DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rok 2020 rokiem Jarocińskich Rytmów Młodych? Tego chce burmistrz

Pamiętając o zbliżającym się półwieczu pierwszej edycji, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zaproponował, aby 2020 rok był rokiem właśnie Wielkopolskich Rytmów Młodych. Taki pomysł przedstawił już publicznie, opisując go na swoim fanpage’u na Facebooku, złożył też odpowiedni dokument do Biura Rady Miejskiej w Jarocinie i podczas najbliższej sesji zaplanowanej na wtorek 18 czerwca, będzie chciał przekonać radnych, aby poparli jego pomysł.

Przegłosowanie tego projektu wydaje się być jedynie formalnością. Wskazywać mogą na to już ogłoszone przez władze miasta plany. Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz odpowiedzialny m.in. za kulturę, zdradził, że z okazji 50. rocznicy WRM powstaje książka, film dokumentalny, a być może zostanie nagrana także płyta. „Co jeszcze? Okaże się w 2020 roku” – pisze na swoim profilu na Facebooku.

Dokładna rocznica przypadnie 12 czerwca 2020 roku. Właśnie 12 czerwca 1970 roku po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Jacka Chudzika (lidera Klubu „Olimp” oraz muzyków z zespołu „Kwiaty”) Wielkopolskie Rytmy Młodych. „Młodzi entuzjaści zdołali przekonać ówczesne władze partyjne i administracyjne do swojego pomysłu. Zaprosili do współpracy Krzysztofa Wodniczaka i Andrzeja Kosmalę z Poznania, którzy budując jury z muzyków i czołowych dziennikarzy muzycznych oraz pisząc artykuły prasowe współtworzyli dziesięć edycji WRM w latach 1970-1979. Rytmy wystartowały jako jedna z setek imprez muzycznych. Koncerty muzyków-amatorów trwały trzy dni, a wieńczył je finał, w którym występowały zaproszone gwiazdy oraz zdobywcy Kameleonów, czyli nagród przyznawanych przez jury. Impreza budowała wizerunek miasta. W latach 1973-1976 dzieło Chudzika twórczo kontynuował Lech Krychowski ze współpracownikami, wzbogacając formułę WRM o nowe elementy” – czytamy na stronie miasta.

„Ustanowienie roku 2020 rokiem Wielkopolskich Rytmów Młodych stanie się fundamentem przypomnienia wydarzeń, ale przede wszystkim postaci których pomysły i wytrwałość w ich realizacji pozwoliły uczynić z lokalnego przeglądu młodych zespołów najważniejszy festiwal rockowy w Polsce lat 80. Festiwal ten stał się rozpoznawalnym symbolem miasta w kraju i za granicą. Przez wiele lat dla fanów rocka przybywających do Jarocina Wielkopolskie Rytm Młodych były znane wyłącznie dlatego, że mieszkańcy miasta o Festiwalu mówili „Rytmy” – napisał w uzasadnieniu burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Jego inicjatywa ma pozwolić na oddanie WRM należnego miejsca w historii festiwalu i miasta.

Biorąc pod uwagę fakt, że w radzie miejskiej większość mają rajcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Ziemia Jarocińska”, któremu przewodzi Adam Pawlicki, przegłosowanie projektu uchwały zdaje się być jedynie formalnością.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz