Rekordowy budżet powiatu. Tyle na wydatki nie przeznaczono nigdy [ZDJĘCIA]

1
Budowa nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim
Ostrowscy radni powiatowi jednogłośnie poparli projekt budżetu na 2021 rok. Plan finansowy po raz pierwszy w historii przekroczył próg 200 mln zł pod względem wydatków. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Za nami jedna z najważniejszych sesji w ciągu roku. Pierwsze posiedzenie on line powiatowych radnych było szczególnie istotne, bo dotyczyło zatwierdzenia planu finansowego na najbliższe 12 miesięcy. To najważniejszy dokument powiatu, nad którym pracowano od kilku miesięcy. – Ważne jest również to, że jest to budżet zrównoważony i odpowiedzialny, zachowujący realizm pod względem tego, co dzieje się wokół nas w gospodarce – powiedział starosta Paweł Rajski.

Na co wydadzą pieniądze?

W związku z tym, że wydatki w 2021 roku mają osiągnąć rekordowy poziom ponad 200 mln zł, mieszkańcy powiatu ostrowskiego mogą spodziewać się kosztownych inwestycji. Największą z nich będzie budowa nowoczesnego bloku operacyjnego, który powstanie na trzecim piętrze nowego skrzydła szpitala.

Tak duże wydatki przyczynią się do zwiększenia deficytu budżetowego ustalonego na poziomie 178 mln zł. Dziura w finansach ma zostać pokryta z wolnych środków, emisji obligacji, a także dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. 4 mln zł z budżetu ma zostać przeznaczonych na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Inwestycje drogowe w 2021 roku pochłoną ok. 21 mln zł. Niewykluczone, że ta kwota zostanie jeszcze zwiększona. Starota wyjaśnił, że ok. 2 mln zł w tej puli stanowi wsparcie od samorządów gminnych, które dokładają się do realizacji poszczególnych zadań. Wśród największych inwestycji tego typu znajduje się dokończenie budowy drogi Janków Zaleśny – Łąkociny wraz z powstaniem ścieżki rowerowej oraz modernizacja drogi w Biskupicach Ołobocznych, a także remont drogi Rososzyca – Wielowieś Klasztorna. Każdy z tych projektów będzie kosztował po kilka milionów złotych.

Wyremontowana ma zostać także ul. Raszkowska w Odolanowie. Będzie to zakończenie remontu drogi powiatowej Kaczory – Baby – Wierzbno.

Na liście innego rodzaju inwestycji znalazły się termomodernizacja Bursy Szkolnej, a także remonty w szkołach za kwotę 2,3 mln zł.

Inwestycje w zdrowie mają kosztować w tym roku powiat ostrowski ok. 14 mln zł. W tej kwocie zostały zawarte: budowa bloku operacyjnego, a także remont ortopedii i dokończenie pracowni elektrofizjologii. – Zadaniem szczególnym jest budowa nowego Domu Pomocy Społecznej. W tym roku z budżetu przeznaczamy na ten cel 12 mln zł. Inwestycja idzie planowo do przodu. Do końca roku chcemy zamknąć stan surowy i w przyszłym skupić się już tylko na wyposażeniu – zapowiedział Paweł Rajski. Jak podkreślił, jednym ze źródeł, z których chce pozyskiwać dodatkowe pieniądze do budżetu jest zagospodarowanie terenów inwestycyjnych.

Budżet zdaniem radnych

Radni nie mieli uwag do projektu budżetu uznając, że jest on skrojony odpowiednio do czasów, w których będzie realizowany. – Pomimo ograniczeń spowodowanych koronawirusem jest to budżet odpowiedzialny i przewidujący aktywność inwestycyjną w różnych obszarach – powiedziała Karolina Dera Szymańska w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wierzymy, że uda się zrealizować wszystkie zadania. Czeka nas jeszcze przejęcie pałacu w Lewkowie. To zadanie ważne z punktu widzenia świadomości historycznej i naszej tożsamości – dodał Andrzej Leraczyk w imieniu klubu Samorządny Powiat. Zauważył również, że w budżecie zachowano równowagę pomiędzy wydatkami na budowę i remonty dróg, budowę DPS-u oraz inwestycje na terenie szpitala (po ok. 30 proc.)

Radny Michał Wilczura z Polskiego Stronnictwa Ludowego przeanalizował wydatki majątkowe i stwierdził, że tegoroczny budżet nie będzie należał do zachowawczych. – Nie będziemy musieli patrzeć, jak przeżyć. To budżet, w którym chcemy robić wiele konkretnych rzeczy – wyjaśnił. Jego zdaniem siłą tego planu finansowego są także środki zewnętrzne i bezpieczny poziom zaciąganych zobowiązań.

Bartosz Ziółkowski reprezentujący Klub „Przyjazny Powiat”’ wskazał, że nowy budżet powstał w nadzwyczajnej sytuacji i niepewności spowodowanej brakiem możliwości przewidzenia, w którą stronę będą ewoluować dochody samorządu. Uważamy, że obecnej sytuacji potrzeba współdziałania. Chcemy wspierać starostę i zarząd powiatu w sprawnej realizacji budżetu i, jak tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, wrócić do realizacji ważnych dla nas projektów – zapowiedział.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ladne projekty.

    Zrobcie parking kolo oczyszczalni w Lewkowie zeby nie bylo wjazdu na teren Parku dla ludzi – tylko serwis. Po remoncie bedzie ladniej, bezpieczniej dla dzieciakow i milej. Zreszta fajna sciezka piesza wzdluz Niedzwiady tez by byla mila.

    Generalnie i miasto i gmina – apel: chowajcie auta i laczcie parki 🙂 Miasto szpetnieje od tego blachozlomu na kazdym kroku.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick