Ptasia grypa w powiecie ostrowskim – czy sytuacja jest już opanowana?

0
Informacja o ognisku ptasiej grypy w powiecie ostrowskim spowodowała, że na hodowców drobiu padł blady strach. Ognisko choroby wykryto w jednym z gospodarstw w miejscowości Topola Osiedle. Wirus H5N8 poniesie za sobą poważne skutki i być może doprowadzi do kryzysu w brany drobiarskiej. Z najnowszych informacji, jakie przekazał Powiatowy Lekarz Weterynarii, wszystkie zarażone zwierzęta zostały już zutylizowane.

Jak informuje Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane. – Ostatni transport zarażonego drobiu wyjechał z hodowli w nocy z soboty na niedzielę. Hodowcy będą musieli jeszcze przez miesiąc przestrzegać zasad, m.in. zobowiązani są do trzymania drobiu w klatach i nie wypuszczania ich – mówi Dariusz Hyhs.

Nie wykluczone jest pojawienie się za jakiś czas kolejnych ognisk, ale póki co, sytuacja jest opanowana i nie ma takiego zagrożenia.

Ognisko choroby wykryto na terenie jednej z największych ferm w Topoli Osiedle (Gmina Przygodzice). Zarażonych zostało blisko 70 tysięcy kur niosek. Straty hodowcy sięgają nawet milion złotych.

CZYTAJ TEŻ: Prezes WIR: „Opłacalność branży drobiarskiej gwałtownie spadnie”

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick