Rolnicy protestują w Warszawie. Pojechali do prezydenta

2
Rolnicy nasilają protesty. Po ostatniej manifestacji pod hasłem "Agropowstanie 2019" postanowili pójść krok dalej i pojechać do stolicy. Dziś delegacje z całej Polski zgromadzą się w centrum Warszawy i będą próbowały przedstawić postulaty samemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Z powiatu ostrowskiego na protest pojechało kilkadziesiąt osób.

Nowe ugrupowanie Agrounia, które zrzesza rolników w całym kraju od wielu tygodni przygotowuje postulaty i protestuje wobec sytuacji w rolnictwie. Według gospodarzy polski rynek rolny jest zagrożony ekspansją towarów z zagranicy, gospodarze nie mogą już liczyć na godziwe stawki za swoje produkty, coraz mniej jest dopłat czy spadają stawki odszkodowań za straty w uprawach. Poważnym problemem dla właścicieli gospodarstw rolnych jest obecnie także wirus afrykańskiego pomoru świń i brak wsparcia ze strony rządu na przykład w kwestii bioasekuracji.

PRZECZYTAJ TEŻ: #AGROpowstanie2019. „Lepiej tuczniki wypuścić do lasu i odstrzelić jako dziki, bo są z tego większe pieniądze” [ZDJĘCIA]

Rolnicy z regionu dołączą dziś do ogólnopolskiego protestu gospodarzy w Warszawie. Po tym jak tydzień temu blokowali krajowe drogi ciągnikami, dziś zablokują centrum stolicy. – Główne manifestacje planujemy przez Pałacem Prezydenckim około południa. Będziemy próbowali rozmawiać z prezydentem, bo minister rolnictwa już nas chyba nie zauważa… Jeśli już z nami rozmawia, to jest to tylko rozmowa i zero działań. Może prezydent z nami porozmawia i coś zdziała – mówi portalowi wlkp24.info Karol Frąszczak, rolnik z gminy Nowe Skalmierzyce.

Tylko z powiatu ostrowskiego do Warszawy pojechało kilka autokarów, łącznie kilkadziesiąt osób, może nawet więcej. Do wczoraj wieczora nie było wiadomo ilu dokładnie rolników zdecyduje się na radykalny protest pod Pałacem Prezydenckim. Gospodarze wyruszyli do stolicy jeszcze w nocy.

Na Facebooku Agrounii widzimy także zdjęcia z przygotowań rolników do wyjazdu. Wiemy też, że do stolicy jedzie delegacja z powiatu pleszewskiego. – Zachęcam wszystkich, którzy pozostają w domach a popierają rolników, aby wywiesili flagi przy domach, na znak solidarności z nami. Wszyscy walczymy o naszą wspólną, zdrową, POLSKĄ żywność i godny byt rolnika – pisze Damian Pelka.

Foto: Damian Pelka / Facebook „Agrounia”

O przebiegu protestu w Warszawie będziemy informować na naszym portalu jeszcze dzisiaj.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Każde miejsce protestu jest dobre!!! Rolnikom powinna pomagać cała Polska!!! A nie stekac że blokują drogi!!! Bo to jest niszczenie polskiej wsi. A ja nie mam zamiaru jeść tych szprycowanych zachodnich marketowych śmieci. Jeśli padnie Polska wieś to już przepadlismy, będziemy na łańcuchu korporacji i staniemy się niewolnikami!!! Martens

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick