Rowery i fotowoltaika dla mieszkańców

0
Co łączy stacje miejskiego roweru w Wolsztynie z fotowoltaiką w pięciu gminach powiatu konińskiego? Odpowiedź jest prosta – poprawa warunków życia mieszkańców i oszczędności dla środowiska. Te zmiany napędzają fundusze europejskie!

Wolsztyński Rower Miejski

Po Wolsztynie można już jeździć jednośladem wypożyczonym w sieci rowerów miejskich. Co więcej, pierwsze trzy godziny przejażdżki są darmowe. To ważne udogodnienie nie tylko dla mieszkańców, którzy na co dzień borykają się z problemem znalezienia wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta, ale również dla odwiedzających. Przyjezdni mogą np. zostawić samochód na parkingu buforowym w pobliżu dworca kolejowego i dalej przemieszczać się korzystając z roweru. Nie będą im straszne krótsze jesienne dni, ponieważ w ramach tej inwestycji powstał nowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego wraz z oświetleniem.

Fotowoltaika w powiecie konińskim

Pięć gmin: Wilczyn, Stare Miasto, Kleczew, Sompolno i Kazimierz Biskupi wykorzystało możliwości dofinansowania i zrealizowało montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ma znaczenie dla klimatu, zwłaszcza w rejonie tradycyjnie związanym z węglem brunatnym, ale to nie jedyne korzyści. Wspomniane gminy, zaoszczędzone na rachunkach za prąd pieniądze mogą przeznaczyć na inne niezbędne inwestycje. W samej tylko gminie Wilczyn instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały już ok. 100 MWh energii. Łączna oszczędność w ciągu jednego roku wyniesie ok. 250 tys. złotych. Instalacje na 19 budynkach użyteczności publicznej w gminie Wilczyn jeszcze długo będą wspierać zarówno lokalny budżet, jak i jakość powietrza w tej części Wielkopolski.

Więcej na temat inwestycji w Wolsztynie i gminie Wilczyn dofinansowanych ze środków unijnych z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc.104).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick