Rejestr ciąż. Od dziś lekarze mają obowiązek wpisywać dane o odmiennym stanie pacjentki

5
Do tej pory mogli, ale nie musieli. Jednak od 1 października wpisywanie przez personel medyczny informacji o ciąży pacjentki jest obowiązkowe. Ma ułatwić lekarzom pracę tak, by w przypadkach zagrożenia czy ratowania życia od razu wiedzieli, np. jakich leków nie podawać kobiecie. Przeciwnicy tak zwanego "rejestru ciąż" twierdzą z kolei, że spis ogranicza prawa żeńskiej części społeczeństwa.

Do 30 września wpisywanie informacji przez personel medyczny o ciąży pacjentki jest fakultatywne. Jednak już od soboty taka informacja na temat kobiety musi pojawić się w Systemie Informacji Medycznej. – Do tej pory informacje o ciąży nie były tajne i w systemie elektronicznym to funkcjonuje. Jak wypisujemy zwolnienie ciężarnej, to jest to sygnowane literą, która wskazuje na ciążę – tłumaczy dr n. med. Ryszard Bosacki, ginekolog i dyrektor do spraw medycznych Pleszewskiego Centrum Zdrowia.

Czemu ma służyć tak zwany „rejestr ciąż”? Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że System Informacji medycznej uzupełniony o dane o ciąży to mniejsze ryzyko przyjęcia przez kobietę leków niewskazanych w ciąży na przykład w nagłej sytuacji ratowania życia.

Jakie kontrowersje może budzić zapis rozporządzenia Ministra Zdrowia na temat obowiązku wpisywania informacji o ciąży? Chociażby sprawa notowania danych już na bardzo wczesnym etapie stanu błogosławionego. Między innymi te kwestie w swoim oświadczeniu skierowanym do Adama Niedzielskiego poruszyła senator Ewa Matecka. – Wprowadza się rejestr ciąż, co pogłębia kryzys demograficzny w Polsce. Polki będą się bały ujawniać tych informacji, będą się bały zachodzić w ciążę, będą pod stałym nadzorem. Ja w oświadczeniu senatorskim zapytałam ministra Niedzielskiego o bezpieczeństwo tych danych, jak również o to, z czego wynika konieczność wprowadzenia tego rejestru – mówi senator Matecka.

Kto może uzyskać informację o ciąży danej kobiety? Według rozporządzenia uprawionym do otrzymania takich danych będzie pracownik medyczny, który sam wytworzył daną informację,
lekarz, pielęgniarka i położna POZ wybrani przez danego pacjenta oraz każdy pracownik medyczny w przypadku zagrożenia życia.

Obowiązek wpisywania danych o ciąży do rejestru dotyczy pacjentek, które korzystają z publicznego systemu ochrony zdrowia, jak i tych, które ciąże prowadzą w ramach prywatnej opieki medycznej. Co więcej, takie informacje o aktualnym stanie kobiety personel medyczny jest zobligowany wpisać do systemu nawet w sytuacji, gdy pacjentka ewidentnie się temu sprzeciwia.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Nie ma jak to dokopać kobietom ,klecha ślubował celibat u katolikòw szkoda że nie jest jak w innych wiarach mają żony i dzieci ,szkoda rodzicòw i ich dzieci a szczegòlnie tych chorych ,🥲

    • Nie ma jak to dokopać kobietom. Klecha ślubował celibat. Szkoda, że u katolików nie jest tak, jak w innych religiach gdzie księża mają żony i dzieci. Szkoda rodziców i ich dzieci, a szczególnie tych chorych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick