Ruszyła świetlica dla ukraińskich dzieci. Mogą się w niej bawić codziennie

2
Od poniedziałku codziennie przez kilka godzin będzie czynna świetlica dla ukraińskich dzieci, która znajduje się w dawnej sali gimnastycznej przy Królowej Jadwigi 3 w Ostrowie Wielkopolskim. Mogą tam spędzić czas najmłodsi wraz z mamami. Rotacyjnie to miejsce będą prowadzić przedstawiciele wszystkich ostrowskich przedszkoli.

Przy Domu Polsko-Ukraińskim w Ostrowie Wielkopolskim otwarto w poniedziałek świetlicę dla dzieci. Tutaj najmłodsi mogą spędzić czas wraz z mamami i bawić się wspólnie z innymi, aby nie myśleć o tym, co dzieje się w Ukrainie. – To są zajęcia adaptacyjne. Codziennie przez dwa tygodnie – takie jest pierwsze założenie – będziemy organizować takie zabawy od 12.00 do 14.00. Dzisiaj organizuje je przedszkole nr 16, a jutro kolejne. Włączyły się wszystkie placówki mówi Ewa Gąsiorek, dyrektor tego przedszkola.

Dzieci mogą wykonywać prace plastyczne, bawić się w basenie z kulkami, układać puzzle i spędzać czas na wiele innych sposobów. Atrakcje zapewniają przedstawiciele kolejnych placówek. – Bardzo podoba mi się to miejsce. Można się odciąć od problemów, przed którymi uciekliśmy. Dziecko bardzo dobrze się czuje i nie jest już takie zestresowane. Dziękuję Polsce, że tak nam pomaga mówi w rozmowie z Telewizją Proart jedna z mam.

Władze miasta, które zaproponowały taką formę pomocy, wskazują, że to ważne miejsce, aby dać dzieciom chwilę wytchnienia od wojny. Pierwsze wejście maluchów do sali było dość niepewne, ale szybko zorientowały się, że nic złego je nie czeka. Wręcz przeciwnie. Plan jest taki, żeby integrować ukraińskie dzieci z rówieśnikami z Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszy dzień był jednak przeznaczony wyłącznie dla nich.

Rodzice ukraińskich dzieci dowiadują się o możliwości skorzystania z tego miejsca poprzez wiadomość tekstową, która trafia do wszystkich ukraińskich mam mieszkających w Ostrowie, a te decydują, czy chcą przyjść z dziećmi właśnie do świetlicy przy Królowej Jadwigi 3.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

 1. Jednak o swoich obywateli również należy dbać.
  Już teraz się okazuje że uchodźcy mają pierwszeństwo np. w służbie zdrowia.
  Do tego zasiłki, socjale. Nagle staliśmy się najbogatszym państwem Europy.
  Odbije się nam to przysłowiową „czkawką”.
  Za chwilę polskiej matki nie będzie stać na mleko dla dziecka.
  Ale nikt o tym nie myśli, przecież wojna jest.

 2. Nie życzę nikomu tej tragedii która ich w tej chwili spotyka. Nauczmy się doceniać to co mamy, bo jak widać wszystko można stracić w jednej chwili. Wszystkiego najlepszego dla tych rodzin. Pokoju i bezpieczeństwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick