Przyszedł na Białą Sobotę, odjechał karetką do szpitala

0
Fot. Pixabay
Chciał się po prostu przebadać. Okazało się jednak, że musiał natychmiast udać się do szpitala, więc z rynku do Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia został przewieziony karetką. Jak mówią przedstawiciele szpitala, to przykład, że takie akcje są potrzebne.

Druga Biała Sobota w historii Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia zakończyła się sukcesem nie tylko dlatego, że rynek odwiedziło w tym czasie około 500 osób. Jednego z mieszkańców, który przyszedł się przebadać, karetka odwiozła do szpitala. Być może w ten sposób uratowano mu życie. – Po konsultacji z lekarzem okazało się, że mężczyzna ma problemy zdrowotne i musi udać się do szpitala. Został tam zawieziony karetką pogotowia, która była na rynku. Co prawda przyjechała tam w innym celu, bo w związku z Białą Sobotą, ale oczywiście nikt się nie zastanawiał, kiedy była potrzebna pomoc i pacjent został w porę przetransportowany do szpitala – mówi Katarzyna Rutkowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa w OCZ. – Jeżeli możemy jednej osobie pomóc, to już warto takie dni organizować – dodaje.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Biała Sobota na ostrzeszowskim rynku została zorganizowana po raz drugi. Ubiegłoroczna edycja zakończyła się sukcesem i podobnie było tym razem. W specjalnie przygotowanym miasteczku pojawiło się prawie 500 mieszkańców powiatu. – Nasze założenie jest takie, że wychodzimy do pacjentów z murów szpitalnych, rozstawiamy namioty na rynku, prowadzimy konsultacje lekarskie i pielęgniarskie. W tym roku mieliśmy internistę, chirurga i dwie panie onkolog. Pielęgniarki robiły EKG, spirometrię, badały poziom cukru oraz ciśnienie. Był także punkt porad fizjoterapeutycznych, w którym prezentowano ćwiczenia – wyjaśnia Katarzyna Rutkowska.

Na ostrzeszowskim rynku swój namiot miało także laboratorium, gdzie można było zbadać krew w kierunku wykrycia nowotworu prostaty lub jajnika. W punkcie porad dla pacjenta można było poznać wskazówki związane z ubieganiem się o wyjazd do sanatorium. Stąd obecność pełnomocnika ds. praw pacjenta. Pomocą służyła też dietetyk, która udzielała porad dotyczących zdrowego żywienia, przeprowadzała analizę składu ciała i sugerowała odpowiednią dietę. – W tym roku po raz pierwszy mieliśmy stanowisko ratowników, na którym można było nauczyć się udzielać pierwszej pomocy i rozwiać wszelkie wątpliwości z nią związane. Przećwiczyć można też było masaż serca – kontynuuje dyrektor ds. pielęgniarstwa.

Przedstawiciele szpitala zapowiadają, że w przyszłym roku odbędzie się trzecia edycja Białej Soboty. To efekt zainteresowania, jakim cieszy się ta inicjatywa. W przyszłym roku organizatorzy będą chcieli się skupić na pacjentach wymagających ścisłej pomocy medycznej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick