Rowery i ogród dla dzieci niepełnosprawnych. ZSS z prezentami od fundacji

3
W kwietniu 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza wypożyczalnia rowerów dla osób niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej Edukator przy ulicy Tuwima. Dziś kolejne rowery trafiły na własność dla podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych, szkoła otrzymała także sprzęt na wypożyczenie. Uczniowie otrzymali dziś także inny prezent, od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w postaci ogrodu sensorycznego.

Nicola, Franek i Wiktor są od dziś szczęśliwymi posiadaczami rowerów dla niepełnosprawnych, które sprezentowała im fundacja Eko-Textil. Przez kilka tygodni do specjalnych kontenerów zbierana była odzież, i w zamian za to fundacja podarowała pojazdy. – Fundacja zebrała trzy tony odzieży, co jest jak dotąd rekordem. Dzieci dostały trzy rowery – jeden mały i dwa średnie – podsumowuje Weronika Cieślak – Lukas, koordynatorka akcji „Zrób porządek w swojej szafie”. Przez kilka tygodni do kontenerów przy Zespole Szkół Specjalnych można było wrzucać odzież i tekstylia, za co teraz fundacja odwdzięczyła się „prezentami” w postaci trójkołowych, specjalnych rowerów.

Weronika Cieślak-Lukas, która współpracuje z fundacją ma już na swoim koncie także utworzenie wypożyczalni rowerów dla niepełnosprawnych, cały czas działa ona przy ulicy Tuwima w szkole Edukator. Zapewnia, że w lipcu do wypożyczalni trafią kolejne trójkołowce, a następne wypożyczalnie w niedalekim czasie pojawią się w powiecie ostrowskim.

To nie jedyna niespodzianka, która czekała dziś na uczniów Zespołu Szkół Specjalnych. Dla wszystkich podopiecznych od dziś otwarty jest także ogród sensoryczny. To w większości dar od Fundacji Jurka Owsiaka. Ogrom pracy włożyli w utworzenie tego miejsca jednak sami pracownicy szkoły. – Całe przygotowanie ogrodu zajęło nam tydzień. Pracę wykonaliśmy z moimi pracownikami szkoły, w trudnych warunkach pogodowych, w upale, ale daliśmy radę (…) Traktujemy naszą szkołę „po gospodarsku”, jak nasz dom, staramy się być dobrymi gospodarzami i mamy wiele pomysłów, ten ogród to jedno z naszych marzeń, jakie mieliśmy – mówi Beata Serbakowska, dyrektor ZSS.

Ogród sensoryczny działa na zmysły, są tu różne faktury i materiały, mnóstwo kolorów, szum wody, zieleń. Dzieci mają poznawać świat zmysłami wzroku, słuchu, zapachu, dotyku. Miejsce nie tylko wygląda teraz schludnie i urokliwie, ale będzie służyło nowym zajęciom. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała elementy ogrodu warte około 50 tysięcy złotych. Cegiełkę do tej inwestycji dołożyli też powiat ostrowski i sponsorzy. Łącznie inwestycja wyniosła około 70 tysięcy złotych.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick