Rehabilitacja dla osób po COVID-19 w ostrowskim szpitalu. Wystarczy skierowanie od lekarza POZ

1
Osoby, które przechorowały COVID-19 borykają się z wieloma powikłaniami związanymi z przebytym zakażeniem. Mówi się o tzw. mgle covidowej, zaostrzeniu chorób przewlekłych czy ogólnym osłabieniu organizmu. Ozdrowieńcy, by powrócić szybciej do sprawności mogą skorzystać ze specjalnej rehabilitacji. Wystarczy udać się po skierowanie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie później niż 6 miesięcy po chorobie.

Ozdrowieńcy często borykają się z licznymi powikłaniami nie tylko w układzie oddechowym. Mówi się o tzw. mgle covidowej, czyli krótkich lukach w pamięci czy problemie z koncentracją. U wielu osób chorych na COVID-19 diagnozuje się także m.in. zapalenie płuc. – Szczególnie u pacjentów, którzy byli hospitalizowani w trakcie choroby, obserwujemy cięższe powikłania. Wymagają oni rehabilitacji, bądź nawet tlenoterapii – mówi Ewa Zalc–Budziszewska, specjalista chorób płuc.

Te właśnie osoby, ale też każdy inny pacjent po COVID-19 może skorzystać z rehabilitacji pocovidowej. Jest ona prowadzona w wielu zakładach leczniczych m.in. w ostrowskim szpitalu. – Wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, z wpisanym jako rozpoznanie i klasyfikację choroby potwierdzeniu przebycia zakażeniu koronawirusem – tłumaczy Łukasz Przybylski, zastępca kierownika Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Nie ma określonego zestawu ćwiczeń. Są one indywidualnie dobierane do każdego z pacjentów na podstawie ich stanu zdrowia podczas tzw. wywiadu fizjoterapeutycznego – Fizjoterapia dla osób po przebyciu COVID-19 ma dwie podstawy. Pierwsza to trening fizyczny, który dzieli się m.in. na trening areobowy, oporowy. Drugim, bardzo ważnym elementem jest edukacja pacjenta, podczas której uczymy m.in. jak radzić sobie z dusznościami, a także jak planować aktywność fizyczną – mówi Krystian Grzesiek, fizjoterapeuta Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Rehabilitacja dla każdego ozdrowieńca w ostrowskim szpitalu trwa 6 tygodni i odbywa się 2-3 razy w tygodniu. Tutejsza lecznica nie jest jedynym miejscem w regionie, w którym prowadzona jest fizjoterapia dla osób po zakażeniu koronawirusem. Takie zabiegi oferuje także Pleszewskie Centrum Medyczne. Również w szpitalu w Wolicy koło Kalisza ma zostać utworzony pierwszy w regionie samodzielny oddział rehabilitacji pocowidowej.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick