„Przyrzekamy, że zawsze udzielimy pomocy” – sprzęt AGD dla Ukraińców i nie tylko dotarł zza niemieckiej granicy

13
Lodówki, pralki, mikrofalówki, bielizna oraz zabawki dla dzieci dotarły dzisiaj do Ostrowa Wielkopolskiego z niemieckiego powiatu Sonnenberg, partnera powiatu ostrowskiego. To już druga pomoc, którą otrzymują uchodźcy z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w tym mieście. Dary trafią także do tych, którzy pod swój dach przyjęli uciekinierów zza wschodniej granicy.

Sprzęt AGD oraz bielizna i zabawki dla dzieci trafiły do Ostrowa Wielkopolskiego nieprzypadkowo. Podczas pierwszego przekazania darów, które miało miejsce w kwietniu tego roku, przedstawiciele niemieckiego powiatu Sonnenberg dowiedzieli się, że brakuje właśnie takich rzeczy, jak pralki, lodówki, czy mikrofalówki. Postanowili od razu działać i rozpocząć zbiórkę. – Chciałbym podziękować za tak konkretną pomoc, która trafi do polskich rodzin mających w swoich domach uchodźców z Ukrainy, ale trafi też bezpośrednio do ukraińskich rodzin – mówił Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Wszystkie dary zostały zebrane przez mieszkańców powiatu Sonnenberg, jak również przez różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje oraz członków tzw. Lions Clubs, czyli zamożnych obywateli Niemiec, którzy dzielą się swoimi zasobami z potrzebującymi. – Cieszymy się, że możemy pomóc i dzielić się tym, co mamy. Przyrzekamy, że w każdym momencie, gdy tylko będzie jakakolwiek potrzeba to zawsze udzielimy pomocy o każdej porze dnia i nocy – mówił Jurgen Koepper, starosta niemieckiego powiatu Sonnenberg.

Jedną z osób, która otrzymała sprzęt AGD jest Irena Wojciechowska, Ukrainka mieszkająca w Polsce od 22 lat. Tu znalazła swoją miłość i pracę. Teraz przyjęła pod swój dach dziewięć osób w tym swoją siostrę oraz kuzynostwo, którzy mieszkali 15 km od granicy ukraińsko-rosyjskiej. – Oni wszyscy trzymają się razem i nie mogłam ich rozdzielić. Wszyscy wychowywaliśmy się w jednym mieście, a obecnie tam nieprzerwanie są bombardowania. Nie miałam serca, by nie udzielić im tej pomocy. Pralka, którą otrzymałam to bardzo duża pomoc, bo obecnie w domu jest 12 osób – powiedziała nam Irena Wojciechowska.

W Ukrainie zostali mężczyźni z rodziny, którzy walczą na froncie oraz mama Ireny. Kobieta, mimo usilnych próśb, nie chce przyjechać do Polski. – Mama powiedziała, że jeśli ma umrzeć, to tam – dodała Irena.

Lista oczekujących na sprzęt AGD powstała już na samym początku istnienia punktu pomocy w dawnym Kinie Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Jak wspomniał Szymon Matyśkiewicz, koordynator punktu, wraz z dzisiejszym transportem wszystkie osoby oczekujące na liście, otrzymają potrzebny sprzęt.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

 1. Auta niech im jeszcze przywiozą a Ci niby uchodźcy balują na ogródkach na rynku kupują najdroższe alkohole w sklepach i whisky fury mają a przecież uciekali przed wojną i przyjechali z niczym a jak widać wszystko mają w tym ich domu na Królowej Jadwigi całą noc się światło świeci gra muzyka a miasto za wszystko zapłaci z kieszeni nas mieszkańców

  • nawet tutaj trafiają z tą ruską propagandą, ta barbarzyńska, ruska ośmiornica za bardzo się rozrosła.
   Wg ciebie uchodźca powinien być z workiem na kiju, wychudzony, zasępiony i bez chęci do życia.
   Powinien, tak jak ta ruska swołocz być zdziwiony, że można jeść nutellę i mieć w domu laptopa, to jest wzór do naśladowania. Bieda, że 30 mln ruskich nie ma wc w domu, ale co tam takie przyziemne problemy, ważne że mają fiutina i chcą zagarnąć kolejne państwa. Sowiety to największe zakały świata, stamtąd nie przyszło nigdy nic dobrego, tylko cierpienie i bieda.

  • Do roboty niech idą, ale nie bo po co jak dają w tym śmiesznym kraju za nic

 2. Jak przejechali to do roboty ci co nie chcą sami iść miasto zarośnięte rynsztoki zachwaszczone szczoty i jechanie bo to są uchodźcy niech zarobią na własne życie tylko miasto daje

 3. Młode Ukrainki w solariach, dbają o urodę, po co mają szukać pracy…jeszcze tipsy by sobie połamały… forsę dostają a i po cichu sponsor też się trafi … lepiej mają niż nie jeden Polak…ale w Polsce dobrobyt… biednym ,pokrzywdzonym przez los „Polsat” chałupy remontuje… na lek dla ciężko chorego dziecka- zrzutka w internecie, WOŚP- zajmie się zbiórką na sprzęty- a z naszych podatków trzeba pokazać jaki to dobry rząd PiSiorów mamy co Ukraincom daje …. /

 4. Jak mają dać na chore dziecko to jest zbiórka ludzie mają dać a na Ukraińców jest jeszcze im to wyjdzie że przyjęli ich pod dach

 5. Zamiast zwozić pralki, niech zabiorą Ukraińców do Niemiec. Zrobią nam tym większą przysługę. Uchodźcy zaczynają coraz bardziej się szarogęsić w Ostrowie. Chyba zapominają, że są tu tylko gośćmi.

  • To dopiero początki „szarogęsienia” jak skończy się ta „wojna” -zaczną ściągać swoje połowice i resztę babć, ciotek,wujków, kuzynów…i w Polsce nie będzie już niżu demograficznego, a państwo dobrobytu PiSowskich panów na pewno zadba o nowych obywateli-przecież to taki dobry rząd.

 6. I po co te komentarze? Cieszmy się z tego co mamy – oby nie musielibyśmy „podzielić” w przyszłości Ich losu. :0(

 7. Co to za ruskie onuce/trole tu piszą?
  Nawet na lokalny portal się zleciały?
  60 gr. za wpis? Rubel cienko stoi to teraz 60 gr. to dobra kasa w Rosji.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick