15 października 2024 roku mija pierwszych 12 miesięcy rządów Koalicji 15 października, a więc rządu Donalda Tuska, w którego skład wchodzą politycy Trzeciej Drogi (Polska 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego) i Lewicy. Jaki to był rok?
Mija rok od wyborów parlamentarnych, które zmieniły bieg politycznych zdarzeń w Polsce. 15 października 2023 dotychczasowa opozycja przejęła władzę w Polsce po Zjednoczonej Prawicy.
15 października 2024 mija rok od wyborów parlamentarnych, które liczbowo wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale nie było w stanie utworzyć rządu ze względu na brak koalicjantów chętnych do współpracy. Przedstawiciele pozostałych partii, którzy dostali się do Sejmu, nie zdecydowali się na wejście w koalicję ze Zjednoczoną Prawicą, na czele której stał Jarosław Kaczyński. Ta mimo wszystko dostała szansę utworzenia rządu, ale nie otrzymała wotum zaufania.
Wyniki wyborów parlamentarnych 2023
Nieformalny rząd trwał 14 dni (od 27 listopada 2023 do 13 grudnia 2023). Pochodząca z południowej Wielkopolski Marlena Maląg pełniła w nim funkcję ministra rozwoju i technologii. Następnie wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których otrzymała mandat.
Po tygodniach politycznych rozgrywek, które zdominowały polską scenę polityczną pod koniec 2023 roku, to Koalicja Obywatelska porozumiała się z Lewicą i Trzecią Drogą (PSL, Polska 2050) tworząc tzw. „Koalicję 15 października” nazywaną przez PiS „koalicją 13 grudnia” ze względu na datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska i nawiązując do stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku, aby zdyskredytować w ten sposób rządzących w oczach opinii publicznej.
Zeszłoroczne wybory parlamentarne przeszły do historii pod kątem frekwencji. Ta sięgnęła 74,38% do Sejmu i 74,31% do Senatu. Od czasu przełomu roku 1989 nie odnotowano tak dużej liczby chętnych, którzy wzięli udział w głosowaniu. Był to rekord biorąc pod uwagę wszystkie wybory i referenda w ostatnich 34 latach, a więc od czasu zmian ustrojowych w Polsce i końca PRL-u.
W pamięci Polaków cały czas są żywe deklaracje Koalicji Obywatelskiej, która ogłosiła w trakcie kampanii wyborczej, że zrealizuje 100 obietnic w 100 dni. 100 dni minęło 22 marca 2024. Do dzisiaj (15 października 2024) zrealizowano w pełni 25 konkretów. Kolejnych 12 – tylko częściowo. Po roku rządów „Koalicji 15 października” 63 kolejne obietnice nadal pozostają niezrealizowane.
Pierwszy rok rządów „Koalicji” zostanie zapamiętanych także m.in. jako czas rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Wiele spraw bada Najwyższa Izba Kontroli, kolejne są obiektem zainteresowań sejmowych komisji śledczych, a inne toczą się w prokuraturach w całym kraju.
Rząd Donalda Tuska stoi też przed jednym z największych wyzwań od 1997 roku i pamiętnej „powodzi tysiąclecia”. We wrześniu „wielka woda” wróciła ponownie zalewając wiele miejscowości w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim.
W środę w programie „W punkt” na antenie Telewizji Proart będzie można posłuchać rozmowy Karoliny Pawliczak z Koalicji Obywatelskiej oraz Katarzyny Sójki z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzystki podsumują m.in. ostatni rok rządu Donalda Tuska.
Poniżej fragment burzliwej dyskusji. Premiera programu w środę, 16 października o 18:05 tylko w TV Proart.
—
Na stronie głównej portalu wlkp24.info znajdziesz sondę, w której pytamy: „Jak oceniasz rok rządów „Koalicji 15 października?”. Zachęcamy do głosowania i do komentowania pod tym artykułem.
środa, 16 października, 2024
Każdy kolejny dzień z Tuskiem to tragedia dla Polski.
A w nowym roku oczka otworzą się jeszcze bardziej jak bida zajrzy do portfela.