Sąd przejmuje budynek dawnej policji. Co w nim będzie?

4
Budynek przy ul. Partyzanckiej w Ostrowie Wielkopolskim przejęty i remontowany przez Sąd Okręgowy w Kaliszu
Budynek przy ostrowskim Rondzie Sybiraków zostanie przejęty przez Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. Chodzi o miejsce, gdzie lata temu mieścił się Wydział Ruchu Drogowego ostrowskiej policji. O planach zagospodarowania tego miejsca poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Sędzia Patryk Pietrzak, prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o nowej inwestycji. – Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim jest w najgorszym położeniu jeśli chodzi o warunki lokalowe. Było wiele pomysłów, ale żaden z nich nie został zrealizowany. Wreszcie w ubiegłym roku zostaliśmy właścicielami lokalu przy ulicy Partyzanckiej – mówił prezes.

Teren po Wydziale Ruchu Drogowego ostrowskiej policji został już wstępnie uprzątnięty. Usunięte zostały stare baraki, uporządkowano także zieleń na tym terenie. Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu nie ukrywa, że ten budynek jest najlepszą lokalizacją. – Jest w sąsiedztwie dworca PKP, Centrum przesiadkowego, jest o wiele większa możliwość znalezienia miejsca parkingowego. Trzeba zaznaczyć, że przy ulicy Sądowej jest to niezwykle trudne. Chcemy zapewnić odpowiedni dostęp do sądu – mówił prezes Pietrzak.

Dyrekcja sądu zapewniła, że spotkali się oni z pełną aprobatą włodarzy miasta, jak i powiatu. Budynek przy ulicy Partyzanckiej jest niezwykle dobrze usytuowany, a po remoncie może stanowić reprezentacyjny punkt Ostrowa Wielkopolskiego.

Do nowego budynku przeniosą się tylko niektóre wydziały. – Chcemy przenieść tam zespoły kuratorskie, kuratorów dla dzieci, kuratorów dla nieletnich sprawców czynów karalnych. Przeniosą się tam także służby administracyjno-finansowe. Najważniejszym elementem jest utworzenie w tym miejscu tzw. niebieskiego pokoju przesłuchań. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim nie posiadał takiego pokoju i na takie przesłuchania trzeba było jechać do sąsiedniego miasta. Dzięki uprzejmości komendanta KWP w Poznaniu i KPP w Ostrowie Wielkopolskim takie miejsce mamy już zlokalizowane w budynku ostrowskiej komendy policji. Będzie ono w tym miejscu do momentu uruchomienia tego przy ulicy Partyzanckiej – mówił sędzia Pietrzak.

Remont budynku będzie odbywał się pod okiem konserwatora zabytków. Sąd Okręgowy jest na etapie pozyskiwania wszystkich dokumentów i zgód. – Wstępny koszt całkowitego remontu lokalu przy Partyzanckiej to 6 milionów złotych, ale to wszystko może jeszcze ulec zmianie. Na ten rok zabezpieczyliśmy w budżecie ponad 800 tysięcy złotych, a to powinno nam wystarczyć na remont dachu i przygotowanie planów i kosztorysów. To dopiero wstępna faza. Remont chcemy zakończyć do 2023 roku – poinformowała Aneta Tomaszewska, dyrektor Sądu Okręgowego w Kaliszu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick