Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Biblioteka w Jarocinie jest obecna w rankingu od początku jego tworzenia, a więc od 2011 roku. W 2017 roku wygrała go, ale ostatnie lata były zdecydowanie gorsze. – W ostatnich dwóch latach musieliśmy trochę ograniczyć naszą działalność ze względu na realizowane inwestycje, a więc budowę Kamienicy Kultury i planowaną przeprowadzkę, a także remonty w pałacu, w filiach w Golinie i Mieszkowie. Chyba dlatego w poprzednim rankingu spadliśmy na 38. miejsce. Tym bardziej cieszy mnie tegoroczny sukces gminy Jarocin i naszej biblioteki, jakim niewątpliwie jest 11. miejsce w Polsce i 2. w Wielkopolsce – mówi Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin.
ZOBACZ TEŻ: Kamienica Kultury otwarta. „Teraz mogę już dom budować” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z danych uwzględnionych w rankingu wynika, że mieszkańcy Jarocina są ponad średnią. Na 1000 mieszkańców Polski przypada 137 zarejestrowanych czytelników bibliotek, ale w nagrodzonym powiecie w naszym regionie sytuacja wygląda jeszcze lepiej, bo mowa o 178 czytelnikach. Średnia liczba wypożyczonych książek także jest wyższa. W Jarocinie to 22 książki na osobę, a w skali kraju – 18.
Ranking Bibliotek jest tworzony przez Instytut Książki oraz dziennika Rzeczpospolita od 2011 roku. Powstaje dzięki odpowiedziom na podstawie ankiet rozsyłanych do wszystkich 2300 bibliotek w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach (z wyjątkiem miast wojewódzkich). Kolejne informacje, na podstawie których tworzony jest ranking, pochodzą m.in. z Głównego Urzędu Statystycznego. Brane pod uwagę są również punkty za działające przy bibliotekach koła czytelnicze, artystyczne bądź literackie, a także za współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz