DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ruszają manewry NATO. Oto co musisz wiedzieć

Przez najbliższe miesiące na terenie Polski będą się odbywać ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Oznacza to, że nad Wisłę zostanie przetransportowanych wiele konwojów ze sprzętem wojskowym oraz pojazdami. Wyjaśniamy i ostrzegamy, co w związku z tym.

zdjęcie poglądowe | fot. tprzem / Pixabay

Zapowiadane od dawna ćwiczenia wojskowe państw członkowskich NATO właśnie się rozpoczynają. Potrwają od połowy lutego do końca maja 2024. Mieszkańcy niemal każdego województwa w Polsce mogą więc zauważyć „wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych”. Mowa o autostradach, drogach ekspresowych i krajowych.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje do kierowców, aby zachowali szczególną uwagę i nie wjeżdżali pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Kolumny sprzętu wojskowego będą zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Przegrupowania natomiast – jak informuje biuro prasowe DGRSZ – zostały skoordynowane z właściwymi władzami na szczeblu centralnym i lokalnym.

Przedstawiciele dowództwa apelują też do ogółu społeczeństwa. Zwracają się szczególnie do tych, którzy chcieliby zrobić zdjęcie przejeżdżającej kolumnie albo nagrać wideo i opublikować je w Internecie. „Prosimy wszystkich, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – podkreśla Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ćwiczenia STDE-24 – jak słyszymy – „mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu”. Polska będzie odgrywała w nich rolę jednego z państw-gospodarzy. „Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca” – informuje biuro prasowe DGRSZ.

5 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • M
  myślący

  poniedziałek, 12 lutego, 2024

  Na pewno nie ma w Polsce obcych agentów i nie wiedzą skąd dokąd pojadą kolumny wojskowe. Czekają, aż ludzie wrzucą to na fb. 😀 Ktoś tam tym mundurowym powiedział, że mamy 2024 rok i rozwinięte technologie? 😉
  Chyba nie, przecież wraca średniowieczny zakaz fotografowania (tylko dlatego, że jeden cywil skutecznie ośmiesza służby w ich partactwie). W dobie dronów i wideorejestratorów skutecznie ochroni nasze bezbronne państwo.

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  poniedziałek, 12 lutego, 2024

  Dopiero co odbyły się przejazdy kolumn gnębionych traktorzystów, zabezpieczone przez dzielnych policjantów, a już mamy następne przejazdy. A kto, lub co następne? Wiadomo, kolumny piesze w stronę Częstochowy. 🚙🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚜🚙🚨🚨🚨

  Odpowiedz
 • O
  Obiektywny

  poniedziałek, 12 lutego, 2024

  Kolejny dowód na to kto dąży do zadymy. Dziadek Biden i Eurokołchoz.
  Gdyby nie wysyłali uzbrojenia do Ukrainy już dawno był by spokój.
  Gdyby Trump był prezydentem też byłby spokój.
  A media już tak nakręcają że nawet nie ma co włączać TV bo piorą mózgi aż miło.

  Odpowiedz
  • K
   kgb

   poniedziałek, 12 lutego, 2024

   kremlowska propaganda zryła ci beret

   Odpowiedz
   • O
    Obiektywny

    czwartek, 22 lutego, 2024

    Za dużo TVN oglądasz. Czuć na odległość.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz