DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rondo Bankowe do przebudowy, a to dopiero początek. Kierowco, będą utrudnienia

Rondo w ulicy Wrocławskiej przy skrzyżowaniu z Brzozową i Sadową planowane było już od dawna, ale projekt przebudowy uległ zmianie, gdy stara „jedenastka” przestała być drogą krajową i przeszła pod nadzór wojewódzki. – Inwestycja bardzo potrzebna. Wszyscy, którzy korzystają z tego odcinka drogi, spotykają się z długimi kolejkami na drogach poprzecznych do ulicy Wrocławskiej, szczególnie w godzinach szczytu. Chcielibyśmy, żeby ta inwestycja przez kolejny rok była wykonana – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.

Przebudowa nie skończy się wraz z tym rokiem, bo inwestorzy chcą, by budowlańcy jak najwięcej prac przeprowadzili pod ruchem, czyli tak, by choć w jednym kierunku droga była zawsze przejezdna. Co z położonym nieopodal wiaduktem wzdłuż ulicy Wrocławskiej? Okazuje się, że ten na razie nie będzie remontowany. – W kolejnym przetargu nie uwzględniamy wiaduktu. Wartość tych środków, którymi dysponujemy, jest ograniczona, ceny znacząco się zwiększyły. W tym momencie w zakresie przetargu jest tylko rondo z infrastrukturą towarzyszącą – dodaje Wieruchowski.

Budowa ronda na obecnym skrzyżowaniu Wrocławskiej z Sadową i Brzozową ma kosztować około 5 milionów złotych, a 95% tej kwoty zostało przyznane w ramach funduszy pozyskanych przez miasto z programu Polski Ład. To nie jedyne miejsce w tej części Ostrowa Wielkopolskiego, które przejdzie metamorfozę. Zmiany czekają kierowców także na Rondzie Bankowym – ma tam powstać nowoczesne rondo turbinowe. Co oznacza to określenie? – To rondo dużo bezpieczniejsze niż dzisiaj. Dzisiaj widzimy, że wielu kierowców nie potrafi poruszać się po Rondzie Bankowym, bo to rondo jest dość nieczytelne. Rondo turbinowe, które sprawdza się w wielu miejscach w Polsce, to rondo, które już przy wjeździe, wlocie na nie, będzie nakierunkowywało w bardzo czytelny sposób kierowców na dany pas ruchu docelowy, którym z ronda zjeżdżać się będzie – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Powstanie nowa wyspa, rondo będzie odwodnione, na nowo oświetlone. Zmieni się też koncepcja zieleni, także na okolicznych skwerach, ale nie tylko. – Dużym projektem towarzyszącym przebudowie Ronda Bankowego będzie pełna rewitalizacja parku Kilińskiego, który w dużym stopniu jest już zaniedbany i potrzebuje rewitalizacji. Kończymy w tej chwili dokumentację projektową, park Kilińskiego będzie docelowo wyglądał bardzo podobnie jak Rondo Sybiraków po rewitalizacji zielono-niebieskiej – dodaje prezydent Kostka. Przebudowa ronda i rewitalizacja parku to duży projekt inwestycyjny, który w sumie ma pochłonąć 9,7 milionów złotych. Tutaj podobnie, jak w przypadku budowy ronda w ulicy Wrocławskiej, dofinansownie z Polskiego Ładu pokryje 95% wszystkich kosztów.

Napisz do autora

Komentarze (26)
 • A
  aaa

  sobota, 4 lutego, 2023

  Przebudowa Ronda Bankowego w rondo turbinowe zacznie paraliżować tą część miasta. Wystarczy spojrzeć, że światła na wlocie ul. Chopina już korkują to rondo tym bardziej zblokują je jeśli zostanie ono przebudowane.

  Odpowiedz
 • A
  AxL

  niedziela, 5 lutego, 2023

  Przy obecnym natężeniu ruchu ronda klasyczne, jak to nasze, nie mają racji bytu.

  Odpowiedz
 • OB
  Obywatel Beer

  niedziela, 5 lutego, 2023

  Panie Wieruchowski tylko nie zwężajcie go i nie pomniejszajcie…..

  Odpowiedz
 • K
  Kierowca

  niedziela, 5 lutego, 2023

  Na rondzie wystarczy prawidłowo namalować oznaczenie poziome i zomontować światła na przejściu dla pieszych. Nawierzchnia jest ok po co robić koszty, słyszałem że mamy oszczędzać…

  Odpowiedz
 • E
  Estera

  niedziela, 5 lutego, 2023

  Moze w parku bedzie wiecej zieleni, drzew. Latem nie ma sie gdzie schowac przed sloncem.

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  niedziela, 5 lutego, 2023

  W KOŃCU PO KILKU DOBRYCH LATACH Brzozowa-Wrocławska-Sadowa. Tam trzeba uważać jadąc monstertruckiem żeby o asfalt nie zahaczyć. Jedna z najpotrzebniejszych inwestycji drogowych doczeka się realizacji. Och brawo włodarze, aż jestem w szoku że tak na koniec (mam nadzieję) waszych rządów.

  Odpowiedz
 • K
  kibic

  niedziela, 5 lutego, 2023

  wszystko z Polskiego Ładu a gdzie ostrowski ekspres inwestycyjny , bo spłacac bedziemy tylko za co .

  Odpowiedz
 • H
  Heniek

  niedziela, 5 lutego, 2023

  Zdecydowanie światła dla pieszych na Głogowskiej.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowianin

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Droga redakcjo, pewnie macie większa siłę przebicia od przeciętnego Kowalskiego. Chodzi o poprawę przepustowości miasta a dokładnie sytuację na światłach koło 2 liceum na Chopina. Światła te obejmują tylko przejście dla pieszych i kiedyś działały na żądanie, na przycisk, dla samochodów światło czerwone zapalalo się tylko i wyłączenie po naciśnięciu przez pieszego przycisku. Od jakiegoś czasu światła te nie działałaja w taki sposób, czerwone zapala się nawet o 5 rano jak na horyzoncie nie ma żadnego pieszego i nikt nie nacisnął przycisku. Często widzę jak autobusy muszą stać na czerwonym i czekać bez żadnego celu.. Wiem że pewnie rzucam grochem o ścianę ale władza ma w puowazaniu szarego obywatela. Proszę o interewncje.

  Odpowiedz
 • J
  Jakub

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Hmm ronda dobrze, ale ciężarówki rozjeżdżają Zębców. Warto by było najpierw zająć się wiaduktem

  Odpowiedz
 • E
  Edek

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Pewnie postawią pierdylion słupów sygnalizacyjnych ( tak jak koło Przepompowni) co nic nie usprawni tylko kasa będzie wydana.

  Odpowiedz
 • B
  Bolo

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Do ch#ja karmazyna a ten wiadukt na Wrocławskiej to będzie zrobiony na św. Nigdy czy kiedy? No ile czasu mam oglądać tiry pod oknami na Zębcowie.

  Odpowiedz
 • B
  Bolo

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Żaden decydent nie mieszka na Zębcowie to i po co wiadukt robić. Wystarczy żeby caryca się tam przeprowadziła i wiadukt w przyszłym tygodniu by był robiony.

  Odpowiedz
 • K
  Kierowca

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Tylko przejście podziemne.
  Światła zakorkują te cześć miasta. W sumie obecne uprzywilejowanie pieszych i tak tworzy korki.

  Odpowiedz
 • E
  Energizerek

  poniedziałek, 6 lutego, 2023

  Po co jest ten wiadukt na Wrocławskiej? ZNTK już nie ma i żadnego pociągu nie widziałem od lat. Zasypać i będzie spokój.

  Odpowiedz
 • Z
  Zomo

  wtorek, 7 lutego, 2023

  Skrzyzowanie sadowej brzozowej i wroclawskiej to absurd drogowy w ktorym w jednej chwili zielone swiatlo jest dla pojazdow i dla pieszych. Swiatla na tym skrzyzowaniu utrudniaja przejazd.

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  czwartek, 9 marca, 2023

  Kiedy wreszcie będzie wykonana ulica łącząca ul . Paderewskiego z Wrocławską ? Teren miasto wykupiło chyba już z 20 lat temu , a samochody nadal jeżdżą po dwóch wąskich , równoległych ulicach – Langiewicza, Puławskiego oraz Klonowicza ….

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz