Skonstruował piec i chce rozwiązać problem z ogrzewaniem w Polsce. Poznaj historię mieszkańca Krotoszyna

160
Źródło: arch. prywat. Bartosza Blechy
Bartosz Blecha z Krotoszyna skonstruował piec, który może przyczynić się do rozwiązania problemu z wysokimi kosztami ogrzewania w Polsce. Mężczyzna przez ostatnie pięć lat swojego życia pracował nad prototypem urządzenia. Piec różni się od innych budową i sposobem spalania. W jaki sposób powstawał i co jest potrzebne, by mógł wejść na rynek? Zdradził to sam twórca.

Bartosz Blecha postanowił zbudować piec, który będzie zmniejszał koszty ogrzewania. Po 5 latach prób i testów udało się zbudować prototyp. Urządzenie zostało przebadane w Zakładzie Badań Urządzeń Energetycznych w Instytucie Energetycznym w Łodzi. Wykonano tam testy pod kątem emisji spalin i wszystkich innych czynników, które pozwalałyby na wprowadzenie pieca na rynek.

– Udało nam się osiągnąć ten cel, czyli zmniejszyć koszty ogrzewania, a zwiększyć efektywność odzysku energii. Jednak nie udałoby się to bez pomocy kilku osób. Był to Bartosz Szymański, który zajął się hydrauliką. Pomocną dłoń okazał też Krzysztof Stefaniak, inżynier z Wydziału Fizyki z politechniki, który zbudował prototyp i przeprowadzał wszystkie testy. Duży wkład w tej projekt ma też mój tata, Arkadiusz Blecha – wymienia pan Bartosz.

Mieszkaniec Krotoszyna pieniądze na badania musiał wyłożyć z własnej kieszeni. – Będziemy starać się o dofinansowania na kolejne badania. Uzyskaliśmy bardzo duży odzysk energii, ale są jeszcze pewne kwestie do poprawy. W ciągu godziny piec jest w stanie nagrzać metr sześcienny wody, jest to bardzo duża ilość odzyskanego ciepła. Musimy jeszcze popracować nad tlenkami węgla – tłumaczy twórca.

Piec posiada zwykły sterownik, nie ma wentylatora tylko wystarczy ciąg kominowy, a jeśli go nie ma, to wystarczy wentylator wyciągowy i wtedy działa to na zasadzie odkurzacza. Koszt jego budowy to ok. 20 tys. zł. Piec docelowo badany był pod kątem drewna, natomiast będą też przeprowadzane testy pod kątem węgla, aby sprawdzić odzysk na innych paliwach, bo węgiel jest bardziej kaloryczny – tłumaczy Bartosz Blecha.

Twórcy tego wynalazku chcą wysłać swój projekt do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, by uzyskać dofinansowanie. Mają nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odzewem i szybko zostanie zdrożony.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

160 KOMENTARZE

 1. „W ciągu godziny piec jest w stanie nagrzać litr sześcienny wody” dwa błędy:
  1. litr sześcienny !?!?
  2. To jest kocioł, a nie piec.

  • ciągu godziny piec jest w stanie nagrzać metr sześcienny wody.
   P.S.
   Czytać należy powoli i ze zrozumieniem, a nie po tzw łebkach i zadawać głupie pytania

 2. Piec z miarkownikiem,bufor ciepła i dopalacz dymu recepta.Zero kominiarza zero emisji.
  Dlaczego wciskano zawsze kotły na kruszony węgiel biznes kwitnie.

 3. Myślałem jakieś 20 lat temu nad czymś podobnym z zapasowym ( podwójnym ) zbiornikiem ( buforem wodnym ) wewnętrznym który przy okazji grzania ,,zewnętrznego” grzania grzejników, wewnętrznie grzał wodę na rezerwową gorącą wodę która by była załączana automatycznie gdy na grzejnikach temperatura znacząco by spadła.
  Wtedy ,,główny obieg” wody byłby skierowany jako podgrzanie wody a ,,rezerwowy układ ,,bufor” z gorącą wodą grzałby grzejniki.

  Taki podwójny piec dodatkowy płaszcz wodny.
  Ten wewnętrzny układ wody byłby grzany przy okazji układu ,,wodnego zewnętrznego” byłby grzany na minimalnym zużyciu węgla

  • No i czemu nie opatentowałes,20 lat temu to by było coś napewno by się sprawdziło, pomysł jest warty przemyślenia.

  • Tak funkcjonują obecnie układy ogrzewania co, z zew.buforem, wykorzystujące nadmiar wytworzonej energii cieplnej w komorze spalania kotła. Do sterowania i dystrybucji energii i podgrzanej rezerwy wody stosuje się zawory czterodrożne, które mieszają wodę z układu co z wodą gorącą w buforze. Wydłuża to czas pracy systemu co z żądaną temp. czynnika np. wody.

  • Tak działają obecnie układy c.o. wykorzystujące nadmiar ciepła podczas spalania paliwa, które jest gromadzone w tzw. buforze zew. – a następnie oddaje ciepło do czynnika roboczego układu c.o..

 4. Metr sześcienny do jakiej temperatury?
  Trzymam kciuki aby udało się spiąć temat i wejść na rynek jednak obawiam się że władze Ci nie pomogą.

 5. Pomysł może dobry, ale wątpię ze ktoś wyłoży 20tys złotych na piec gdzie jeszcze trzeba palic. Za tyle masz gaz i spokój z dokładaniem i sadzą.

 6. Jeśli sprawność jest tak dobra to temperatura spalin jest bardzo niska a to daje krótka trwałość wymiennika i potrzeba zamontowania wkładu kominowego.

 7. Próby na węglu jeszcze będą?Przecież cały czas śpiewają że węgiel będzie zakazany i to za krótki czas.Chyba że nasza władzuni odwoła te zapowiedzi.

  • Może twoja to jest władza. Ja jestem człowiekiem wolnym i sam decyduję o tym co chcę i mogę!!!

 8. To tak chyba że czegoś nie widzę, zwykły kopciuch x2 z układem półek poziomych spaliny dochodzą w pierwszym do góry gdzie muszą ciągiem wymuszonym zejść na dół do drugiego pieca z samymi półkami wodnymi, sprawność na poziomie powyżej 95% idealny suchy materiał do palenia,drewno idealnie suche i jeszcze trzeba umieć palić jeszcze, a co z sadzami?(spalają się powyżej 500stC i odpowiednią ilością tlenu).i komin tylko ceramiczny

 9. Może pomysł nie jest złym początkiem ja myślałem nad piecem który jak diesel wtórnie pobiera spaliny i je dopala sterowanie pozwoliło by na zastosowanie filtrów w kominie i mamy czyste powietrze

 10. Quote: Musimy jeszcze popracować nad tlenkami węgla. I tu jest piesek pogrzebany, niestety wyłożycie się na badaniach emisyjnych – tak kończy większość podobnych projektów…..

 11. Wydać ponad 20000 zł i w roku 2030 wywalić na złom ,lepiej wejść w fotowoltaika i bufor ,bo zawsze można rozbudować

 12. Całe te Co² to bzdura!, Czego tylko Europy się przyczepili jak reszta cholernego świata, w tym Chiny to największy producent śmieci!, A duda podpisał ,,szlak jedwabny”z Chinami aby mogli tu produkować swoje syfy i gdzie tu logika?!.

 13. Cały ten „ślad węglowy” to bzdura. Europy się tylko czepiają a reszta świata w tym Chiny na czele produkują śmieci i zalewają nimi inne kraje a „duda” podpisał z Chinami tzw, jedwabny szlak żeby mogli swoje syfy produkować u nas na miejscu bo tak będzie dla nich taniej i gdzie tu logika?!.

 14. Zacznijmy od tego że są już piece rakietowe z płaszczem wodnym. Dodatkowo można zawirowac płomień co zwiększa efektywność. Spaliny z takiego pieca mają kilkanaście stopni a dym jest niewidoczny pałac nawet mokrym opałem. Schemat konstrukcji jest w necie.

 15. Buahahaha no i 5 lat za późno.
  Spalanie czegokolwiek zaraz będzie zakazane. Bez względu na ilość i rodzaj emisji. To ideologia 🙃 z tym się nie walczy 🙂

 16. Zimą w Polsce niema czym oddychać nawet gdy się w lesie znajduje, a oni mają nowy pomysł na pięć. Chorzy, nie inaczej.

 17. Czepiacie się metr litr centymetr. Może miarą na łokcie _ dla mnie nie ma znaczenia WAZNE natomiast jest to że chłopak szuka rozwiązania tańszego ogrzewania domu…to istotna kwestia dla tych którzy sami ogrzewają swoje domy.
  Jeśli mieszkasz w bloku i ciepła woda poprostu płynie ze ściany. A grzejnik odkręcasz za pomocą termostatu siedź cicho.. .

 18. Fajnie, tylko za późno. Chyba weszło już, że od 2028 roku zakaz paliw kopalnych.
  Wiem, że skąd węglowy to bzdura, wiem, że CO2 jest potrzebne i jest go bardzo niewiele w atmosferze, ale póki co wciąż się na wszystko zgadzamy

  Do tego wyżej, mieszkam w bloku. Ciepło płynie ze ściany…ale kuźwa mam wyższe koszty niż wy w domach. 500 zł miesięcznie samo ogrzewanie płatne cały rok, co daje 6tys. rocznie za 57m²

 19. Widzę że studia i ta cała nauka to porażka razem z tym kotłem rozmiar, ilość wody, i paliwo to ktoś się cofa w czasie . drewno to surowiec budowlany berdzo cenny, jaki to ma sens, idź do psychiatry

  • Teraz drewno to podstawa ogrzewania, nikogo nie stać na węgiel idź do psychiatry.

 20. Fajnie, ale „dwaiścia tysincy” to troszkę przesada. Skonstruujcie cos za 2-3tys., to będzie wtedy jakąś konkurencją dla tych wszystkich „systemów” od 10k pln wzwyż…

 21. Ta cała Unia już długo nie pociągnie te wszystkie zakazy i nakazy to jest chwytanie się brzytwy.Paliwa kopalne będą nadal i trzeba pracować nad najefetyczniejszm wykorzystaniem ich.A cała ekologia to są pierdy dla nas bo jak nam zabronią to wielki przemysł będzie mógł więcej truć.Żeby nam wciskać elektryki przemysł musi zanieczyszczać i truć naturę.Nam zamontują czujniki w gatkach i każą płacić za emisję gazów.

 22. Pompa ciepła z klimatyzatora to jest wynalazek, kosztuje kilka tys, ogrzewa dom za 2000zl/rok nie smrodzie, nie dymi i jeszcze koszta ogrzewania rozkłada się na raty na cały rok w PGE/Tauron/Enea

 23. Zanim ten piec wejdzie do produkcji bo u nas szybko to tylko jakąś imprezę albo mszę można zorganizować to kopalnie będą już pozamykane. Nie wiem na co ten człowiek liczy.

 24. Zanim ten piec wejdzie do produkcji to już kopalnie będą pozamykane. U nas to szybko można zrobić jakąś imprezę no i przed imprezą obowiązkowa m..s..za.

 25. Cała lista polskich mądrali,aby jakiś błąd to znajdą od razu.zrób sam,pokaż swoją siłę,a nie,tylko krytykować,dobiłem.Dzięki takim jak wy ,od stuleci robią z nami co chcą

 26. Cała lista polskich mądrali,aby jakiś błąd to znajdą od razu.zrób sam,pokaż swoją siłę,a nie,tylko krytykować,debile Dzięki takim jak wy ,od stuleci robią z nami co chcą

 27. A co to za osiągnięcie? W naszej firmie w kamienicy śląskiej produkujemy taki piec już od roku. Jest przebadany na klasę 5. Przystosowany do spalania praktycznie wszystkiego. Jedynym minusem jest to że musisz współpracować z buforem. Ponieważ aby był ekologiczny musi pracować na pełnej mocy od początku do końca. A później zgromadzona w buforze energia ogrzewa dom przez dzień dwa dopiero po tym czasie trzeba ponownie palić w piecu. Sprawdźcie sobie na stronie hegam.pl

 28. Człowiek opisuje co udało mu się osiągnąć… Nikt nie zadał sensownego pytania odnośnie samego wynalazku … Tylko czepili się jak pijany płotu bo ktoś zrobił literówkę…
  Żenada…

 29. Piec to jest do pieczenia chleba, a w tym przypadku mówimy o kotle. Ale poza tym drobnym szczegółem każda taka inicjatywa jest dobra.

 30. Kocioł nie piec chyba, że produkujecie piece do pieczenia chleba lub pizzy… itp. Ludzie jak jesteście z branży to wstyd żeby tak pisać. Albo jest się technicznym albo jest się pismakiem…

 31. Gość nie czai wielkiego resetu ! Żadnych paliw kopalnych do 2030 żadnych i koniec gadania bo lasy tez wam odbiorą i patyka z lasu nie zabierzecie!

 32. Nie wiem czy to wypali unia wyraźnie przecież naciska żadnego węgla i drewna tylko ekologia i zeroemisyjność

 33. To szafa nie pięć, miałem w warsztacie piecyk, w którym węgiel ( wiadro) i trochę drewna spalało się przez 24.5 h, gdy robiłem kolejną porcję wsadu w piecu było BIAŁO jakbym wymalował białą farbą. Spalanie było takie, że nie widać było żadnego dymy, spec od CO projektował mi przystosowanie do centralnego ogrzewania ( stało się źle zmarł) , ale projekt nie został ukończony z powyższego powodu. Inspekcja pracy postawiła tak wygórowane zadania warunków, że zamknąłem warsztat. Ten piecyk mogłyby być trzy raz większy niż byl i ogrzało by 150 metrów mieszkanie z zastosowaniem pompy cieczy dwa- trzy wiaderka i trochę drewna. To był wówczas ekologiczny pięć z wiadra węgla było 1 kg popiołki jak z papierosa. Warto było by taki projekt podjąć , bardzo oszczędny ,ekologiczny produkt na rynku

 34. No to wam powiem…Palę przepracowanym olejem od 7lat nikt nie ma pojęcia, bo z mojego komina nic nie wylatuje, mam ok. 2kg popiołu na miesiąc. Reaktor w którym spala się olej jest mojej konstrukcji, budowałem go 2 lata, wykonałem go z stali nierdzewnej wysoko temperaturowej, temperatura spalania efektywnego to min 850 + w tej temperaturze spala się wszystko do czysta. Palnik posiada automatykę z zapalarką indukcyjną, zabezpieczeniem płomienia i czujnikiem optycznym płomienia, mam również analizator składu spalin. Sterownik, elektronikę zaprojektowałem i zmontowałem sam. Mam w układzie bufor 2x180litrów, kocioł wykonałem oczywiście też sam, niczego nie będę patentował i legalizował bo w tym kraju za pomysłowość i zaradność ludzi się gnoi. Spalam od 3-8l max, oleju na dobę, temperatura pomieszczeń 23-25st. dom jednorodzinny 200m użytkowych, ocieplony 20cm budowany 2012r. Koszt ogrzewania za sezon 2023 100,-PLN- Sto złotych zero groszy, które zapłaciłem za olej w warsztacie bo nie chciałem by mechanik oddał go za darmo 🙂 Pzdr serdecznie wszystkich którym pękła właśnie d**a i zrobił się straszny huk

 35. Czytając komentarze stwierdzam że jakieś 70% ludzi to i.d.i.o.c., człowiek popełnił mamy błąd a ty lawina krytyki. Człowiek próbuje coś zrobić dla reszty, ale jak widać nie warto

 36. Szanowni Państwo. Bardzo się fajnie pośmiałem na temat litra=1m3 ale jak ktoś słusznie zauważył nagrzanie jest nie bardziej precyzyjne. Z pozostałego tekstu nie znalazłem też w opisie żadnej innowacji…. no chyba , że chodzi o prowokację

 37. Ale i tak ten wynalazek nie przejdzie,wyraźnie jest napisane,obniża zużycie,a ci za tym idzie koszty.
  A przecież ktoś musi nabijać sakwę,spółek węglowych i tym podobnych 5* 3*

 38. 1.Największym producentem dwutlenku węgla są USA. Widać co niektórym ktoś ściska pośladki i wolą pisać o Chinach, które to są dopiero na trzecim miejscu.
  2.Widać, że Polscy niedługo będą mieli Nobla z fizyki za złamanie zasady perpetuum nobile. Jak tak dalej pójdzie to nic do kotła nie trzeba będzie wkładać, a tylko wyjmować ciepło.

 39. Ludzie co wy robicie albo macie jakieś pytania, pomysły albo jesteście zwykłymi miernotami, odkryciami naszej codzienności , pojęcia brakuje ale naśmiewać mogę się zawsze, wstyd mi za was . Jak szybko można tak twórczy i mądry naród upodlić , co się z nami dzieje .

 40. Litr to 1 dcm3
  Metr wody to 1000 l
  Metr drewna to 0,65 metra przestrzennego bo odlicza się puste przestrzenie
  1 m ziemniaków to 100 kg
  Ludzie gdzie wyście się uchowali

 41. Facet zrobił coś fajnego a tu jest jedna wielka awantura czyli cała reszta jest nieważna najważniejsze czy metr czy litr

 42. Koszt ogromny, wymiary pieca porywają. Branży nie uratuję. Nie opłaca się patrząc na zyski. Wiem że Krotoszyn słynął z pieców CO ale to już relikt. Wszyscy idą w minimalizm i bez obslugowosc, i tną koszty. Nie widze w tym przyszłości. Wprowadź do obrotu piec na ogniwa wodorowe. Zasilana wodorem z elektrolizy wody to przyszłość.

 43. Ile litr ma cm3?
  Jeden litr to 1000 cm3 (centymetrów sześciennych).
  Ile litr ma cm3?
  Jeden litr to 1000 cm3 (centymetrów sześciennych).
  Szklanka z wodą o pojemności 200 ml to 200 cm3. Oznacza to, że 1cm³=1ml

  Analogicznie:

  1 ml =1 cm³
  1cm³ =0,001 dm³
  1ml =0,001 dm³
  1cm³=1000mm³ z wodą o pojemności 200 ml to 200

 44. Ile dm3 i m3 ma 1 litr?
  1 litr to 1 dm3 i 0.001 m3.

  Skróty dm3 – oznacza decymetr sześcienny, m3 oznacza metr sześcienny.
  Jednostka objętości to także galon. W przeliczeniu na 1 litr jest to 0.264 gal

  Podsumowując:
  Jeden litr to: 1000 mililitrów.

 45. Obecnie jedyną partię jaką by warto zakładać to tylko taką z jedynym celem obrony tych innowatorów i produkcji tych kotłów. Nie trzeba chyba pisać, że o jakiejkolwiek pomocy że strony „polskiego” rządu czy innej nie mają co liczyć.

 46. Ja się jedynie martwię żeby czystym „przypadkiem” pomysłodawcy togę pieca nic się nie stało i nie zaginął w dziwnych okolicznościach

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick