Rajd Szlakiem Policji Państwowej II Rzeczpospolitej

0
Już w sobotę 13 kwietnia odbędzie się pierwszy w Wielkopolsce Rajd Szlakiem Policji Państwowej II Rzeczpospolitej. 8-kilometrowa trasa będzie wiodła przez Ziemię Jarocińską Doliną Lutyni, przez las między Pałacem w Słupi a Pałacem w Witaszycach.

Rajd Szlakiem Policji Państwowej II Rzeczpospolitej, który odbędzie się w sobotę 13 kwietnia pod Jarocinem na terenie Nadleśnictwa Jarocin, ma upamiętnić pomordowanych przez NKWD w 1940 roku w Twerze polskich policjantów. Będzie to także okazja do upamiętnienia 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, a także 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Atrakcją rajdu będzie pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, która wraz z rekonstruktorami z Drużyny Tradycji 70. pp. z Pleszewa, które zaprezentują bogaty program edukacyjny.

8-kilometrowa trasa będzie wiodła spod Pałacu w Słupi do Pałacu w Witaszycach. Rajd będzie miał charakter pieszego marszu terenowego po lesie zlokalizowanym w Dolinie Lutyni między pałacami w Słupi oraz Witaszycach. Uczestnicy będą wykonywać zadania inspirowane pracą funkcjonariuszy policji pracujących w II Rzeczpospolitej oraz z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku, a także ewakuacji na Wschód. Zaplanowano m.in. strzelanie do tarczy, rozminowywanie mostu, poszukiwania i upamiętnienie grobu policjanta, który poległ podczas niemieckiego bombardowania pod Kutnem, a także odnaleźć skradziony rower.

Rajd Szlakiem Policji Państwowej II RP to jeden z czterech tego typu wydarzeń organizowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Kolejne odbędą się: 11 maja – VI Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych (Lasy Taczanowskie), 18 maja – VI Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Regionu Konińskiego oraz w dniach 3-7 czerwca – II Wielkopolski Rajd Konny szlakiem bojowym 3/17 Pułku Ułanów Wielkopolskich (Gniezno-Szubin).

Plan rajdu Doliną Lutyni – 13 kwietnia 2019 r.
– godz. 9.00 Zbiórka patroli i uczestników przy pałacu w Słupi (gm. Jarocin)
– godz. 9.15 Powitanie uczestników, otwarcie rozkazów rajdowych
– godz. 10.00 Wyruszenie pierwszego patrolu na trasę rajdu (patrole ruszają na trasę w odstępach czasowych, zależnych od ilości patroli)
– godz. 15.00 Przybycie patroli na metę (pałac w Witaszycach – gm. Jarocin)
– godz. 16.00 Poczęstunek dla patroli i dwie rekonstrukcje historyczne przy pałacu w Witaszycach, otwarty piknik historyczny dla mieszkańców (kampania wrześniowa, zbrodnia katyńska)
– godz. 17.10 Podsumowanie rajdu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick