Śmieci zalewają środowisko. Możesz pomóc poprzez sprzątanie i otrzymać nagrodę!

5
Po zimowej pokrywie śnieżnej nie ma już śladu i na wierzch wychodzą góry śmieci porzucone przez mieszkańców. Ostrowscy strażnicy miejscy apelują o to, by nie porzucać szklanych butelek, plastikowych opakowań, a nawet opon. Przypominają też, że za to grozi mandat nawet do 500 złotych. By poprawić kondycję środowiska od 19 do 21 marca odbędzie się akcja "Pomaganie poprzez lasu sprzątanie". To inicjatywa oczyszczania ostrowskich lasów przez mieszkańców zainicjowana przez osoby zrzeszone wokół grupy: "Ostrów - lubimy pomagać".

Strażnicy miejscy podczas patroli odkrywają kolejne miejsca, w których roi się od porzuconych śmieci. Nadal są osoby, które pozbywają się odpadów w sposób niezgodny z prawem, wyrzucając je w lasach, na polach, niezamieszkałych działkach czy zostawiając w przydrożnych rowach. – Niestety, w wielu miejscach na terenie Ostrowa Wielkopolskiego napotkać można porzucone butelki po alkoholu, puszki, opakowania po żywności czy też zużyte opony. Za śmiecenie grozi kara do 500 złotych, jednak nadal wiele osób pozbywa się śmieci niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt w nielegalny sposób – zaznacza Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.

Strażnicy przypominają, że na terenie miasta odbywają się zbiórki wielkogabarytów, podczas których można zostawić zalegające na posesjach odpady, a te zostaną przewiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Mundurowi lokalizują miejsca zanieczyszczone przez odpady i w zależności od rodzaju terenu wysyłane są tam osoby, które wykonują prace społeczne, odpowiednie służby lub obligują do posprzątania właścicieli posesji.

Problem śmieci dotyczy nie tylko Ostrowa Wielkopolskiego, ale także Pleszewa. Tam niedawno namierzono osobę, która wyrzuciła swoje odpady w miejscu publicznym. Wśród nich znaleziono dane osobowe winowajcy, co pozwoliło szybko do niego dotrzeć. Musiał  zapłacić mandat w wysokości 500 złotych, choć zdaniem Arkadiusza Ptaka, burmistrza Pleszewa, to bardzo niski wymiar kary.

Na szczęście są osoby, które bezinteresownie chcą pomóc środowisku i sam organizują sprzątanie okolicznych terenów. Taka akcja miała miejsce chociażby w Masanowie w gminie Sieroszewice, gdzie mieszkańcy posprzątali tereny wzdłuż ulic: Ostrowskiej, Kaliskiej oraz Lipowej. W akcję zaangażowało się 20 osób w tym dzieci. W ciągu czterech godzin wypełniono odpadami 130 worków o pojemności 120 litrów każdy oraz 20 worków o pojemności 60 litrów. “Odpady zwieziono w jedno miejsce, skąd ma je odebrać Powiatowy Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. Przedsięwzięcie z pewnością przyczyni się do upiększenia okolicy oraz inicjowania działań mających na celu dbanie o czystość środowiska” – wyjaśnili wówczas urzędnicy z gminy Sieroszewice.

Akcja sprzątania odbywa się także w ten weekend, a organizatorami są osoby zrzeszone wokół grupy “Ostrów – lubimy pomagać”. Celem tej inicjatywy jest sprzątnięcie śmieci w lasach znajdujących się na terenie miasta, a więc m.in. na Kozim Borku i Pruślinie. Prosimy aby każdy, kto dołączy się do tego przedsięwzięcia, pamiętał i zadbał o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, stosując się do zasad ostrożności oraz zaopatrzenia się w maseczki i rękawiczki ochronne, a także własne worki na odpady. Zebrane śmieci należy wrzucać do przeznaczonych kontenerów ustawionych przy lasach – podkreśla Szymon Matyśkiewicz.

Kontenery na zebrane odpady będą ustawione przez weekend w dwóch lokalizacjach:

  • przy wejściu do Parku 600-lecia (tzw. Koziego Borku) przy końcu Al. Solidarności,
  • przy wejściu do Lasu Bagatela (od strony osiedla Pruślin) na końcu ul. Świetlicowej przy zbiorniku retencyjnym.

Uczestnicy akcji mogą zamieszczać zdjęcia na Facebooku pod hashtagiem #PomaganiePoprzezLasuSprzatanie i oznaczać fanpage “Ostrów – lubimy pomagać”. Zdjęcia za zgodą autorów będą udostępniane na facebookowym profilu organizatorów.

Na pierwsze osiemdziesiąt osób, które wesprą akcję “Pomaganie poprzez lasu sprzątanie!” będą czekać niespodzianki.

Akcję “Pomaganie poprzez lasu sprzątanie” objęły patronatem medialnym Telewizja Proart oraz portal wlkp24.info.

materiały organizatora
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. 7
    1

    Niektórzy Polacy to jednak hołota. Na swoich “posiadłościach” mają wymuskane ogródki i podwórka pełne kostki brukowej i betonu, ale tego, co szanować trzeba jak skarbu, czyli zieleni, nie szanują wcale.

  2. Jak może być porządek zrobić kałcje za opakowania butelki nie 0, 50 ale 1zl tak samo słoiki butelki plastykowe ludziska sami posprzątają . Jak zawieziesz na PSZOK to nie chcą odebrać bo na zapisy persnoja to się dziwią że do lasu

  3. Piękna wioska Gorzyce, niedaleko las.Mozna korzystać i podziwiać przyrodę, ptaki śpiewające, odpoczywać.Niestety jednak ilość śmieci jest przerażająca!!!!!!! Nie mogę tego objąć rozumem.Dlaczego ludzie sobie to robią????Kara powinna być dużo wyższa!!!by ktoś taki odczuł!!!

  4. Jak widzę takie organizowane pod publikę akcje to mi się odechciewa. Od lat idąc na spacer po lesie wynoszę z niego reklamówkę z butelkami albo innymi śmieciami. I nikt mi nie musi za to dawać nagród. Pan M. juz chyba nie wie jak sobie zaskarbić sympatie ludzi. Najpierw głosował za podwyżka śmieci i teraz ma na nagrody 🤣

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick