Rozdawanie sadzonek, sadzenie drzew i zbiórka dla schroniska, czyli „Święto drzewa” na Piaskach

0
Już po raz siódmy w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowano obchody "Święta drzewa". Wydarzenie zorganizowane na ostrowskich Piaskach przyciągnęło wielu, szczególnie najmłodszych ostrowian. Było sadzenie drzew, rozstrzygnięcie konkursu "Ostrów mówi - Żyj ekologicznie" czy zbiórka karmy i wyposażenia dla podostrowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

„Święto drzewa” to ogólnopolska akcja, której celem jest posadzenie jak największej liczby drzew. Kilka lat temu dołączył do niej również Ostrów Wielkopolski. A stało się to za sprawą Marii Baranowskiej, nauczycielki biologii w Szkole Podstawowej nr 5. – Klub Gaja jest inicjatorem tego dnia w Polsce. Ja z nim współpracuję od 2003 roku. Stwierdziłam, że tak naprawdę to każdy z nas jest częścią przyrody i takim drobnym gestem, jak posadzenie drzewa, możemy mieć ogromny wpływ na środowisko. Dlatego od kilku lat prowadzimy takie działania w Ostrowie – mówi Maria Baranowska.

Niedzielne wydarzenie jest elementem światowego programu „Miliard drzew dla planety”. W Ostrowie Wielkopolskim od 2015 posadzono ponad 7 tys. drzew. – Staramy się, żeby nasze miasto było coraz bardziej ekologiczne i zielone. Rozdaliśmy w niedzielne popołudnie 1,5 tys. sadzonek, które trafiły w ręce ostrowian. Wszystko dzięki współpracy z Nadleśnictwem Antonin i Nadleśnictwem Taczanów – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Sadzonki drzew zajęły miejsce pomiędzy dużymi drzewami od lat rosnącymi na Piaskach

Oprócz sadzenia drzew i rozdawania sadzonek, uroczyście otwarto ścieżkę edukacyjno-ekologiczną przy Centrum Edukacji Ekologicznej. Przy okazji „Święta drzewa” rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Ostrów mówi – Żyj ekologicznie”, dedykowany uczniom ostrowskich szkół podstawowych. – W ramach tegorocznej edycji wpłynęło 299 prac. W związku z tak dużą liczbą, wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Podjęliśmy też decyzję, by w każdej z kategorii przyznać kilka wyróżnień – tłumaczy Wojciech Białas, prezes CRK Zieleń i Rekreacja.

Świętu drzewa towarzyszyły liczne wydarzenia dodatkowe. Była m.in. zbiórka karmy oraz wyposażenia dla Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, a także zbiórka nakrętek pn. „Kuba potrzebuje Twojej pomocy – przynieś nakrętki”. W zamian można było otrzymać cebule tulipanów.

Przy pomocy uczniów szkół podstawowych z Ostrowa posadzono też kilka drzew. Każda z placówek przygotowała tabliczkę, która umieszczona została przy roślinach. Najpiękniejszą, zdaniem komisji konkursowej, wykonała Szkoła Podstawowa nr 7.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick