Renowacja dworca w Nowych Skalmierzycach

1
Ponadstuletni dworzec w Nowych Skalmierzycach doczekał się renowacji elewacji frontowej. To kolejny remont, jaki w tym obiekcie wykonała gmina. Teraz czas na następne kroki – a mianowicie na renowację poczekalni.

Zakończyły się trwające od połowy roku roboty konserwatorskie w budynku dworca w Nowych Skalmierzycach. W ich ramach wykonano prace dotyczące elewacji, stolarki drzwiowej oraz okiennej w części frontowej budynku. Ich koszt wyniósł ponad 880 tysięcy złotych. Gminie udało się jednak pozyskać 210 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ochrony Zabytków..
W ramach zakończonych prac wykonano m.in. naprawę miejsc, zagrożonych zawaleniem, zabezpieczono luźne części gzymsów i attyk. A ponadto: wzmocniono i oczyszczono kamień, tynk i cegły na elewacji, naprawiono spękania muru, a także odtworzono wg stanu historycznego okna, kraty, okucia i drzwi zewnętrzne.
– Tegoroczne prace były kontynuacją rozpoczętych w minionym roku. Wówczas wyremontowano dach budynku. Na ten remont także udało nam się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wyjaśnia koordynator projektu z Urzędy Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach Mariusz Puchalski. – Teraz w planach jest odnowienie starej poczekalni – dodaje.
Dworcem od 2015 roku zawiaduje gmina. Burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak chciałby, aby dworzec spełniał także funkcje edukacyjno-kulturalne. Po warunkiem jednak, że gminie udałoby się pozyskać na ich realizację dofinansowanie.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick