DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Śladami ostrowskich Żydów

„Śladami ostrowskich Żydów”. Taki tytuł nosi przewodnik, który miał swoją premierę podczas konferencji naukowej dotyczącej żydowskich społeczności lokalnych. Zgrabna książeczka opracowana przez doktora Krzysztofa Mortę i Jarosława Biernaczyka ma formułę podobną do wydanej dwa lata publikacji „Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy” i daje nowy sposób na odkrywanie miasta.

„Śladami ostrowskich Żydów” to poręczny przewodnik, który można wziąć w rękę i – czytając – spacerować po mieście. Ostrów Wielkopolski przed rokiem 1939 był w 1/3 zamieszkały przez społeczność żydowską i wiele śladów po tych mieszkańcach można znaleźć do dziś. Opis kamienic, cmentarzy, miejsc spotkań, po których zostały juz tylko lapidaria, biografie… to wszytko można znaleźć w nowym wydawnictwie, które można kupić w Forum Synagoga.

Premierze przewodnika towarzyszyło symboliczne odsłonięcie muralu poświeconego Moritzowi Lande, budowniczemu ostrowskiej synagogi.

 

Napisz do autora

Komentarze (6)
  • P
    Posnauer

    niedziela, 19 listopada, 2023

    Co to za BREDNIE?!??! „Ostrów Wielkopolski przed rokiem 1939 był w 1/3 zamieszkały przez społeczność żydowską” Otóż wg spisu powszechnego z 1931r Krakowskie liczyło 5,6% Żydów, Łódzkie 13,6%, Poznańskie aż … 0,3%. Przed 1918 rokiem sytuacja wyglądała tak: w Kaliszu Żydzi stanowili 34,9% ogółu mieszkańców a w sąsiednim Ostrowie Wielkopolskim zaledwie 4,8% ogółu mieszkańców. Ze względu na specyficzne ustawodawstwo w Prusach i dwie cezury, mianowicie 1815 i 1870, w zaborze pruskim jest znikoma, integrująca się z Niemcami mniejszość żydowska, która do 1920r całkowicie wyjechała do Niemiec. Najbardziej żydowskie było Kępno.

    Odpowiedz
    • K
      Kowal

      poniedziałek, 20 listopada, 2023

      To napisz po swojemu będziesz miał swój przewodnik

      Odpowiedz
    • HGŻ
      historia gminy żydowskiej

      środa, 22 listopada, 2023

      „Szczególny rozwój gminy żydowskiej obserwujemy w XIX wieku. Nie tylko pod względem liczebności w stosunku do ludności polskiej czy niemieckiej, gdzie Żydzi stanowią w pewnych okresach 30%, ale też w odniesieniu do różnych przedsięwzięć materialnych, kulturalnych czy intelektualnych. W roku 1860 ukończono budowę nowej synagogi. Budynek w stylu mauretańskim, był najbardziej imponującym gmachem w ówczesnym Ostrowie. W 1861 roku społeczność żydowska osiągnęła swoją najwyższą liczbę 1.919 mieszkańców w mieście. W XIX wieku Żydzi stanowili 20-30% ogółu mieszkańców miasta. Dopiero pod koniec wieku ta liczba zaczęła w widoczny sposób spadać…” fragment ten pochodzi właśnie z tegoż przewodnika.

      Odpowiedz
  • A
    Abramek

    poniedziałek, 20 listopada, 2023

    Te Żydki to są łobuzy.

    Odpowiedz
  • K
    Kowal

    poniedziałek, 20 listopada, 2023

    To trzeba było napisać taki przewodnik. Było by jak należy.

    Odpowiedz
  • J
    Ja

    niedziela, 7 stycznia, 2024

    Ostrow to miasto typowo żydowskie w prusach, żeby Żyd mógł być urzędnikiem musiał się ochrzcić ale Niemcy nie ufali takim ludziom dlatego byli oni kierowani do takich miast jak ostrow, Krotoszyn czy Posen. Wystarczy spojrzeć na obecnych mieszkańców ostrowa typowo semicka uroda.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz