DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Sejm przyjął projekt zmian w kodeksie wyborczym. Ptak i Wójciki komentują

Zmiany w kodeksie wyborczym podważyło 199 osób, większość w liczbie 235 posłów nie zgodziła się odrzucać projektu. Opozycja zarzucała PiS upartyjnienie wyborów, a poseł PO Jacek Protas pytał: – Dlaczego manipuluje się przy ordynacji na krótko przed wyborami?

Nowy kodeks wyborczy miałby zakładać przede wszystkim dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W planach jest też likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-ów) w wyborach do rad gmin. Zmniejszyć miałaby się liczba mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Politycy obecnego rządy planują też reformę Państwowej Komisji Wyborczej. Eksperci politologii twierdzą, że zmiany mogłyby doprowadzić do paraliżu prawidłowości najbliższych wyborów samorządowych zaplanowanych jesienią 2018 roku.

W ostatnim wydaniu magazynu publicystycznego Telewizji Proart „Prosto w oczy” politolodzy prof. Arkadiusz Ptak i Jerzy Wójcicki dyskutowali na temat ordynacji wyborczej. Ten pierwszy zabierał głos nie tylko jako znawca polityki, ale samorządowiec z miasta i gminy Pleszew. Fragment rozmowy w załączonym materiale filmowym.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz