Renowacja bezcennego

1
Trwa renowacja wnętrz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie w gminie Jarocin. W tym celu z prezbiterium wymontowany został ołtarz główny, który trafił do pracowni artystycznej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie poddawany jest pracochłonnej renowacji. Całość prac ma potrać pół roku, a ich koszt szacowny jest na ponad 800 tysięcy złotych. Pieniądze zebrało i wciąż zbiera miejscowe stowarzyszenie "Nasza Wspólnota".

Pierwsze wzmianki dotyczące golińskiego kościoła pochodzą z 1410 roku. Obecna świątynia została zbudowana w II połowie XVII w., a odnowiono ją w 1739. W latach 2009-2010 dokonano renowacji bryły zewnętrznej kościoła.

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia trwa właśnie kolejny remont. Tak wyglądał demontaż ołtarza głównego, jego poszczególne elementy poddawane są renowacji.

Z dużym pietyzmem oczyszczane jest sklepienie kościoła. Odbyły się także specjalistyczne badania ścian z wykorzystaniem podczerwieni i promieniowania ultrafioletowego.

Nad przywróceniem obrazom z sanktuarium w Golinie dawnego blasku pracuje ostrowska pracownia artystyczna.

Prace nad elementami ołtarza z Goliny, które trafiły do tej pracowni, będą trwały jeszcze pół roku. Koszt renowacji całego prezbiterium to ponad 800 tysięcy złotych. – Na razie udało zebrać się połowę tej kwoty, pieniądze wciąż są zbierane – mówi Hieronim Grygiel, skarbnik stowarzyszenia.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick