Psychologowie pod telefonami. W Ostrowie rusza infolinia wsparcia

4
Młoda pielęgniarka Daniela Trezzi z Lombardii, minister finansów z niemieckiego landu Hesja Thomas Schaefer, Bernard Gonzales - lekarz francuskiej drużyny piłkarskiej, a nawet polski ginekolog z Kielc prof. Wojciech Rokita... Między innymi oni właśnie nie poradzili sobie z presją i stresem spowodowanymi pandemią i odebrali sobie życie. Nie tylko dorośli, ale i dzieci oraz młodzież potrzebują fachowego wsparcia, by poradzić sobie z nadmiarem informacji, a co za tym idzie emocji. Władze Ostrowa Wielkopolskiego uruchamiają specjalne linie telefoniczne, pod którymi będą czuwać psychologowie. Ma to pomóc uniknąć tragicznych sytuacji.

Wykształceni, mający stabilną pracę, wsparcie najbliższych… Niestety, koronawirus nie oszczędza psychiki nawet najsilniejszych osób. Życie odebrali sobie już lekarze czy politycy na całym świecie. Nie każdy potrafi radzić sobie z wieloma negatywnymi skutkami, jakie przynosi nam pandemia. – Ludzie w tej niezwykle trudnej sytuacji przestają radzić sobie z codziennością, ze sprawami związanymi z tą konkretną chorobą [COVID-19 – przyp.red.], z utratą pracy… – wylicza wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Sebastian Górski. Z tego powodu miasto uruchamia linie telefoniczne, pod którymi będą czuwać psychologowie czy pedagodzy gotowi odpowiedzieć na liczne pytania, udzielić porady, wesprzeć na duchu każdego mieszkańca miasta. Pomoc drogą telefoniczną otrzymają też osoby walczące z uzależnieniami, które zmuszone były przerwać terapię czy osoby zmagające się np. z depresją lub stanami lękowymi. – Przy telefonach będą czekali merytorycznie przygotowani pracownicy ośrodka, czyli psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy, terapeuci przygotowani do fachowego udzielania porad – mówi Daria Ciesielska, psychoterapeutka z ostrowskiego Ośrodka Profilaktyki Terapii Uzależnień.

Linie telefoniczne będą dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom czy młodzieży. Każda osoba – jeśli poczuje taką potrzebę – będzie mogła porozmawiać z osobą wykwalifikowaną i kompetentną do udzielenia porady czy pokierowania co zrobić, by poradzić sobie z danym problemem. – W teren nie udają się pracownicy socjalni czy kuratorzy, a to też rodzi różne zagrożenia – dodaje wiceprezydent Górski. Warto dodać, że psychologowie będą chronić naszą tożsamość, dzwoniąc na specjalną infolinię wsparcia można zachować anonimowość. – Dla osób, które są w trudnej sytuacji jaką jest sytuacja pandemii to porozmawianie z drugim człowiekiem powoduje ulgę. Oni od razu nie będą sobie super radzili w trudnej sytuacji, ale poprzez rozmowę zmniejszy się ich napięcie emocjonalne i podpowiemy jakie są metody radzenia sobie w kryzysie – mówi Daria Ciesielska.

Koordynować działanie linii telefonicznych będą pracownicy z Ośrodka Profilaktyki Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim. Dzwonić będzie można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00, infolinia wystartuje jutro (tj. 16 kwietnia).

Warto przypomnieć, że w Ostrowie Wielkopolskim działają już infolinie dedykowane seniorom. Pod numerami telefonów (62) 720 48 26 oraz 660 510 243 osoby starsze mogą poprosić wolontariuszy o pomoc np. w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa na spacer. Pomoc udzielania jest bezpłatnie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. A ja mam pytanie do włodarzy miasta: obiecane były maseczki dla mieszkańców. U mnie zameldowanych jest 6 osób, dostaliśmy 2 maseczki, mamy pociąć i nosić po 1/3 czy jak może rozwiązać ten problem?

  2. Ciesz się mieszkańcu, że dostałeś cokolwiek. Musu nie ma.Ważne, że znowu mieszkańcy mogą być wdzięczni pani prezydent, że tak o nich dba. A że ktoś tam czegoś nie dostał? nie chodzi o szczegóły, ważne że mamy naszą kochaną panią prezydent.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick