S11 w powiecie ostrzeszowskim podzieli mieszkańców? Trwają burzliwe konsultacje

9
Długość drogi ekspresowej S11 ma wynosić około 550 kilometrów i przebiegać przez cztery województwa, głównie jednak przez całe województwo wielkopolskie śladem obecnej drogi krajowej nr 11. To inwestycja, na którą czeka wielu kierowców. Jednak na wielu terenach, przez które ma przebiegać dochodzi do sporów którędy dokładnie ma biec trasa. Podobne dyskusje toczą się w Ostrzeszowie i Kobylej Górze. Mieszkańcy obu gmin są podzieleni i optują za odmiennymi wariantami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zbiera ankiety i modyfikuje proponowane trasy.

Przypomnijmy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad proponowała cztery warianty przebiegu S11 mieszkańcom powiatu ostrzeszowskiego. Pierwsze dwa mieszkańcy praktycznie od razu odrzucili. Wariant czwarty przeszedł modyfikacje i został nazwany wariantem piątym. Wariant numer 3 jest korzystny dla mieszkańców Kobylej Góry, bo omija teren tej gminy. Za wariantem numer 5 optują mieszkańcy Ostrzeszowa, bo część – choć niewielka – drogi przebiegnie przez teren Kobylej Góry, zamiast przez teren gminy Ostrzeszów. Burmistrz Ostrzeszowa i wójt Kobylej Góry zgadzają się co do jednego. Chodzi o dwa pierwsze warianty. – Warianty 1 i 2 są całkowicie nieakceptowalne przez nasze społeczności – mówi burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak.

Odbyło się już kilka spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, którzy cały czas w postaci ankiet mogą zgłaszać swoje uwagi i preferencje. Wszystkie dyskusje są burzliwe i mocno dzielą mieszkańców gmin Ostrzeszów i Kobyla Góra. Wszyscy zgadzają się natomiast z jednym – droga S11 powinna powstać i jest potrzebna wszystkim zmotoryzowanym. Do połowy przyszłego roku zostanie opracowany raport z konsultacji, dalej inwestor przejdzie do ostatniego etapu projektowania. – Decyzja środowiskowa potwierdza i wybiera preferowany wariant pod kątem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Przewidujemy, że decyzja, na mocy której będziemy mogli przystąpić do realizacji inwestycji zapadnie w roku 2022 – mówi Alina Cieślak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Więcej dowiecie się z materiału filmowego oraz z jutrzejszych „Wydarzeń” Telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. Wójt Kobylej Góry ma problem bo przez teren jego gminy wariant 5 przebiega na odcinku 800 metrów i akurat tam bedzie połowa węzła za którego oświetlenie bedzie musiał płacić. Podał w końcu prawdziwy powód dla którego chciałby żeby droga szła przez Rojów. Również radna gminy Ostrzeszów pani Rajska wyjaśniła że ma działkę w Bierzowie i jest za weriantem przecinającym Rojów. Może powinna przemyśleć czyje interesy reprezentuje.

 2. Wójt mija się z prawdą. Sam jeszcze w grudniu był za wariantem 4… co się stało Panie Wójcie? Czyżby wpływ Pana Sekretarza? Przydałoby się też trochę więcej kultury, no ale cóż „wyszło szydło z worka”.

  • Tu akurat z prawdą mija sie burmistrz Jedrowiak, można sprawdzic na jego profilu na mediach społecznosciowych , data 3 grudnia cytuje:
   Dzisiaj razem z Wiesław Berski uczestniczyliśmy w posiedzeniu Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w sprawie oceny Studium Korytarzowego drogi S11.
   Spotkanie zakończyło się bardzo pozytywnymi wnioskami, gdyż wobec jednoznacznych opinii (mojej i wójta gminy Kobyla Góra) do dalszych prac NIE skierowano wariantów:

   1️⃣ Na odcinku od przecięcia Sołectwo Olszyna, przejścia tuż obok Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rojowie, aż po przebieg w pobliżu ulic Sąsiedzka i Jaworowa.
   4️⃣ Przebiegającego w pobliżu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii CWINT.
   https://www.facebook.com/p.jedrowiak/photos/a.163393913679294/2207879865897345/?type=3&theater
   Sanowisko wójta jest takie jak wtedy, a burmistrz po zmianie numerka wariantu z 4 na 5 chce podrzucic problem innym…

  • Problem w tym, że kulturę wynosi się z domu, nie dają tego w pakiecie ze stołkiem.
   500 metrów gminy Kobyla Góra nie daje jej mieszkańcom prawa decydowania o losie sąsiadującej z nią miejscowości i całej gminy. Kropka.

 3. Burmistrz Ostrzeszowa słucha głosu społeczństwa, a to akurat dobrze, bo taka jego funkcja. Ciekawe dlaczego droga S11 nie przechodzi na granicy z Siedlikowem, wariantem północno wschodnim, którym poprzedni burmistrz parę lat wstecz się chwalił, tańszym, prostszym, mniej kolizyjnym? Bubla w postaci S11 z zachodniej strony Ostrzeszowa stworzył Sekretarz gminy Kobyla Góra i Gmina Kobyla Góra może mu teraz dziękować codziennie.

 4. Najlepiej niech zrobią koło Sycowa i Ostrzeszów jak zwykle dalej będzie zasciankowym prowicjonalnym miasteczkiem.. Cały czas są moim zdaniem brane pod większą uwagę interesy jednostek które coś tam mają i posiadają. No i oczywiście wara wszystkim od tego a priwincyjni mieszkańcy niech dalej są prowincjuszami. Żenada

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick