„Ryneczek” w nowym DPS-ie? Starosta pokazuje wizualizację, mieszkańcy komentują

3
wizualizacja "ryneczku" w DPS-ie / źródło: fanpage starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego
Władze powiatu ostrowskiego zaprezentowały wizualizację "ryneczku", który ma się znaleźć w budowanym DPS-ie przy ul. Staroprzygodzkiej. To miejsce ma pełnić wiele funkcji przypominać wyglądem ostrowski rynek.

O tym, że budowany Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Staroprzygodzkiej ma być jedyny w swoim rodzaju, pisaliśmy już kilkukrotnie. W porównaniu z dotychczasowym, który znajduje się w budynku przy ul. Partyzanckiej, ma różnić się diametralnie. Zadanie jest o tyle karkołomne, że jednocześnie trzeba stworzyć taki obiekt, w którym starsze osoby nie będą czuły się zagubione. A przecież mają mieć do dyspozycji wiele nowych oraz innowacyjnych rozwiązań.

Stąd pomysł, aby projektowana przestrzeń spełniała także zadanie integracyjne. Starosta ostrowski Paweł Rajski opublikował na swoim fanpage’u kilka wizualizacji, prezentujących tzw. „ryneczek”, który właśnie tę funkcję ma spełniać. „Nie chcemy, żeby w nowym DPS-ie podopieczni byli odizolowani, pozamykani w swoich pokojach! Tak zrodził się pomysł „ryneczku”, wspólnej przestrzeni. Chodzi o to, żeby idąc do stołówki, kaplicy, fryzjera lub którejś z wielu pracowni mieli poczucie, że idą „do miasta”, że wychodzą ze swojego mieszkania i mogą z kimś porozmawiać. To miejsce będzie przypominać ostrowski rynek! Pracujemy jeszcze nad detalami, ale nawet układ płytek na posadzce, rozmieszczenie pracowni niczym sklepów, mają kojarzyć się z sercem miasta! Nie zapomnieliśmy też o zieleni” – napisał starosta na stronie.

W ciągu jednego dnia pod postem opublikowano blisko 100 komentarzy. Większość osób pozytywnie wypowiedziała się na temat pomysłu stworzenia „ryneczku” w DPS-ie. „Brawo
Najważniejsze, by podopieczni czuli się jak w domu   ale tego nie sprawi tylko miejsce… później trzeba dobrać dobry personel” 
– napisała jedna z komentujących. „Naprawdę, czapki z głów za ten pomysł. To jest prawdziwa troska, o tych, którzy będą zmuszeni zamieszkać w tym miejscu” – dodała kolejna.

„Dokładnie tak. Takie są domy opieki w Niemczech .to ma być dom dla tych ludzi dom” – wtórował jeden z internautów. Na jego komentarz odpowiedział starosta Rajski: „Zanim przystąpiliśmy do projektu, odwiedzaliśmy także domy pomocy w Niemczech w partnerskim powiecie Sonnenberg. W naszym projekcie wykorzystaliśmy niektóre niemieckie rozwiązania, m.in. wnęki przy pokojach ułatwiające poruszanie się na wózkach”.

O korzyściach płynących z budowy ryneczku i jego zaletach opowiedział portalowi wlkp24.info w maju architekt Radosław Torzyński. Jego wypowiedzi można posłuchać w materiale wideo poniżej.

Nowy DPS ma mieć powierzchnię ponad 3 000 metrów kwadratowych, a pensjonariusze zamieszkają w dwuosobowych pokojach. Każde z tych pomieszczeń będzie wyposażone w łazienkę, a do dyspozycji lokatorów będą również osobne, małe ogródki. W budynku znajdą się m.in. oddział leczniczy dla najbardziej schorowanych, duże magazyny, tematyczne pracownie – komputerowa czy kulinarna.

Nowy DPS ma być gotowy w 2022 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Koniecznie dajcie te fatalne płytki , które sa na deptaku, oby na pewno czuli się jak w mieście . No i oczywiscie nie zapomnicie ,żeby był brudno.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick