Ruszył remont ostrowskiej stanicy harcerskiej. Sala kominkowa odzyska świetność

0
Stanica harcerska położona na Piaskach Szczygliczce w Ostrowie Wielkopolskim przechodzi kolejną metamorfozę. Tym razem w ramach zwycięskiego projektu siódmej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego remontowana jest sala kominkowa. Kultowe nie tylko dla druhów miejsce zyska między innymi nowy dach i docieplenie.

Ostrowska Stanica Harcerska została zbudowana w 1979 roku, czyli w Międzynarodowym Roku Dziecka. Takich obiektów powstało w Polsce wtedy kilkanaście. „Zielona Polana” od lat służy nie tylko harcerzom, ale też mieszkańcom. – Staramy się, żeby stanica była miejscem otwartym i nie zamykamy się przed nikim. Wręcz przeciwnie, zapraszamy klasy, szkoły, seniorów, rodziny, także możliwości korzystania z tego obiektu na prawdę są wszechstronne i staramy się to wykorzystywać i każdy kto ma jakiś pomysł, by w tym miejscu coś zorganizować, to jest taka możliwość –  tłumaczy Dariusz Potasznik, twórca projektu remontu stanicy w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego i zastępca komendanta Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim.

W drugiej połowie listopada ruszył remont sali kominkowej, czyli największego pomieszczenia w „Zielonej Polanie”. W tym wypadku samo wnętrze będzie jednak odnawiane w ostatniej kolejności. Najpierw budowlańcy zajmą się tym, co wokół.               – Mówimy tutaj o wymianie więźby dachowej i nowym pokryciu tego dachu. Obiekt zostanie także stermomodernizowany, docieplone zostaną ściany zewnętrzne, zamontowana zostanie instalacja odgromowa, której dzisiaj nie ma, albo której w części stan jest wysoce niewystarczający, niezadowalający. Wymieniona zostanie także stolarka okienna –  mówi Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Na tyłach sali kominkowej ma powstać nowa harcówka. To ważne miejsce dla druhów głównie z powodów organizacyjnych. Na co dzień harcerze spotykają się głównie na terenie budynków szkolnych, jednak stanica, a zwłaszcza sala kominkowa to dla nich kultowe miejsce. Niestety przez stan, w którym znajdowała się przed remontem, nie mogła służyć im w pełni.

Remont sali kominkowej odbywa się dzięki zwycięskiemu projektowi siódmej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt remontu sali kominkowej w „Zielonej Polanie” wygrał cały zeszłoroczny Budżet Obywatelski uzyskując w sumie 3003 głosy. Modernizacja pochłonie blisko 300 tysięcy złotych, ma zakończyć się w marcu 2023 roku.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick