Coraz cieplejsza pogoda zachęca do spacerów na terenach leśnych. Należy jednak pamiętać, że rozpoczął się już sezon na kleszcze. Najważniejszą rzeczą to dokładne sprawdzenie ciała po przyjściu do domu. Na portalu wlkp24.info przedstawiamy także mity na temat kleszczy oraz porady, jak się przed nimi uchronić.
Kleszcze żyją one głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach oraz na na terenach zieleni miejskiej. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.
Ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób zakaźnych i powikłań. Dlatego tak ważne jest, żeby unikać kontaktu z tymi pajęczakami. Należy przestrzegać kilka zasad:
odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty
odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta
stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież
szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
Na tematy kleszczy krąży jednak kilka mitów, z którymi warto się zapoznać. Przedstawiamy je poniżej!
Kleszcze można znaleźć jedynie w paprociach – to nieprawda. Miejsca, w których lubują się te zwierzęta to te delikatnie wilgotne, gdzie przebywają także gryzonie.
Kleszcze skaczą na ludzi z koron drzew – kleszcze znajdują się na wysokości maksymalnie 1 metra od ziemi.
Idąc do lasu należy obrać się na ciemno, bo jasne kolory przyciągają kleszcze – te zwierzęta są ślepe. Do polowania używają zmysłów węchu.
Każdy kleszcz przenosi boreliozę – nosicielami jest około 30% tych pajęczaków. Nie wolno jednak bagatelizować zagrożenia.
Już samo wkłucie się kleszcza oznacza infekcję – aby doszło do zakażenia, kleszcz musi przebywać na skórze od 24 do 48 godzin.
Przed boreliozą można się zaszczepić – nie ma szczepionki na boreliozę. Dostępna jest ta przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz