Sezon na grypę w pełni. Kto jest najbardziej narażony?

0
W listopadzie zeszłego roku sanepid zanotował blisko 4400 przypadków zachorowań na grypę lub choroby grypopodobne. W grudniu było ich już 5600. W nowym roku liczba chorujących spadła, ale wciąż jesteśmy w epicentrum sezonu na grypę. Lekarze zalecają szczepienia i ostrzegają, że niewyleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań.

Fala zachorowań na grypę zaatakowała, jak co roku. Na Oddziałach Geriatrycznych pojawia się więcej seniorów, a w przedszkolach grupy dzieci są mniejsze niż zazwyczaj. Objawy grypowe zna każdy z nas. To „łamanie w kościach”, bóle mięśni, gorączka, bóle głowy. Nie wolno ich lekceważyć, bo niedoleczona grypa może spowodować poważne powikłania. – Grypa jest chorobą poważną zwłaszcza dla osób starszych z tego względu, że są to już osoby z pewną historią choroby – mówi Marek Widenka, kierownik Oddziału Geriatrycznego w Ostrowie Wielkopolskim.

Lekarze zachęcają do szczepień zwłaszcza seniorów. Szczepionka ochroni ich przede wszystkim przed powikłaniami, które w wieku senioralnym mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. – To może być zapalenie płuc, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. Zdarzają się także przypadki zgonów – dodaje Widenka.

Sezon grypowy panuje także u tych najmłodszych. Grupy przedszkolaków znacznie się zmniejszają. – My generalnie zachęcamy do szczepień nie tylko przeciwko grypie, ale w ogóle do wszelkiego rodzaju szczepień. One przynoszą o wiele więcej dobrego, jeśli w ogóle można mówić o jakichkolwiek negatywnych skutkach szczepionek – Beata Prusiewicz, dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Nasz Domek” w Ostrowie Wielkopolskim.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick