Psy zostały uśpione. Były agresywne. Trzciński: Te psy nikogo nie ugryzły!

16
Dwa, dziewięciomiesięczne psy, podopieczni podostrowskiego schroniska zostały uśpione decyzją placówki w porozumieniu z powiatowym lekarzem weterynarii. Powód? Zbyt duża agresja i stworzenie zagrożenia dla ludzi. Psy w schronisku przebywały od ponad trzech tygodni. W sieci jednak zawrzało po opublikowaniu filmiku jednego z miłośników zwierząt, na którym widać, że psy nie przejawiają żadnej agresji.

Na portalu społecznościowym burzę wywołał wpis jednego z miłośników zwierząt, który poinformował, że dwa psy zostały uśpione. Jego zdaniem decyzja została podjęta zbyt szybko. Wpis miał podpięte wideo, na którym widać 9-miesięczne czworonogi na dzień przed uśpieniem.

Powodem uśpienia zwierząt była agresja. I tu zaczął się problem. – Te psy nikogo nie ugryzły! To były psy młode i zdrowe – mówi Maciej Trzciński. – Ten filmik nie oddaje rzeczywistości. Zdarzało się, że te psy nie pozwoliły człowiekowi wejść do kojca, bo rzucały się na niego. Filmik przedstawia je łagodne, ale Maciej podawał im jedzenie. Reakcja psa jest zrozumiała – wyjaśnia Agnieszka Nowicka, kierownik podostrowskiego schroniska.

Początkowo mówiło się, że decyzję o uśpieniu psów podjął Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii. – O całej sprawie dowiedziałem się po fakcie. Moi pracownicy powiedzieli mi, że podobno jestem osobą decyzyjną w tej sprawie. Nie podpisywałem żadnej zgody! – mówi Hyhs.

Nieoficjalnie mówi się, że uśpienie psów mogło mieć pobudki blokowania miejsc dla psów typowo adopcyjnych. Psy dzikie, wolnożyjące bardzo trudno jest zresocjalizować. Jednak, gdy chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie człowieka, w tej sytuacji nie ma już wyjścia.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Nie wydawajcie zbyt pochopnie komentarzy. Pani kierownik schroniska wie co robi i mówi. A co byłoby gdyby doszło do tragedii. Co wtedy mowilby pan Trzcinski?

  • do jakiej tragedii? zeżarłyby wszystkich?ludzie!!!!bandyci łażą po świecie i czy ktoś ich usypia bo są agresywni?To są małe psy potrzeba pomocy behawiorysty a nie iść na łatwiznę!!!!!

  • Pan chyba nie wie co mowi!!!! Jak 9-cio miesieczne pieski moga pogryzc.To jeszcze psie dzieci!!!!A Pani kierownik schroniska powinna zamiatac ulice, bo na pewno nie nadaje sie do tego by prowadzic schronisko!!!

 2. Małe, młode psy – 9 miesięcy to jeszcze psie dzieci więc nie ma mowy tu o agresji. Pies agresywny nie tylko sam nie podejdzie do człowieka ale nie pozwoli się do siebie zbliżyć i szczerzy zęby. A te wystraszone biedactwa… po prostu serce pęka z żalu że tak z nimi postąpiono.

 3. „Zdarzało się, że te psy nie pozwoliły człowiekowi wejść do kojca, bo rzucały się na niego. ” -pies sie zna na ludziach wyczuje dobrego i złego wiec sie nie ma co dziwic ze niby byl agresywny dla kierowniczki i kogos z personelu skoro czul ze mu zrobia krzywde. Wszystko zrozumiale ze tak reagowaly jezeli faktycznie reagowaly agresja.

 4. Psy na filmie – młode, wycofane , wylęknione. To oczywiste, ze opiekę i socjalizacje powinna przeprowadzać jedna osoba. I tak było. Uśpienie psów bez wskazań ustawowych to przestępstwo. Zarówno lekarz weterynarii, który wydal orzeczenie uśmiercenia szczeniaków jak i kierownik schroniska powinni ponieść karę. Nie ma przyzwolenia społecznego na takie bestialskie praktyki w ciszy schronisk dla zwierząt, które z mocy ustawy powinny stanowić dla psów teren bezpieczny, w którym da się im szansę na drugie lepsze życie. Doczesne. Zanim państwo skażecie swojego psa na poniewierkę pomyślcie co może się z nim wydarzyć i to nie wśród obojętnych, czasem wrogo nastawionych do zwierząt ludzi, ale w instytucji, ktora z nazwy powinna zapewnić im wyżywienie i opiekę. Pies jest istotą żywą, nie jest rzeczą.

 5. Popieram Panią Joannę Stańczyk , komentowałam już wcześniej tą sytuację na Facebooku, z tym że nie było tyle informacji co tutaj. 9-cio miesięczne szczeniaki agresywne , komu Pani Agnieszko Nowicka chce mydlić oczy , twierdzi Pani że filmik Pana Macieja nie oddaje stanu faktycznego,bo podawał im jedzenie i nie reagowały agresją , to znaczy że były zagłodzone ,wystraszone być może bite więc próbowały się bronić a Pani nazywa to agresją.Jeżeli były takie agresywne że nie wpuszczały opiekuna ani Pani do boksu to trzeba było nagrać tą agresję , wtedy zobaczylibyśmy dlaczego te psy wobec was były agresywne. One po prostu były przez was krzywdzone i się broniły. Powinna Pani odejść z tego stanowiska i odpowiedzieć przed SĄDEM za przekroczenie swoich kompetencji.Weterynarz powiatowy powinien również wyciągnąć konsekwencje wobec osoby,która niby w jego imieniu wykonała wyrok na tych psich dzieciach. Mam nadzieję że sprawa ta znajdzie swój koniec przed sądem.

  • to nie weterynarz tylko rzeźnik na miano lekarza weterynarii powinno się zasłużyć ….lekarze ratuja zdrowie a nie uśmiercają zdrowych …do sądu z nimi!!!!!!!!!!!!!

 6. Brak słów ludzie pracujący w schronisku podejmujący decyzje uśmiercenia piesków powinni być zwolnieni. Ludzie Mam wrażenie że pracownicy tego schroniska chcieliby, żeby psy nie szczekały , nie jadły , nie wydalały , najlepiej jakby stały nieruchomo .Czasami odnoszę wrażenie że to nie zwierzęta się liczą a tylko pieniądze które za nimi idą. W moim mieście błąkał się piesek , potem dowiedziałam się ,że jest w schronisku po jakim czasie pojechałam go i adoptowałam .Niestety ledwo go poznałam wychudzony jak nieboskie stworzenie . Jak się błąkał to wyglądał lepiej.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick