DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ruszył sezon motocyklowy. Policja apeluje

Sezon motocyklowy dopiero się rozpoczął, a na naszych drogach już doszło do kilku tragicznych wypadków z udziałem motocyklistów właśnie. Fani jednośladów często znacznie przekraczają prędkość, co potwierdzają policyjne statystyki. – Niestety, dla wielu posiadaczy motocykli jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami poruszania się po drogach. Według policjantów z wydziału ruchu drogowego, zdecydowanie najczęstszą przyczyną tych wypadków jest nadmierna prędkość. Kolejne to: przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy. Wynika z tego, że większości tragicznych wypadków można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego – mówią krotoszyńscy policjanci.

Funkcjonariusze przypominają, że kierowca jednośladu ma mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem, niż kierowca auta, ponieważ chroniony jest właściwie tylko przez kask. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie kilku zasad, które mogą uchronić przed wieloma wypadkami i groźnymi sytuacjami na drogach, które przypominają mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie:

1. Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie Twoje lub inną osobę!
3. Motocyklista nigdy nie powinien „wciskać się” pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może go nie zauważyć.
4. Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
5. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd.
6. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
7. Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
8. Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
9. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętność przewidywania przewyższają umiejętności jazdy – przypominają policjanci.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • P
    pozytywka

    sobota, 13 kwietnia, 2019

    Czy mieszkańcy ulic w centrum Ostrowa nie mają prawa do przespania choć jednej nocy w spokoju? Nocne rajdy motocyklistòw są istną zmorą. Pewnie zaraz otrzymam odpowiedź, że przecież mogę się przeprowadzić…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz