DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rozbiórka browaru stała się faktem. Pierwsze mury zostały wyburzone

Sięgająca XIX wieku historia ostrowskiego browaru definitywnie dobiega końca. Pierwsze ściany budynków zostały właśnie wyburzone. Wkrótce zabudowania całkowicie znikną z krajobrazu Ostrowa Wielkopolskiego. Lagerbierbrauerei Richard Hirsch Inh. Walter Hirsch – jak wynika z zachowanych dokumentów – został przejęty przez tego przedsiębiorcę i honorowego obywatela miasta 19 grudnia 1872 roku. „Browar nabył na własność po przyjeździe z wojny francusko-pruskiej pierwszy mistrz piwowarski Richard Hirsch pozostający we wspólnocie majątkowej z Elizą Szprote. Rodzina Hirschów wywodząca się z Goeslar była w posiadaniu Browaru przez 73 lata” – czytamy w książce Józefa Wajsa zatytułowanej „Od Hirscha do Lecha”. Publikacją jest poświęcona wlanie Ostrowskiemu browarowi.

Transformacja ustrojowa końca XX wieku i późniejsza prywatyzacja, a następnie uwarunkowania ekonomiczne i kolejne decyzje późniejszych właścicieli spowodowały, że produkcja piwa została przeniesiona z Ostrowa do innych miast, a teren tego legendarnego – we wspomnieniach mieszkańców – browaru został sprzedany.

Grunty wraz z zabudowaniami trafiły w ręce lokalnych przedsiębiorców. Ci  już kilka lat temu mieli zamiar przekształcenia tego terenu. Mówiło się nawet o budowie pasażu handlowego. Nowe zabudowania nie powstały, a budynki dawnego browaru zaczęły jeszcze bardziej niszczeć sukcesywnie pokonywane przez warunki atmosferyczne i upływający czas.

Wreszcie zdecydowano o rozbiórce budynków. Co z terenem, na którym stoją? Na razie przyszłość tych gruntów nie jest znana.

Napisz do autora

Komentarze (34)
 • O
  ostrowianin

  wtorek, 14 marca, 2023

  Przykre, tyle lat nie wykorzystano okazji aby wyremontować miejsce z historią Ostrowa

  Odpowiedz
 • S
  smok

  wtorek, 14 marca, 2023

  Zal na to patrzeć, jak można doprowadzić taki zakład do ruiny. ???

  Odpowiedz
 • L
  Look

  wtorek, 14 marca, 2023

  Teraz, kiedy lokalne małe browary są tak popularne, podejmuje się decyzję o rozbiórce. Szkoda.

  Odpowiedz
 • BM
  były mieszkaniec

  wtorek, 14 marca, 2023

  Użyje pewnej analogii. Wyprowadziłem się jakiś czas temu z Ostrowa i w mieście w którym teraz mieszkam, jest pewne przejście prowadzące bezpośrednio do rynku. W średniowieczu przejście to było skrótem do kościoła. Kościoła nie ma już od dawna a przejście pozostało i w tym momencie prowadzi ono tak trochę do nikąd. Jest z tym problem bo co chwile znajduje się ktoś kto załatwia tam potrzeby i przejście niszczeje stając się trochę wrzodem na tyłku. Rozumiecie, można było by ten węzeł gordyjski przeciąć, burząc to miejsce ale nikt się na to nie zgodzi bo to zafajdana historia miasta. Podobnie z tymi browarami, uważam że dobrze zrobiono burząc to, przecina się pewien węzeł gordyjski. Owszem jadac wojska polskiego ten budynek z kadziami (on też bedzie rozbierany ? zakładam że tak), zawsze rzucał mi się w oczy. Powstaje teraz taki moment szansy, może powstać tam coś jeszcze ciekawszego, za pare następnych lat stwierdzicie że wrosło się to dobrze w miasto i nie będziecie sobie wyobrażać że tego nowego budynku nie będzie. Jednak współczuje Wam jesli postawią tam jakiś blaszak w postaci Kauflanda lub Biedronki.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrów

  wtorek, 14 marca, 2023

  Tak to jest jak władze Ostrowa nie umieją zarządzać byle do siebie brać

  Odpowiedz
 • K
  Kierowca

  wtorek, 14 marca, 2023

  Wszystkie te duże padną jak tak dalej będą robić na ilość a nie na jakość niestety w Polsce już nie ma dobrego piwa bo jak się zysk liczy a nie tradycja to tak się kończy a szkoda bo mieliśmy najlepsze piwa na świecie

  Odpowiedz
 • N
  nopisz

  wtorek, 14 marca, 2023

  pomysł na działkę pewnie już jest, tylko pieniądze lubią ciszę … dowiecie się w swoim czasie…

  Odpowiedz
 • E
  emerytka

  wtorek, 14 marca, 2023

  Zapewne za chwilę „padnie” kamienica znajdująca się po sąsiedzku (przy stacji paliw Circle K, na narożniku ul.Browarnej i Al.Słowackiego) i jakiś deweloper zainwestuje, aby w tym miejscu wybudować budynek z mieszkaniami na wynajem… 🙁

  Odpowiedz
 • J
  Jas

  wtorek, 14 marca, 2023

  Taka jest nasza władza Ostrowska.Jak browar tak i PKS W d….. z taką wladza

  Odpowiedz
 • J
  Jesus

  wtorek, 14 marca, 2023

  Niestety to że browary upadly Ostrów.krotoszyn.Bojanow.to wina konsumentów .Korporacje to wyczuwają skupiają produkcję w gigafabrykach i karmią was tym miodem z puszek za zlotowke

  Odpowiedz
 • C
  Ciepłownik

  wtorek, 14 marca, 2023

  We wszechświecie zapewne. Bez przesady. Piłem je wszystkie od lat 70-tych i jedynie full light export w smukłej butelce, to było coś. Reszta normalna.

  Odpowiedz
 • BIP
  Born in PRl

  wtorek, 14 marca, 2023

  Może…zróbmy tam TĘŻNIE ,ale taką z prawdziwego zdarzenia,nie taka,jak siusialnia w parku za xxx set tysi złotych…. A może stacje METRA …Przecież kiedyś metro może powstać w Ostrowie…

  Odpowiedz
 • W
  Widz

  środa, 15 marca, 2023

  Wszystkie browary są w obcych rękach !!?polskie to tylko małe rzemieślnicze!!!!

  Odpowiedz
 • O
  OSW78

  środa, 15 marca, 2023

  Ja bym tak prosił zburzyć jeszcze ten elewator i resztki rzeźni. Nikomu to nie potrzebne a chętni na te tereny już dawno są bo się duszą za płotem i muszą przenosić produkcje za granicę.

  Odpowiedz
 • M
  mark

  czwartek, 16 marca, 2023

  Lech Poznań 75 szkoda taki Zabytkowy Budynek Poszedł do Rozbiórki !!! Panowie I Panie z Urzedu Miasta Siedzą i Piją kawe i Pierdzą Calymi dniami wygodnyvh Fotelach I mają Wy…..e w Historie Miasta żeby Ruszyć 4 Litery I coś Zrobić!!! A oni nic !!! TYLKO Waly krecą na Boki !!! POZNAŃ POZDRAWIA Ostrôw Wlkp

  Odpowiedz
 • M
  markbabka75@gmail.com

  czwartek, 16 marca, 2023

  Lech Poznań 75 szkoda taki Zabytkowy Budynek Poszedł do Rozbiórki !!! Panowie I Panie z Urzedu Miasta Siedzą i Piją kawe i Pierdzą Calymi dniami wygodnyvh Fotelach I mają Wy…..e w Historie Miasta żeby Ruszyć 4 Litery I coś Zrobić!!! A oni nic !!! TYLKO Waly krecą na Boki !!! POZNAŃ POZDRAWIA Ostrôw Wlkp , a Pewnie Urzdasy ogarneli Przetarg Żeby Sprzedać jakiemuś Goebelsowi Twren !!! I I potem Napiszą Pizmaki że Teren został sprzedany za 2 mil a skasują 4 mil I spoleczenstwo znòw zostanie Oszukane !!!!

  Odpowiedz
 • X
  Xena

  piątek, 17 marca, 2023

  Wiadomo, że szkoda zrównać z ziemią kawał historii. Z drugiej strony koszty na renowacje, ograniczenia jakie nakładają konserwatorzy zabytków, nijak mają się z opłacalnością.
  Jakby było to prostrze i tańsze, to pewno by się ostało. Każdemu krytykującemu, proponuję składać oferty, kupować zabytki, prowadzić renowacje i utrzymywać je.

  Odpowiedz
 • G
  Gość

  piątek, 17 marca, 2023

  Nie prawda , przykład browar w Grybowie , stare mury , piwo rozlewane do butelki swojej, kolejki przed sklepem firmowym zakładu. Piwo pyszne jak cholera. Da się ? Oczywiście że się da…

  Odpowiedz
 • C
  cvb

  poniedziałek, 20 marca, 2023

  Nisjpierw doprowadzić do ruiny potem sprzedać za grosze i zburzyć. I ktoś w tym ma interes. PISlam wszystko powoli doprowadzi do ruiny.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz