„Sejm nie powinien się zajmować kwestią świętości czy cnót Jana Pawła II”

24
Nie milkną echa po emisji reportażu w jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych o zaniechaniach Jana Pawła II dotyczących pedofilii. Sprawa nabrała politycznego charakteru. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie przegłosowali ustawę w sprawie obrony dobrego imienia papieża. Opozycja uważa, że o takich sprawach nie powinni decydować politycy. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy też ostrowian w sondzie ulicznej.

Ustawa przygotowana przez partię rządzącą jest pokłosiem afery, która toczy się w mediach po emisji reportażu w jednej ze stacji komercyjnych. Udziału w głosowaniu nad nią nie wzięli posłowie Koalicji Obywatelskiej.

O tym dlaczego zdecydowali się na taki ruch, mówili przedstawiciele partii podczas ostatniej wizyty w Ostrowie Wielkopolskim. – Sejm nie powinien się zajmować kwestią świętości czy cnót Jana Pawła II. Kwestie siły autorytetu to nie jest rzecz, którą powinni zajmować się  posłowie w ustawie i określać w uchwale, że Jan Paweł II jest święty i taki pozostanie – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec.

O postaci Jana Pawła II mówiła też podczas spotkania zorganizowanego w minioną niedzielę w Form Synagoga minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Wielokrotnie dawał nam siłę, dawał nam moc. To jest przykład autorytetu, który chcą zniszczyć – mówiła szefowa resortu.

O zdanie w sprawie afery wokół św. Jana Pawła II, ale też o to czy takimi sprawami powinni zajmować się politycy zapytaliśmy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. (ich wypowiedzi w materiale wideo)

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

24 KOMENTARZE

 1. Religia to rodzaj opium dla ludu, które pozwala uśpić ludzi w pobożnych marzeniach i skłonić aby zapomnieli o krzywdach, jakie są im wyrządzane. Stąd wynika sojusz owych dwu wielkich potęg politycznych, państwa i Kościoła. Państwo i Kościół potrzebują iluzji, że dobry Bóg nagrodzi ludzi w niebie, nie na ziemi – tych wszystkich którzy godzą się na niesprawiedliwości, którzy wypełniają swoje obowiązki cicho i bez narzekania………….- Paul Dirac (brytyjski fizyk teoretyk, jeden z twórców mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla)

  • Tęczowy mówisz że to opium dla narodu , bzdury pleciesz cytujesz zbrodniarzy ze wschodu ?

  • Gość mb, z tym opium to można przesadzić, uważaj więc, bo już chyba niezły odlot masz 😉 A przy okazji sam udowodniłeś, że jesteś dowodem na rację tego stwierdzenia.

 2. PiS taką aferę robi koło tego żeby seniorzy uwierzyli że PO jest przeciwko papieżowi a PiS swoją politykę dąży i drożyznę jest przykryta

 3. Tematy zastępcze takie potrzebne, obrońca pedofilów idealnie się teraz przydał. 😉 Otwórzcie ludzie oczy, użyjcie mózgów i zagłosujcie mądrze…

  • Paul Adrien Maurice Dirac – brytyjski fizyk teoretyk, zajmujący się m.in. fizyką cząstek elementarnych, noblista. W co najmniej dwóch rankingach fizyków znalazł się w pierwszej dziesiątce wszech czasów, a w jednym z nich zajął piąte miejsce.

 4. Sejm nie powinien zajmować się obroną autorytetów bo to sprawa polityczna, można jedynie bezkarnie obrażać i profanować symbole chrześcijańskie tak jak to robi tygodnik ś.p. Urbana. Mentalność Kalego totalnej opozycji.

  • Szkoda, że profanacją twojej wyimaginowanej wiary nie jest to co robi kler. To co robią, jak krzywdzili (patrząc historycznie) i krzywdzą ludzi jest normalne, a jak ktoś wrzuci obrazek do sieci to wielka obraza, płacz i lament. Żenujące. 🙂

  • ~myślący : Jak chce się być myślącym to każda profanacja powinna być potępiona, także ta w postaci „obrazka wrzuconego do sieci”( oczywiście takich „obrazków ” jest znacznie więcej ale to trzeba widzieć a nie myśleć). Warto pamiętać jak totalna opozycja zachowywała się w przypadku pedofila Polańskiego…Żenujące ?

  • Ale co mnie opozycja obchodzi? Polański jak każdy pedofil (nieistotne czy nauczyciel, murarz, piekarzy czy aptekarz), jeśli są na to dowody powinien siedzieć we więzieniu. Natomiast temat rzekomej profanacji może być ciężki jeśli chodzi o wyznaczenie granicy, bo coś co dla ciebie jest normalne dla mnie może być obiektem drwin i vice versa. Polecam po prostu więcej dystansu. Nadal jednak pozostaje pytanie dlaczego ludzi irytuje obrazek dziecka na krzyżu, a nie irytuje pedofilia w kościele, która krzywdzi fizycznie i psychicznie ludzi. Taki syndrom sztokholmski parafian (o ironio – ludzi ograniczonych jak widnieje słowniku języka polskiego). 😉

  • Bo temat jest o papieżu a ty wyskakujesz z polańskim. Napisałem wyraźnie, ze każdy pedofil, jeśli są dowody, powinien siedzieć. Nieistotne kto wtedy rządzi i nie sejm/senat/rząd się tym powinien zajmować, tylko powołane do tego służby (o ile nie są upolitycznione).

  • ~myślący : Ten Polański to taki mój przykład „obrazka wrzuconego do sieci”, który u Pana wywołuje żenadę. Te samo środowisko które stawało w obronie Polańskiego za fakty dzis stara się deprecjonowac JP2 ( a pózniej Jego naukę ) za hipotezy. Pozdrawiam.

 5. Sejm przyjął uchwałę, a nie USTAWĘ (proszę sobie przeczytać jaka jest różnica miedzy ustawą a uchwałą, bo to nie synonim)

 6. Kościół nakręcił aferę. Księża, którzy dopuścili się zbrodni pedofilskich a następnie byli kryci. A dokładnie: Jankowski, Paetz, Wesołowski, Cybula, ten pedofil z Lichenia i wielu, wielu innych. Oni nakręcili aferę. PiSowcy raczej nie przejmują się losem zgwałconych dzieci. Dla nich winien jest ten, kto ujawnia zbrodnię, nie ten, kto ją popełnia. Taka wasza moralność PiSowska.

 7. Pamiętajmy, że rozdział Kościoła i państwa ciągle zapisany jest w Konstytucji, a zaangażowanie państwa po stronie Kościoła katolickiego jest złamaniem tej zasady. Ale zachodzi rzecz jeszcze gorsza i bardziej demoralizująca: państwo polskie zaangażowało się w debatę światopoglądową i używa własnego autorytetu w celu wpłynięcia na debatę publiczną w Polsce. Jest to działanie niedopuszczalne.
  Jedną z podstawowych zasad organizacji państwa jest zasada bezstronności. Przepis art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że „władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”. A więc Sejm, rząd, czy politycy reprezentujący administrację państwową NIE MOGĄ bronić papieża, gdyż to kłóci się z rolą państwa! Rolą państwa jest bowiem zapewnienie warunków do wolnej i swobodnej debaty, a nie zajmowanie stanowiska w debacie! My, obywatele, powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie wyrażając własne opinie – rolą państwa jest zabezpieczyć ten komfort. Państwo nie może występować w roli silniejszego kolegi, który może wysłać fangę w nos, jak ktoś powie coś, co mu się nie spodoba.

 8. Głową betonu się nie skruszy ,a nakazy są nakazami ,pedofil był i będzie pedofilem przecież sam wie co wyrabia.

 9. Bardzo istotne było upublicznienie przed zebraniem KEP wypowiedzi bp. Damiana Muskusa, w której stwierdził on m.in.: „Potrzebny też jest wyraźny sprzeciw wobec wykorzystywania osoby papieża, podobnie jak i religii, do bieżącej polityki. Należałoby również zaniechać ocierających się o naiwność działań, podejmowanych rzekomo w imię obrony jego świętości./Wyborcza, 16.03.2023/

  • Można jeszcze dodać że rozwój osobisty człowieka jest zagrożeniem dla naszej świętej wiary.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick