Roszady w samorządzie. Tomasz Klauza nowym radnym

1
Fot. fanpage Wolni i Niezależni Jarocin
Minął raptem miesiąc od wyborów samorządowych, a w Radzie Miejskiej Jarocina już doszło do zmian personalnych. Podczas III sesji ślubowanie złożył nowy radny Tomasz Klauza.

Tomasz Klauza złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej Jarocina. Miało to miejsce podczas III sesji. To pokłosie decyzji, które zapadły w starostwie powiatowym w Jarocinie. Sprawa może wydawać się skomplikowana, bo przecież oba samorządy działają samodzielnie, jednak w tym przypadku sytuacja wyglądała trochę inaczej.

Po zakończonych wyborach samorządowych 2018 w powiecie jarocińskim na starostę wybrano Lidię Czechak z Prawa i Sprawiedliwości, która otrzymała największą liczbę głosów (1 571). Radni PiS-u (7 mandatów) postanowili wejść w koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym (4 mandaty) oraz Koalicją Obywatelską (2 mandaty). W opozycji pozostała zatem Ziemia Jarocińska (6 mandatów). Międzypartyjne porozumienie skutkowało tym, że w pozostali koalicjanci zażyczyli sobie miejsca w zarządzie powiatu dla swoich przedstawicieli. W związku z tym na wicestarostę wybrano Katarzynę Szymkowiak (PSL), która nie startowała do rady powiatu, a do rady miejskiej, gdzie uzyskała mandat, zdobywając drugi najlepszy wynik (666 głosów).

W związku z tym, że przyjęła propozycję od władz powiatu, ktoś musiał wypełnić po niej lukę w radzie miejskiej. Padło na Tomasza Klauzę (192 głosy), który był kolejnym na liście z jej okręgu w październikowych wyborach. Nowy radny, który debiutuje w radzie, złożył ślubowanie podczas III sesji Rady Miejskiej w Jarocinie.

Nowy radny jest przedstawicielem tzw. „Referendystów”, a więc grupy mieszkańców, którzy w 2015 roku doprowadzili do referendum mającym obalić wybranego wówczas burmistrza Adama Pawlickiego. Włodarz pozostał na stanowisku, ale organizatorzy tej inicjatywy nie usunęli się do cienia. Wręcz przeciwnie w internecie aktywnie punktowali burmistrza. Tomasz Klauza był jedną z twarzy referendum obok Anny Iwickiej i Anny Regulskiej, które także dostały się do rady (kolejno 606 i 263 głosy).

Po referendum utworzyliśmy stowarzyszenie Wolni i Niezależni w Jarocinie. Obiecaliśmy mieszkańcom ciężką pracę na rzecz…

Opublikowany przez WiN Jarocin Sobota, 22 grudnia 2018

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick