W roku 2019 możemy zaplanować aż siedem tak zwanych długich weekendów. Możemy, a nie musimy, bo wszystko zależy od tego czy zdecydujemy się poświęcić czasem jeden lub dwa wolne dni urlopu przysługującego w pracy, aby uzyskać nawet kilkudniowe wolne.
Pierwszy długi weekend przypadnie w kwietniu. Wszystko z powodu Wielkanocy, która przypadnie na 21. kwietnia. Wielka Sobota 20. kwietnia będzie także dniem wolnym od pracy, a także Poniedziałek Wielkanocny 22. kwietnia.
Następnie „majówka”, czyli pierwszy weekend maja, który z reguły wielu Polaków przeznacza na kilkudniowe urlopy. Jest szansa na nawet pięć dni urlopu, przy wzięciu dodatkowego dnia wolnego w czwartek 2. maja. Wtedy weekend potrwa od 1. do 5. maja.
W czerwcu możemy mieć czterodniowy urlop również przy zabraniu zaledwie jednego dnia wolnego w pracy. W czwartek 20. czerwca z powodu Bożego Ciała wolne będą mieć wszyscy pracujący w kraju, ale jeśli ktoś dodatkowo poprosi pracodawcę o urlop w piątek 21. czerwca, będzie cieszyć się wspomnianym długim weekendem.
Kolejna możliwość zagwarantowania sobie długiego weekendu przypadnie w sierpniu. Jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu w piątek 16. sierpnia, będziemy korzystać z czterech dni wolnego. Przypominamy, że wszystko z powodu przypadającego w czwartek 15. sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święta Wojska Polskiego, co z góry jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
W listopadzie mamy aż dwie możliwości zaplanowania długiego weekendu. Pierwszy oczywiście na samym początku, od 1. do 3. listopada, bo Wszystkich Świętych ustawowo wolne od pracy przypadnie w piątek. Z kolei wolny dzień 11. listopada przypadnie w poniedziałek, więc wliczając poprzedzający go weekend, będziemy mieć aż trzy dni wolnego pod rząd.
Na koniec grudzień. Z tytułu Świąt Bożego Narodzenia zawsze liczymy na sporo wolnego. W bieżącym roku będziemy mieć możliwość aż dziewięciu dni pod rząd spędzonych na błogim lenistwie, jeśli poprosimy pracodawcę o zaledwie trzy dni urlopu z przysługującej nam puli. Wtedy w dniach 21-29 grudnia będziemy mieć urlop. Dodatkowe wolne dni od pracy musimy wtedy wziąć w poniedziałek 23. grudnia, w Wigilię 24. grudnia (jeśli ktoś w ten dzień także pracuje) i w piątek 27. grudnia.
do autora
Wigilia też nie jest wolnym dniem od pracy
Jeszcze nie wiadomo czy nasi socjalisci nie zrobią znowu 12 listopada dniem wolnym. Stać nas tak samo jak wenezuelczyków 🙂