DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Przyrzekamy, że zawsze udzielimy pomocy" - sprzęt AGD dla Ukraińców i nie tylko dotarł zza niemieckiej granicy

Sprzęt AGD oraz bielizna i zabawki dla dzieci trafiły do Ostrowa Wielkopolskiego nieprzypadkowo. Podczas pierwszego przekazania darów, które miało miejsce w kwietniu tego roku, przedstawiciele niemieckiego powiatu Sonnenberg dowiedzieli się, że brakuje właśnie takich rzeczy, jak pralki, lodówki, czy mikrofalówki. Postanowili od razu działać i rozpocząć zbiórkę. – Chciałbym podziękować za tak konkretną pomoc, która trafi do polskich rodzin mających w swoich domach uchodźców z Ukrainy, ale trafi też bezpośrednio do ukraińskich rodzin – mówił Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Wszystkie dary zostały zebrane przez mieszkańców powiatu Sonnenberg, jak również przez różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje oraz członków tzw. Lions Clubs, czyli zamożnych obywateli Niemiec, którzy dzielą się swoimi zasobami z potrzebującymi. – Cieszymy się, że możemy pomóc i dzielić się tym, co mamy. Przyrzekamy, że w każdym momencie, gdy tylko będzie jakakolwiek potrzeba to zawsze udzielimy pomocy o każdej porze dnia i nocy – mówił Jurgen Koepper, starosta niemieckiego powiatu Sonnenberg.

Jedną z osób, która otrzymała sprzęt AGD jest Irena Wojciechowska, Ukrainka mieszkająca w Polsce od 22 lat. Tu znalazła swoją miłość i pracę. Teraz przyjęła pod swój dach dziewięć osób w tym swoją siostrę oraz kuzynostwo, którzy mieszkali 15 km od granicy ukraińsko-rosyjskiej. – Oni wszyscy trzymają się razem i nie mogłam ich rozdzielić. Wszyscy wychowywaliśmy się w jednym mieście, a obecnie tam nieprzerwanie są bombardowania. Nie miałam serca, by nie udzielić im tej pomocy. Pralka, którą otrzymałam to bardzo duża pomoc, bo obecnie w domu jest 12 osób – powiedziała nam Irena Wojciechowska.

W Ukrainie zostali mężczyźni z rodziny, którzy walczą na froncie oraz mama Ireny. Kobieta, mimo usilnych próśb, nie chce przyjechać do Polski. – Mama powiedziała, że jeśli ma umrzeć, to tam – dodała Irena.

Lista oczekujących na sprzęt AGD powstała już na samym początku istnienia punktu pomocy w dawnym Kinie Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Jak wspomniał Szymon Matyśkiewicz, koordynator punktu, wraz z dzisiejszym transportem wszystkie osoby oczekujące na liście, otrzymają potrzebny sprzęt.

Napisz do autora

Komentarze (13)
 • C
  Czytelnik

  czwartek, 26 maja, 2022

  Auta niech im jeszcze przywiozą a Ci niby uchodźcy balują na ogródkach na rynku kupują najdroższe alkohole w sklepach i whisky fury mają a przecież uciekali przed wojną i przyjechali z niczym a jak widać wszystko mają w tym ich domu na Królowej Jadwigi całą noc się światło świeci gra muzyka a miasto za wszystko zapłaci z kieszeni nas mieszkańców

  Odpowiedz
 • Ł
  łostrów

  czwartek, 26 maja, 2022

  ja dziś widziałem w lidlu jak urainki dwie brały tyle łyski ze szok

  Odpowiedz
 • C
  Czytelnik

  czwartek, 26 maja, 2022

  Jak przejechali to do roboty ci co nie chcą sami iść miasto zarośnięte rynsztoki zachwaszczone szczoty i jechanie bo to są uchodźcy niech zarobią na własne życie tylko miasto daje

  Odpowiedz
 • C
  Ci.ka

  piątek, 27 maja, 2022

  Młode Ukrainki w solariach, dbają o urodę, po co mają szukać pracy…jeszcze tipsy by sobie połamały… forsę dostają a i po cichu sponsor też się trafi … lepiej mają niż nie jeden Polak…ale w Polsce dobrobyt… biednym ,pokrzywdzonym przez los „Polsat” chałupy remontuje… na lek dla ciężko chorego dziecka- zrzutka w internecie, WOŚP- zajmie się zbiórką na sprzęty- a z naszych podatków trzeba pokazać jaki to dobry rząd PiSiorów mamy co Ukraincom daje …. /

  Odpowiedz
 • C
  Czytelnik

  piątek, 27 maja, 2022

  Jak mają dać na chore dziecko to jest zbiórka ludzie mają dać a na Ukraińców jest jeszcze im to wyjdzie że przyjęli ich pod dach

  Odpowiedz
 • B
  Becia

  piątek, 27 maja, 2022

  Zamiast zwozić pralki, niech zabiorą Ukraińców do Niemiec. Zrobią nam tym większą przysługę. Uchodźcy zaczynają coraz bardziej się szarogęsić w Ostrowie. Chyba zapominają, że są tu tylko gośćmi.

  Odpowiedz
 • X
  xyz

  piątek, 27 maja, 2022

  I po co te komentarze? Cieszmy się z tego co mamy – oby nie musielibyśmy „podzielić” w przyszłości Ich losu. :0(

  Odpowiedz
 • M
  marek

  piątek, 27 maja, 2022

  do Anonim. DO roboty iść, a nie wszystko za darmo mają , już podali że będą pobierać emerytury nasze . szok

  Odpowiedz
 • G
  gez.

  piątek, 27 maja, 2022

  Co to za ruskie onuce/trole tu piszą?
  Nawet na lokalny portal się zleciały?
  60 gr. za wpis? Rubel cienko stoi to teraz 60 gr. to dobra kasa w Rosji.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz