Służby mundurowe protestują w Warszawie. Wśród nich nasi mieszkańcy [ZDJĘCIA]

0
Policjanci, strażacy oraz przedstawiciele innych służb mundurowych wyszli na ulice Warszawy. Kolejne fazy rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie prowadzą do realizacji postulatów protestujących. Dlatego zdecydowali się na zorganizowanie pikiety.

Ok. 20 tys. pracowników służb mundurowych z całej Polski zaplanowało przyjazd do Warszawy, by wziąć udział w proteście. To kolejny etap strajku, trwającego nieprzerwanie od kilku miesięcy. Pierwsze informacje o postulatach publikowaliśmy w lipcu. Mimo rozmów z przedstawicielami ministerstwa, a nawet listu wystosowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, przedstawiciele obu stron nadal nie doszli do porozumienia.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Dlatego też postanowili zaostrzyć strajk i w ramach protestu przejść ulicami stolicy. W licznej grupie znaleźli się m.in. mundurowi z Południowej Wielkopolski, w tym z Ostrowa Wielkopolskiego.

Autor: Uczestnik protestu w Warszawie

Policjanci w ostatnim czasie zamiast wlepiać mandaty, stosowali pouczenia, przez co budżet państwa – jak wnika z szacunków – mógł stracić co najmniej kilkanaście milionów złotych. Strażacy na taką formę protestu pozwolić sobie nie mogą. Oblepili więc wozy napisami jednoznacznie wskazującymi, że również nie są zadowoleni m.in. z obecnego systemu wynagrodzeń i także przyłączyli się do strajku. Mimo chęci rozmów ze strony ministerstwa, mundurowi dalecy są od zaprzestania protestu.

Autor: Uczestnik protestu w Warszawie

W liście Joachima Brudzińskiego do służb czytamy: „Zaproponowałem dodatkowe 253 zł podwyżki od 1 lipca 2019 r. dla wszystkich funkcjonariuszy. Podkreślam – to kwota dodatkowa. Niezależnie od tego od 1 stycznia 2019 r. będziecie zarabiali średnio około 1 100 zł więcej niż w 2015 roku. Kolejna nasza propozycja dotyczy rozliczania nadgodzin. Do tej pory jedynie strażacy mogli liczyć na płatne nadgodziny i tylko w wysokości 60 proc. Proponuję, by od 1 lipca 2019 r. wprowadzić odpłatność w wysokości 100 pro. stawki godzinowej dla wszystkich służb MSWiA”.

Te zapowiedzi okazały się niewystarczające. We wtorek 2 października odbył się protest.

Autor: Uczestnik protestu w Warszawie

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick