Sami remontują stare mieszkanie komunalne. Klub Seniora w Czarnymlesie będzie miał swoją siedzibę

1
Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa i tak naprawdę, mało kto ją zna. W budynku w Czarnymlesie, gdzie obecnie mieści się filia gminnej biblioteki, kiedyś działał kościół baptystów. Poźniej, w czasach PRL-u w obiekcie zlokalizowano lokalne kino, które po dziejowych perypetiach zostało przekształcone w mieszkanie komunalne. Niedawno opuścili je ostatni lokatorzy, i decyzją władz gminy, ma tam powstać siedziba czarnoleskiego Klubu Seniora.

Czarnylas to miejscowość w gminie Przygodzice, w której obecnie znajdują się trzy kościoły. Mało kto jednak wie, że kilkadziesiąt lat temu w miejscu gdzie obecnie funkcjonuje filia gminnej biblioteki publicznej był czwarty tego rodzaju budynek – kościół baptystów. Później ten obiekt przekształcony zostało w… kino. – Seanse były dwa razy w tygodniu o godzinie 19.00 czy 20.00 w czwarte, a w niedzielę o 18.00. Filmy, który były grane w Ostrowie w Kinie Słońce i Kinie Roma, to po miesiącu wszystkie można było oglądać tutaj w tym kinie, bo oprócz Ostrowa i Ostrzeszowa, kina stałego nigdzie na okolicę nie było – wspomina Roman Radajewski, sołtys Czarnegolasu.

Po latach w bydynku, w którym znajduje się biblioteka, zlokalizowano jedno z gminnych mieszkań komunalnych. To jednak niedawno opustoszało i w związku z tym pojawiła się okazja, by zaadaptować pomieszczenia na zupełnie inny cel. – Zajmujemy się takim gospodarskim systemem adaptacji tych pomieszczeń i koszty będą około 25-30 tysięcy adaptacji. Znakomita współpraca pomiędzy biblioteka a Klubem Seniora przyniesie znakomite efekty – mówi Krzysztof Rasiak, wójt Gminy Przygodzice. Tam właśnie swoją nową siedzibę będzie miał czarnoleski Klub Seniora.

Klub Seniora w Czarnymlesie został złożony osiem lat temu. W tym czasie jego członkinie, bo w skład organizacji wchodzą głównie panie, prężnie działają angażując się w życie społeczne wsi. Stworzyły też zespół Czarnoleskie Nutki, a ich występy uświetniają lokalne uroczystości. – Od samego początku (…) powstania Klubu Seniora próbowałyśmy swoich sił, jak na nasze możliwości same, ale nam to nie wychodziło. Postarałam się w rozmowie z dyrektorem GOK-u, z panem Robertem Kaczmarkiem, żeby nam (zorganizował – przyp. red.) jakiegoś kierownika muzycznego. No i dostałyśmy wspaniałego człowieka, pana Romana Gosławskiego – tłumaczy Helena Chmielina, przewodnicząca Klubu Seniora w Czarnymlesie.

By jednak zespół mógł cieszyć słuchaczy występami, konieczne są próby wokalne. Te już bez żadnych przeszkód będą mogły się odbywać w nowej siedzibie w budynku czarnoleskiej biblioteki. najpierw jednak pomieszczenia muszą być wyremontowane i finalnie połączone z biblioteką nowym przejściem. – Instalacja jest cała nowa zrobiona, jest siedem lamp. W zeszłym roku dostałem 15 tysięcy, więc cały materiał jest zakupiony. Będziemy jeszcze wymieniać drzwi, w środku, i frontowe – dodaje Roman Radajewski.

Nowa, wyremontowana siedziba Klubu Seniora w Czarnymlesie ma być gotowa przed Wielkanocą. Koszty materiałów potrzebnych do modernizacji pokrywa gmina, a prace budowlane wykonywane są nieodpłatnie przez mężów seniorek i sołtysa Czarnegolasu Romana Radajewskiego, który od samego początku aktywnie zaangażował się w projekt.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Można? Można! W mojej gminie starą budę na oko 60m2 dla urzędników za 600 tys. wyremontowali. Tero będzie Pyrczok dodatkowych ludzi do promocji wsadzał. A na autobusy nie ma! Wstyd, uczcie się od gminy Przygodzice

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick