Rośnie liczba osób, które decydują się zgłaszać doświadczanie przemocy, np. domowej.
Taką obserwację prowadzi działający już od dłuższego czasu Ośrodek Interwencji Kryzysowej w ramach działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. – Ośrodek Interwencji Kryzysowej działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie służy przede wszystkim pomocy osobom dotkniętych kryzysem, doznających przemocy domowej, prowadzimy porady prawne czy psychologiczne – wymienia Patryk Kulka, szef jarocińskiego PCPR-u.
Około 400 osób rocznie szuka pomocy instytucjonalnej, nie licząc incydentów zgłaszanych na policję – mówią specjaliści z OIK. Dzięki wsparciu specjalistów albo udaje im się podczas rozmów z psychologami, terapeutami etc. zyskać odpowiednie wsparcie, albo decydują się na dalsze kroki prawne, zgłaszając bycie ofiarą przemocy na policję czy dalej do sądu. – Na początku jest rozmowa z naszymi specjalistami pracy socjalnej i często ta rozmowa wystarcza. Są to wykwalifikowane osoby, gdzie jest ten pierwszy kontakt i jeżeli jest ta pomoc dalsza specjalistów, np. psychologów potrzebna, to umawiamy na wizyty – dodaje Patryk Kulka.
Kierownictwo Ośrodka Interwencji Kryzysowej przez cały rok zachęca do korzystania z różnych form pomocy. Coraz częściej, co wynika z wewnętrznych statystyk instytucji ofiarami przemocy domowej, nie tylko fizycznej, ale ekonomicznej czy psychicznej, są kobiety z pozoru w dobrej sytuacji finansowej, wykształcone, a nawet sprawujące kierownicze funkcje w miejscach pracy. Jakiekolwiek potrzebne wsparcie udzielone może być z poszanowaniem anonimowości osoby w kryzysie.
Jarociński OIK działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, a prawnik udziela bezpłatnych porad we wtorki i czwartki od 17:00 do 19:00.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz