Radny chce strategii dotyczącej zieleni, prezydent powoła Ogrodnika Miejskiego

15
Szczególna troska o miejską zieleń i przygotowanie oficjalnej strategii w tym zakresie – o to wnioskował wczoraj w interpelacji podczas sesji Rady Miejskiej radny Jakub Paduch z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Miasto odpowiada – zagospodarowanie zieleni miejskiej jest w gestii władz miasta, a już w tym roku powstaną nowe „zielone” inwestycje oraz zostanie powołany...miejski ogrodnik.

Powodem, dla którego radny Paduch zainteresował się miejską zielenią i postanowił wnieść o sporządzenie odpowiedniej strategii jest przede wszystkim częściowa wycinka oraz przycinanie drzew na terenie Ogródków Jordanowskich. W tym roku ruszy ich modernizacja. Miasto już zamknęło przetarg, do którego zgłosiły się cztery firmy, teraz trwa sprawdzanie ofert. Najniższa jaka wpłynęła opiewa na kwotę 1 mln 795 tysięcy 800 złotych. Teren jest już przygotowywany i faktycznie w ostatnich tygodniach usunięto z niego kilka drzew, inne zostały przycięte. Miasto zapewnia, że już po modernizacji tzw. „Jordanków” będą wprowadzone nowe nasadzenia.

Wczoraj radny na forum przedstawiał dane mówiące, że 10% powierzchni miasta to tereny stricte zielone. – Aktualnie światowym trendem świadczącym o zrównoważonym rozwoju obszarów miejskich jest rozwój i dbałość o infrastrukturę błękitno-zieloną – mówił Jakub Paduch. Radny pytał i zarazem wnioskował o stworzenie odpowiedniego dokumentu opisującego strategię wprowadzania i utrzymywania miejskiej zieleni. Na tą interpelację szybko odpowiedział wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka. – Sprawa zagospodarowania przestrzeni publicznej w wymiarze zieleni jest istotna, bo w sposób wymierny wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców. Taką świadomość mamy – powiedział pierwszy zastępca prezydent Beaty Klimek. Wymienił szereg inwestycji „zielonych”, które powstaną w Ostrowie Wielkopolskim. To między innymi miejskie tężnie, parki kieszonkowe, City Tree czy rewitalizacja przestrzeni miejskiej i parków, a także tworzenie tak zwanych miejskich łąk.

Wiceprezydent zapowiedział także powołanie osoby odpowiedzialnej za zieleń w mieście. Wkrótce etat ma otrzymać Ogrodnik Miejski. – Będzie odpowiedzialny za rozwój, nadzorowanie, opiniowanie i określenie standardów w zakresie miejskiej zieleni – powiedział Mikołaj Kostka na wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Więcej informacji na ten temat w załączonym materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

  • Widocznie CRK Zieleń i Rekreacja Sp. z o.o. nie daje rady w tym zakresie, bo zarobiona jest i trzeba dać posady następnym swoim, tworząc nowe stanowisko i firmę miejską.

 1. Pan Radny Jakub Paduch nie jest pierwsza, osoba która zaproponowała wprowadzenie polityki związanej z zielenią miejską. Jeden z kandydatów do Rady Miasta zaproponował w swoim programie szereg gotowych rozwiązań w tym projekt Platan, szczegóły w poniższym linku:
  https://www.facebook.com/skutecznywdzialaniu/posts/662339440833624
  Tak na marginesie, zatem jakie kompetencje i wiedzę posiadają pracownicy spółki miejskiej CRK Zieleń i Rekreacja odpowiedzialnej za zieleń miejską skoro niezbędne jest zatrudnienie Ogrodnika Miejskiego?

  • Na pewno ktos z Paduchem na czele nie spi po nocy i przejmuje sie co ten jeden z kandydatow porabia i o czym kiedys napisal. Rafal daj sobie spokoj. Ludzie pokazali co o tobie mysla

 2. Niech najpierw zajmą się ruinami kamienic w centrum.
  i niech nikt nie mówi, że to sprawa właścicieli….na głogowskiej jak facet zrobił chatę w stylu góralskim to
  umieli interweniować i go zblokowali..a jak przy filarach pół roku stoi obskurna buda z lodami na cegłach (jesień/zima) w ścisłym centrum miasta to nie ma pana….

 3. Dobre miejsce na park byłoby przy ulicy strzeleckiej na przeciw bloków w stronę ulicy jasnej, aż się prosi o zieleń w tym miejscu.

 4. Super pomysł, następnie proszę powołać wielkiego łowczego, potem podczaszego, no i oczywiście tak z duchem czasu to stylistę.

 5. Jak Pani Prezydent wróciła z Ciągciul czy jakoś tak, to jej się horyzonty poszerzyły i zielono w oczach zrobiło.

 6. i bardzo dobrze , brawa dla radnego! w ostrowie wycinane sa drzewa ostatnio na duza skale , wszedzie ma byc beton a zieleni nic

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick