Rowerzyści na czerwonym. Co Wy na to? [ZDJĘCIA]

20
Przejazdy dla rowerzystów usytuowane przy przejściach dla pieszych, od tego roku drogowcy z Ostrowa malują na szeroką skalę na czerwono. Dzięki temu rozwiązaniu rowerzyści są bardziej widoczni, a co za tym idzie – bezpieczni.

Przejazdy dla rowerzystów, które usytuowane są przy przejściach dla pieszych, od tego roku miejscy drogowcy malują na czerwono. Do tej pory takie rozwiązania funkcjonowały raptem w kilku miejscach w Ostrowie. Teraz się to zmieni, dzięki czemu kierowcy mają być bardziej wyczuleni na to, że przy przejściu dla pieszych, gdy jest przy nim wytyczony przejazd rowerowy, może pojawić się cyklista.

– W Ostrowie zostało pomalowanych na czerwono blisko 100 przejazdów rowerowych. Obecna akcja dotyczy przejazdów już istniejących, ale nowe przejazdy rowerowe będą też malowane na czerwono – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim Marcin Wieruchowski.

Czerwone przejazdy chwalą sobie ostrowscy cykliści. Podkreślają, że to rozwiązanie zapewnia rowerzystom większe bezpieczeństwo na drodze, a każde udogodnienie sprawia, że więcej osób chce się przesiąść z samochodu na rower.

Warto dodać, że przy okazji malowania przejazdów, liftingu doczekały się też dwa ostrowskie kontrapasy – przy ulicach Wolności i Langiewicza. Jazda kontrapasami, mimo wielu akcji edukacyjnych, nadal niektórym sprawia problem. Pozostawienie ich w czerwonym kolorze być może sprawi, że wszyscy kierowcy samochodów będą spodziewać się w tym miejscu rowerzystów jadących pod prąd, a cykliści będą się po kontrapasach poruszać zgodnie z wytyczonym kierunkiem jazdy.

Czerwone przejazdy pojawiły się m.in. na ulicach: Strzeleckiej, Piłsudskiego, Traugutta. Akcja ich malowania zakończy się w sierpniu tego roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

20 KOMENTARZE

 1. Teraz czekać na ilość wypadków rowerzyści na czerwony pas wjezdzaja bez zatrzymania jakby byli na pierwszeństwie tylko nie myślą, że w przypadku zderzerzenia z autem to oni bardziej ucierpia

 2. tak super te pasy ale kierowca powinien wiedzieć że rowerzysta ma pierwszeństwo a nie jedzie bez zatrzymania i jeszcze sapie !!!!!!!!!!!!!

  • A z jakiej racji ma pierwszeństwo? Może po tym przejechać a nie prowadzić jak po pasach ale ma też obowiązek upewnić się czy może przejechać

 3. Jedynie przestroga dla rowerów i samochodów ograniczone zaufanie i ostrożność osobiście dziś jest jednym jutro drugim i staram się uważać w każdym wariańcie pozdrawiam roważystów i damochodziaży

 4. Dobrze niech będą widoczne przejazdy dla rowerzystów, ale przy okazji pomyśleć trzeba o sprzątaniu i myciu ulic i chodników deszcz tego nie załatwi bo ostatnimi laty są susze🤔

 5. DO Sly – Własnie kolego nie masz racji bo bo rowerzysta ma pierwszeństwo !!! Ale oczywiście rozsądek muszą zachować wszyscy a nie pukać się po głowach. Od lat 40 – 50 minęło dużo czasu ludzie się nie doszkalają a przepisy się zmieniają , dochodzą nowe znaki itp . a większość jeździ tak jak uczyli ich jeszcze LOK .

  • OWSZEM – MA PIERWSZEŃSTWO ALE TYLKO WTEDY GDY JUŻ ZNAJDUJE SIĘ NA PASIE, A NIE GDY CHCE NA PAS WJECHAĆ. TO TAK SAMO JAK Z PIESZYMI – PIERWSZEŃSTWO NA PRZEJŚCIU, A NIE PRZED PRZEJŚCIEM.

 6. I tak lepiej Holandii jest rozwiązane pas przy krawężniki czerwony i w około ronda też czerwony tuż obok krążenia na jezdni A nie jak u nas razem z przejściem dla pieszych

 7. ROWERZYŚCI NAGMINNIE JEŻDŻĄ JEZDNIĄ OBOK ŚCIEŻKI ROWEROWEJ A GDY JUŻ JADĄ ŚCIEŻKĄ TO SKRĘCAJĄC WJEŻDŻAJĄ NA PRZEJAZDY BEZ ZASYGNALIZOWANIA TAKIEGO MANEWRU I TO JEST PROBLEM .

 8. Ostrów do rowerów nigdy nie dorośnie. Sam jeżdżę sporo na rowerze i łapię się za głowę jak widzę co inni rowerzyści wyrabiają. Kontrapasem pod prąd, jezdnią zamiast ścieżką itd. itp. To samo z kierowcami samochodów – niektórzy to nawet nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak przejazd dla rowerów i nakazują zejście z roweru i przeprowadzenie po pasach. Szkoda gadać…

 9. Do Sly
  ” Kierowca na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej zawsze ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić rowerzystom zbliżającym się do przejazdu niezależnie, z której strony nadjeżdżają. To jeden z przepisów wprowadzonych w maju 2011 r., by zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów.”

 10. Szkoda że nikt z komentatorów nie zna przepisów ruchu drogowego.Tam jest wyraźnie określone, gdzie powinien być kolor
  czerwony. A pan prezes powinien skonsultować to z wydziałem ruchu drogowego ,tam by go pouczyli o czerwonych ścieżkach.

 11. Brawo drogowcy tylko pochwalić .
  Teraz tylko prośba do Policji by edukować, egzekwować i karać gdy trzeba przejazdy rowerem w miejscu niedozwolonym,
  przejścia bez zastanowienia nawet tam gdzie wolno, a czasem nawet sprawdzić znajomość podstawowych zasad poruszania się na rowerze bo chyba minęły już te czasy kiedy w szkołach uczono i zdawano na kartę rowerową, a i „starsze panie jadące czasem do kościoła” (bez obrazy) wbrew pozorom nie są święte.

 12. Najpierw montować lampy ledowe na przejściach dla pieszych a potem robić durne przejazdy rowerowe. Przejście dla pieszych na Kopernika od Kościuszki to dramat zwłaszcza jesienią i zimą. Nic tylko czekać, aż jakiś rowerzysta wpadnie tam pod koła.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick