub rodzicowi dziecka , które wyrzuciło papierek.

 4. Straż miejska udaje że nic nie wie. Zglaszałem kiedyś podobną sytuację przy cmentarzu przy wejściu od ulicy Głowackiego.Przy zgłoszeniu do straży miejskiej proponuję zaznaczyć, że przy kontenerach ktoś nielegalnie składuje śmieci. Może to ich ruszy.

 5. Zacznijmy od tego czy u nas w ogóle ktoś za coś odpowiada. Nie. A już na pewno nie urzędnicy. Nikt nie odpowiada za zarośnięte chodniki, zarośnięte pobocza, zarośnięty Ołobok, źle działającą sygnalizację świetlną, rozwalone chodniki i jezdnie po zrobieniu sobie przyłącza – nie ma odtworzenia stanu pierwotnego jezdni itd. itd. Mało tego – służby odpowiadające za te sprawy, czy urzędnicy wydające np. zezwolenie na rozkopanie jezdni i chodnika, nie kontrolują i nie odpowiadają za stan jaki jest. Policja i straż miejska czeka na zgłoszenia – bo bez tego podobno nie mogą interweniować, a urzędnicy mówią, że mało im płacą to po co się wychylać. Tylko żaden z nich nie pamięta o tym, że żyją z naszych podatków i takie nic nierobienie to po prostu pasożytnictwo.

 6. Odzież powinno zbierać się systemowo do plastikowych worków w wyznaczonych rejonach np. ulicami raz w miesiącu, worki w odpowiednio wcześniejszym terminie powinny być dostarczane mieszkańcom za darmo z miasta lub gminy. Zorganizować odpowiednią logistykę. Te kontenery -raz ,że ludzie wrzucają do nich nie tylko odzież-ale czasem inne”śmieci” dwa- są strasznie obskurne i straszą.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick