DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ruszyła budowa przedszkola. Będzie "nowoczesne i ekologiczne"?

Tak dużej sumy na budowę przedszkola nie wydano dawno. 9,6 mln zł ma kosztować postawienie i wyposażenie budynku dla dzieci przy ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod – jak zapewniają władze miasta – „bardzo oczekiwaną w mieście inwestycję”. Zapewniają, że przedszkole będzie nowoczesne i ekologiczne, a dzieci po raz pierwszy będą mogły spędzić w nim czas 1 września 2022 roku.

Powstający budynek będzie mógł pomieścić 12 oddziałów, a więc niespełna 300 dzieci. Akt erekcyjny został wmurowany przez władze miasta w asyście dzieci z Przedszkola nr 2 „Jarzębinka”. Nie był to przypadek. – To właśnie one nowy rok szkolny 2022/2023 rozpoczną, jako pierwsze, w pięknie wyposażonym, nowoczesnym obiekcie przy ulicy Staroprzygodzkiej – zapowiada Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak podkreśla, budynek będzie ekologiczny, a w procesie budowy zostaną wykorzystane „innowacyjne technologie stosowane po raz pierwszy w Polsce”. Ma być on ekologiczny, pasywny, wyposażony w pompę ciepła, fotowoltaikę oraz zbiornik na deszczówkę, a do tego zasilany energią z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Fot. UM Ostrów

Dzięki przenosinom z „Jarzębinki” Szkoła Podstawowa nr 6 (w jej murach znajduje się Przedszkole nr 2) zyska kilka pomieszczeń. – Będzie można je zaadaptować na nowe sale lekcyjne – przyznaje Sebastian Górski, zastępca prezydent miasta.

Przedszkole zostanie podzielone na segmenty. W jednym z nich znajdzie się kuchnia. Oprócz sal do zajęć oraz łazienek i szatni w budynku znajdą się także szatnie, magazyny, pomieszczenia administracyjno-socjalne z sekretariatem oraz gabinet logopedy i pokój pielęgniarski.

Budowa przedszkola zostanie sfinansowana dzięki pieniądzom pochodzącym z kredytu udzielonego miastu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Będzie to zatem kolejne przedsięwzięcie, które powstanie w ramach tzw. Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • C
  ciekawy

  środa, 17 listopada, 2021

  Mam nadzieję, że mądrzy rządzący przewidzieli też sensowny parking, bo mamy XXI wiek i jak można zauważyć w obecnym miejscu przedszkola/szkoły przed ósmą jest „armagedon”.
  Można gdzieś zobaczyć projekt?

  Odpowiedz
 • P
  proletaryusz

  środa, 17 listopada, 2021

  A na czym ta nowoczesność i ekologiczność ma polegać? Pewnie tak jak i w przedszkolu przy Olsztyńskiej: przy ruchliwej drodze trującej spalinami, zieleni na terenie przedszkola za wiele nie uświadczysz, sam budynek zbudowany z byle jakich materiałów-bo chyba np. styropian to z ekologią nie ma dużo wspólnego…itd.
  A na Staroprzygodzkiej to w powietrzu sama EKOLOGIA się unosi.
  Pani prezydent to na niewielu rzeczach się zna ale gada jak Pierre D. z Gądek.
  No ale tak to już jest z tymi naszymi umiłowanymi ostrowskimi prezydentami, każdy musi jakiegoś knota po sobie zostawić.

  Odpowiedz
 • U
  Ups

  środa, 17 listopada, 2021

  Przedszkole jak najbardziej potrzebne, ale dzieci na placu budowy to chyba przesada.

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  środa, 17 listopada, 2021

  Gadżet przedwyborczy pani Klimek. Wielkie dwa przedszkola i to przy ostro spadającej liczbie urodzeń w Polsce. Za kilka lat zacznie się zamykanie i sprzedawanie mniejszych i starszych przedszkoli, które w ostatnich latach wyremontowano niemałym kosztem, a rodzice będą wozić dzieci do 3-4 przedszkoli na obrzeżach miasta. To się będą cieszyć.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz