PWSZ została oficjalnie Akademią Kaliską

4
Fot. kalisz.pl
Pomysł przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu w Akademią Kaliską wreszcie stał się faktem. Zmiana wejdzie w życie 1 września i pozwoli uczelni na dalszy rozwój. Dokumenty zostały podpisane, a w uroczystości, która odbyła się w siedzibie Akademii wziął udział m.in. Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

“Kalisz – najstarsze miasto w Polsce ma najmłodszą uczelnię akademicką” – powiedział podczas uroczystości związanej z podpisaniem dokumentów prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Sfinalizowanie przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu w Akademią Kaliską było tylko formalnością. O tym, że uczelnia zmieni charakter minister Murdzek powiedział już podczas poprzedniej wizyty w tym mieście.

Gotowość uczelni do uzyskania tytułu akademii minister Murdzek potwierdził już podczas ostatniej wizyty w Kaliszu. Zapowiedział wówczas, że PWSZ jest na najlepszej drodze do przekształcenia w akademię. Przyznał, że był pod wielkim wrażaniem szkoły. Szczególną uwagę szefa resortu nauki zwróciła pasja wykładowców i pracowników PWSZ, doskonała współpraca szkoły z przedsiębiorcami oraz wielkie oddanie sprawom lokalnym. Wojciech Murdzek podkreślił, że kaliska uczelnia zapracowała na status akademii. – Obecność Akademii Kaliskiej to powód do dumy dla mieszkańców, perspektywa dobrej przyszłości dla wielu ludzi, którzy będą na Akademii Kaliskiej studiowali. To docenienie ciężkiej pracy uczelni o rozwój, o zachowanie odpowiedniego poziomu i jakości nauczania, ponieważ tytuł akademia, zawiera spełnienie pewnych wymogów, a one oznaczają, wykonaną ciężką pracę – podkreślił szef resortu szkolnictwa wyższego.

Rektor Akademii Andrzej Wojtyła podkreślił, że powołanie jej jest dla niego pewnym etapem na drodze do przekształcenia uczelni w Uniwersytet Kaliski. – To, co się robi w nauce na poziomie wyższym nie jest namacalne. Łatwo jest ocenić władze samorządowe, po ilości wybudowanych dróg, a trudniej jest ocenić naukę i dydaktykę, ponieważ to przynosi efekty dopiero po latach. Takie szerokie podejście prezydenta świadczy o jego odpowiedzialności za miasto i rozwój miasta, na szereg długich lat – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, pierwszy rektor Akademii Kaliskiej, który jednocześnie dziękował Krystianowi Kinastowskiemu za zaangażowanie w rozwój intelektualny mieszkańców miasta.

Kaliska uczelnia jako Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego rozpocznie funkcjonowanie 1 września 2020 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. 4
    2

    Ale przeciez kilka lat temu wszystkie “akademie” przekształcano w uniwersytety. Więc o co chodzi z ta akademią kaliską, , to chyba jakaś szkółka niedzielna.

    • Coś ci się pomyliło… Kalisz ma ambicje i z PWSZ będzie miał najpierw akademię, a potem Uniwersytet Kaliski! A co będzie miał Ostrów? Wielkie g… czyli przedszkole Spalineczka i carycę Klimek! Ależ ten Ostrów ,,rozwojowy”…

  2. Mag. Jak nie masz pojęcia, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać Akademią lub Uniwersytetem to sobie przeczytaj w ustawach. Chyba, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, a tak można przypuszczać czytając twój wpis.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick