Siłownie i baseny zamknięte. Posłanka interweniuje u premiera

3
Od soboty 17 października baseny, aquaparki, siłownie czy kluby fitness mają być zamknięte. Takie obostrzenia wprowadził rząd w związku ze zwiększoną zachorowalnością na COVID-19 w Polsce. Branża rekreacyjno-sportowa ledwo zdążyła „podnieść” się kryzysie z pierwszej połowy roku. - Bardzo niekorzystna decyzja Rządu o zawieszeniu ich działalności może spowodować ostatecznie upadłości w tej branży – pisze w interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Karolina Pawliczak, posłanka Lewicy tuż po ogłoszeniu na wczorajszej konferencji obostrzeń wprowadzonych do stref żółtej i czerwonej. Jednym z ograniczeń jest zamknięcie aquaparków, basenów, siłowni i klubów fitness. – Nie rozumiemy, ja jako szefostwo, moi pracownicy i klienci – decyzji ministerstwa. Promujemy zdrowy styl życia i wszystko co się z tym wiąże, a ta decyzja jest bezpodstawna. Wszystkie badania dowodzą, że miejsca takie jak kluby fitness nie są ogniskami zarażeń, stosujemy wszystkie wytyczne, które do tej pory były nałożone – mówi nie bez emocji Marta Wachowiak, właścicielka klubu Factory Centrum Fitness w Ostrowie Wielkopolskim. Bez wahania stwierdza, że żadna osoba czująca się choć trochę gorzej, przeziębiona czy w końcu poważnie chora nigdy nie będzie w stanie pozwolić sobie na trening i duży wysiłek fizyczny. – Z ręką na sercu zapewniam i informuję, że wśród osób uprawiających sport w klubach fitness nie ma zakażeń – dodaje. W odwiedzonym przez nas klubie na pierwszy rzut oka widać, że są wyznaczone strefy do ćwiczeń i konkretne miejsca dla trenujących , nie brakuje środków do dezynfekcji i wszelkich zabezpieczeń wymaganych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

W imieniu osób związanych z branżą rekreacyjno-sportową wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego kaliska posłanka Karolina Pawliczak. W interpelacji złożonej w jego kancelarii zwraca uwagę, że zamknięcie klubów fitness czy parków wodnych może doprowadzić do całkowitej zapaści branży. Stawia się nie tylko po stronie prywatnych przedsiębiorców, ale i samorządów, które najczęściej są zarządcami basenów i aquaparków. „Sytuacja ekonomiczna tych jednostek uległa znacznemu pogorszeniu, bowiem ich utrzymanie stanowią ogromne koszty stałe, których nie da się niestety zminimalizować, a podmioty te często nie mogły również jako spółki gminne skorzystać z „tarczy antykryzysowej” w zakresie subwencji finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo nie przewidziała ona wsparcia dla spółek komunalnych, w których udział gminy przekracza 25%” – argumentuje na piśmie.

Pawliczak podkreśla, że jej interwencja spowodowana jest wyraźnym głosem obywateli, niepokojem samorządowców, przedsiębiorców i w końcu mieszkańców regionu. Potwierdza poniekąd słowa naszej wcześniejszej rozmówczyni, że nie tylko siłownie, ale właśnie obiekty wodne są zawsze bezpieczne. „Dla branży basenowej utrzymywanie najwyższego reżimu higienicznego jest normą zgodną z przyjętymi bardzo rygorystycznymi procedurami. Wymogi te zostały zaostrzone już w 2015 r. wraz z Rozporządzeniem ówczesnego Ministra Zdrowia” – pisze posłanka do premiera.

Finałem interpelacji jest klarowne żądanie podjęcia przez rząd działań, które nie pogrążą branży rekreacyjno-sportowej i wspominanych obiektów. Posłanka Lewicy apeluje o zniesienie rygorystycznych obostrzeń. Poniżej pełna treść interpelacji Karoliny Pawliczak.

 

Szanowny Panie Premierze,

   Zwracam się do Pana z ponowną pilną Interpelacją dotyczącą branży, która obecnie zalicza się do tych najbardziej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa SARS – Cov -2.  Aquaparki, baseny, siłownie, parki wodne w większości znajdują się w zasobach samorządów zarządzane przez komunalne spółki kodeksu prawa handlowego lub jednostki budżetowe. Ostatnie, bardzo niekorzystna decyzje Rządu o zawieszeniu ich działalności może spowodować ostatecznie upadłości w tej branży, która dosłownie walczy o utrzymanie infrastruktury i sprawności technologicznej zarządzanych obiektów jak i o utrzymanie miejsc pracy. Sytuacja ekonomiczna tych jednostek uległa znacznemu pogorszeniu, bowiem ich utrzymanie stanowią ogromne koszty stałe, których nie da się niestety zminimalizować, a podmioty te często nie mogły również jako spółki gminne skorzystać z „tarczy antykryzysowej” w zakresie subwencji finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo nie przewidziała ona wsparcia dla spółek komunalnych, w których udział gminy przekracza 25%.

   W aspekcie pozostałych decyzji związanych z wprowadzeniem od dnia 17 października nowych zasad bezpieczeństwa zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej dodam, że obiekty basenowe, które zapewne można zaliczyć do branży oferującej usługi z zakresu sportu i rekreacji charakteryzują się bardzo szczególnymi reżimem higienicznym, pod również szczególnym nadzorem inspekcji sanitarnej.  Woda poddawana jest stałej dezynfekcji, jak i naświetlaniu lampami UV, jak i ozonowaniem.

   Dla branży basenowej utrzymywanie najwyższego reżimu higienicznego jest normą zgodną z przyjętymi bardzo rygorystycznymi procedurami. Wymogi te zostały zaostrzone już w 2015 r. wraz z Rozporządzeniem ówczesnego Ministra Zdrowia.

   Takie sygnały i prośby ponownie wysyłają przedstawiciele spółek gminnych zarządzających tymi obiektami, samorządowcy, jak i społeczeństwo. Z dnia na dzień znów znacznie pogorszy się sytuacja ekonomiczna tych podmiotów, które powoli tracą płynność finansową, a tysiące miejsc pracy w całej Polsce będą zagrożone.

   Panie Premierze, trzeba temu przeciwdziałać w trybie natychmiastowym, przy zachowaniu oczywiście wszelkich norm ostrożności i wdrożeniu procedur bezpieczeństwa; być może tymczasowo ograniczających liczbę osób korzystających z tych obiektów, proszę Pana o rozważenie cofnięcia decyzji o zawieszeniu działalności tych obiektów.

Jednocześnie proszę również o informację jakie dalsze decyzje podejmie Pan w tym zakresie.

   Z poważaniem
   Karolina Pawliczak

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Ochrona słabszych przed wirusem jest ważniejsza aniżeli dochody finansowe siłowni i tym podobnych klubów .CHĘTNI ZAWSZE MOGĄ POBIEGAĆ W LESIE LUB W PARKU.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick